Data publikacji:

Hemoroidy po porodzie – co to jest? Jak leczyć hemoroidy po porodzie?

Hemoroidy po porodzie to wstydliwy i uciążliwy problem, który dotyka wiele kobiet i jest wynikiem zmian zachodzących w organizmie podczas ciąży i porodu. Przypadłość ta jest źródłem dużego dyskomfortu, w dodatku może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Na szczęście hemoroidy po ciąży można skutecznie leczyć. Wyjaśniamy, w jaki sposób i do którego lekarza udać się po pomoc.

hemoroidy

Hemoroidy po porodzie – czym właściwie są?

Aby wyjaśnić, czym są hemoroidy, należy najpierw wyjaśnić sobie budowę odbytu. Mianowicie w jego obszarze znajdują się tzw. guzki krwawnicze. To fizjologiczne struktury (naczynia żylne), które przypominają małe poduszeczki i które uszczelniają zwieracze odbytu oraz uzupełniają ich pracę. W czasie, w którym nie czujemy potrzeby oddania kału, „poduszeczki” są wypełnione i ściśle do siebie przylegają, zapobiegając wydaleniu zawartości odbytnicy. Kiedy udajemy się do toalety, poduszeczki opróżniają się (odpływa z nich krew), dzięki czemu możemy się wypróżnić.

Problem pojawia się wtedy, kiedy guzki te ulegną nadmiernemu rozciągnięciu, co uniemożliwia odpłynięcie z nich krwi. Takie guzki, z czasem coraz bardziej bolesne, są źródłem wielu przykrych doznań – pieką, szczypią i powodują ból.

Hemoroidy po ciąży – przyczyny

Hemoroidy to częsta przypadłość – szacuje się, że cierpi na nią nawet 30% dorosłych Polaków. Szczególnie częste są hemoroidy po porodzie, do których dochodzi na skutek:

  • zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, 
  • osłabienia ścian naczyń krwionośnych, 
  • zwiększenia objętości krwi, 
  • ucisku macicy na naczynia żylne, 
  • niewłaściwego trybu życia (głównie siedzący), 
  • zwiększenia masy ciała, 
  • parcia podczas porodu.

Podsumowując – hemoroidy po ciąży to naprawdę częsta przypadłość, która występuje u zdecydowanej większości młodych matek.

Hemoroidy po ciąży – jak je rozpoznać?

Hemoroidy po porodzie mogą początkowo objawiać się jedynie swędzeniem w okolicach odbytu. U niektórych kobiet pierwszym symptomem jest krew pojawiająca się na papierze toaletowym – guzki są napęczniałe i podatne na urazy, więc mogą im ulegać w czasie oddawania stolca.

W późniejszej fazie zaawansowania choroby w trakcie wypróżniania guzki wysuwają się z odbytu, ale później same wracają na miejsce lub dają się odprowadzić (ręcznie).

Gdy hemoroidy po ciąży osiągają 4. stopień zaawansowania, na stałe wysuwają się z odbytu i nie dają się odprowadzić. Towarzyszy im silny ból, który nasila się podczas wizyty w toalecie.

Hemoroidy po porodzie – kiedy znikną?

Niemal wszystkie młode mamy zastanawiają się, kiedy znikną hemoroidy po porodzie. Odpowiedź brzmi: to zależy. Jeśli dana kobieta szybko podejmie stosowne działania, szybko odczuje komfort i ulgę. Brak reakcji może natomiast doprowadzić do zaawansowania choroby i konieczności przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych. Innymi słowy – nie należy bagatelizować hemoroidów. W przypadku pojawienia się ich objawów, trzeba działać jak najszybciej.

Co na hemoroidy po porodzie? Domowe sposoby zwalczania dolegliwości

Hemoroidy po ciąży można próbować zwalczyć domowymi sposobami, zwłaszcza gdy choroba nie jest jeszcze zaawansowana. Szczególnie polecane są:

  • Nasiadówki z kory dębu

 Nasiadówka to kąpiel pośladków oraz odbytu – polega na zanurzeniu ich w ciepłej wodzie na kilkanaście minut. Będzie szczególnie skuteczna, jeśli dodasz do niej napar z kory dębu. Ma on właściwości przeciwzapalne i ściągające. Nasiadówki z kory dębu przeprowadzaj dwa razy dziennie.
  • Nasiadówki z oczaru wirginijskiego

Podobnie jak kora dębu, tak i oczar wirginijski działa przeciwzapalnie i ściągająco. Nasiadówki z takim dodatkiem możesz stosować naprzemiennie z nasiadówkami z naparem z kory dębu.

Poza stosowaniem nasiadówek, należy pamiętać o spożywaniu dużych ilości płynów, wprowadzeniu do diety dużych ilości błonnika, o aktywności fizycznej oraz unikaniu parcia podczas oddawania stolca. Dla ułatwienia opróżnienia w czasie wizyty w toalecie zaleca się trzymanie nóg na podwyższeniu (np. na podnóżku).

Hemoroidy po porodzie – leczenie farmakologiczne i zabiegowe

Co na hemoroidy po porodzie, gdy domowe sposoby okazują się nieskuteczne? W takim przypadku warto zastosować któryś z preparatów dostępnych w aptece – czopki lub krem. Zawierają one substancje znieczulające, ściągające i wzmacniające naczynia krwionośne. Tego typu preparaty cieszą się wysoką skutecznością i przynoszą natychmiastową ulgę.

Jeśli hemoroidy po porodzie nie znikają mimo stosowania maści lub czopków, należy już skontaktować się z proktologiem. Może on zadecydować o konieczności przeprowadzenia zabiegu usunięcia hemoroidów.

Popularnym zabiegiem likwidowania tej przypadłości jest zabieg Barrona, czyli tzw. gumkowanie. Na zmieniony guzek nakłada się specjalistyczną gumkę, wskutek czego stopniowo dochodzi do jego niedokrwienia, martwicy i usunięcia. To jedna z najbezpieczniejszych, najtańszych i najmniej inwazyjnych metod leczenia, która dodatkowo cechuje się naprawdę wysoką skutecznością.

Inne sposoby na pozbycie się hemoroidów to wstrzyknięcie w pobliskie tkanki guzków środka, który spowoduje ich obkurczenie. Można zastosować również wymrażanie zmian (krioterapię) albo fotoagulację. Zabieg ten polega na podaniu wiązki promieniowania podczerwonego do błony podśluzowej.

W przypadku bardziej zaawansowanych postaci choroby można zastosować zabieg Miligana-Morgana. Polega on na chirurgicznym wycięciu hemoroidów, po którym następuje podwiązanie naczyń doprowadzających krew do danego guzka.

Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.