Data publikacji:

Grzybek dla dziecka – czy warto wybrać? Smoczek czy grzybek dla niemowlaka?

Ząbkowanie to bardzo trudny czas, zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców. Dziąsła ząbkującego dziecka są podrażnione, czerwone, bolesne i swędzące. Rzadko zdarza się, że maluch ten etap przechodzi łagodnie. Chwilę wytchnienia i dziecku, i rodzicom może zapewnić smoczek lub gryzak, który zajmie maluszka i pomoże nieco ukoić ból i swędzenie związane z wyżynającymi się zębami. Jakie akcesorium najlepiej wybrać i kiedy można je dać dziecku? Podpowiadamy!
smoczek czy grzybek dla niemowlaka

Czy smoczki i gryzaki są bezpieczne?

Aby mieć pewność, że używany przez dziecko przedmiot jest bezpieczny, należy go odpowiednio wybrać. Przede wszystkim gryzak musi spełniać podstawowe normy dotyczące bezpieczeństwa – musi być wykonany z bezpiecznego materiału i nie może wywoływać alergii. Warto szukać na opakowaniu certyfikatu FDA, czyli Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków.
Najlepszym wyborem jest silikon spożywczy. Miękki, delikatny i hipoalergiczny materiał doskonale nadaje się do dziecięcej buzi i kojenia podrażnionych dziąsełek. Inne tworzywa mogą być niebezpieczne dla zdrowia niemowlęcia, drażniąc wnętrze jamy ustnej lub rozregulowując układ pokarmowy. Z tego też względu niezwykle istotna jest higiena. Smoczki i gryzaki muszą być regularnie myte, ponieważ dziecko niemal nieustannie umieszcza je w swojej buzi. Niektóre tego rodzaju akcesoria można myć w zmywarce.
Aby mieć pewność, że przedmiot nie będzie sprawiał zagrożenia dla dziecka, należy zwrócić uwagę także na to, by nie miał żadnych ostrych krawędzi. Kształt powinien być obły, a brzegi całkowicie gładkie. Akcesorium powinno być też pozbawione dodatkowych elementów, które mogą odpaść i zostać połknięte. Odpowiednio dobrane smoczki i gryzaki są bezpiecznymi akcesoriami, które mogą pomóc dziecku przetrwać trudny okres.

Czym są grzybki dla dzieci?

Dużą popularnością cieszy się w ostatnim czasie akcesorium takie jak grzybek dla niemowlaka. Co to właściwie jest? Odpowiedzią na to pytanie jest już zawarta w samej nazwie. Grzybek dla dziecka to niewielki przedmiot wykonany z miękkiego materiału, który swoim kształtem przypomina grzyb. Na nóżce zamontowany jest obły kapelusz, zazwyczaj wyposażony w dwie okrągłe wypustki, imitujące sutki. Dziecko może go gryźć, ale także ssać. Grzybki łączą więc w sobie funkcje smoczków i gryzaków.
Opinie na temat grzybków są podzielone. Jest grupa matek, które podają, że po użyciu grzybka ich dzieci zaczęły odmawiać karmienia piersiom i miały problem ze spożywaniem pokarmu. Po przeciwnej stronie są matki, których dzieci zupełnie nie zmieniły swojego zachowania i mimo użytkowania grzybka pozwalają się normalnie karmić. Tak więc korzystając z akcesorium takiego jak grzybek dla niemowląt, należy dokładnie obserwować dziecko i być wyczulonym na ewentualne zmiany w jego zachowaniu.

Kiedy można dać dziecku smoczek lub gryzak?

Ząbkowanie to proces rozpoczynający się w czasie od czwartego do szóstego miesiąca życia. Trwa około dwóch lat. Niemożliwe jest przeoczenie go lub pomylenie z czymkolwiek innym, ze względu na dyskomfort towarzyszący dziecku.
W smoczek lub grzybek dla niemowlaka warto wyposażyć się zawczasu i dać go dziecku, gdy zauważymy, że wkłada do swojej buzi rączki lub napotkane przedmioty. Zazwyczaj dzieje się to około trzeciego miesiąca życia. Wcześniej nie ma sensu podawać dziecku smoczka czy gryzaka, bo nie będzie miało potrzeby korzystania z niego, a nawet nie będzie umiało go chwycić. Warto wiedzieć, że różne smoczki i gryzaki przeznaczone są dla dzieci w różnym wieku. Informacja na ten temat jest umieszczona na opakowaniu akcesorium.
Biorąc pod uwagę fakt, że dziecko młodsze niż trzy miesiące raczej nie skorzysta z tego rodzaju przedmiotów, grzybek dla noworodka, a więc dziecka do 4 tygodni, nie jest potrzebny.

Smoczek czy grzybek – co jest lepsze?

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji danego dziecka. Kiedy rozpoczyna się ząbkowanie, warto wyposażyć się w kilka różnego rodzaju przedmiotów, aby dziecko miało możliwość wyboru. Może się także zdarzyć, że jednego dnia dziecko będzie preferowało twardy gryzak, a innego miękki grzybek.
Jeżeli jednak ząbkowanie bardzo dokucza, warto udać się po poradę do pediatry, który sprawdzi, czy wszystko jest w porządku, i zaleci środki łagodzące objawy.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na smoczek, gryzak, czy grzybek dla dziecka, największą uwagę należy zwrócić na to, by akcesorium było bezpieczne – nie zawierało szkodliwych substancji i nie posiadało zbędnych elementów ani ostrych krawędzi, a także by zawsze było czyste.
Przedmiot, który dziecko wkłada do ust, gryzie i ssie, powinien być możliwie najczęściej myty. Akcesoria możliwe do mycia w zmywarce są pod tym względem najbardziej praktyczne i bezpieczne, ponieważ wysoka temperatura oraz mocny detergent skutecznie zabiją bakterie. Jeżeli jest to możliwe, nowy przedmiot warto przed pierwszym użyciem wyparzyć, aby pozbyć się wszelkich drobnoustrojów.
Warto także mieć świadomość, że nie powinno się oblizywać smoczka czy też gryzaka przed podaniem go dziecku. W ten sposób można łatwo przekazać bakterie wywołujące różnego rodzaju infekcje oraz próchnicę. Jeżeli przedmiot upadł, należy go dokładnie umyć, opcjonalnie schować i dać dziecku drugi, który będzie czysty.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!