Data publikacji:

Ile powinien przybierać noworodek?

W pierwszych dniach i tygodniach po porodzie dla świeżo upieczonych rodziców często nie ma ważniejszej kwestii niż to, ile powinien przybierać noworodek. Z niecierpliwością oczekują wizyty położnej lub sami zaopatrują się w wagę dla dzieci. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji karmienia piersią, gdy młoda mama zastanawia się, czy bardzo częste karmienia są spowodowane głodem. A może jej mleko nie jest wystarczająco wartościowe? Sprawdź, ile powinien przybierać na wadze noworodek.
ile powinien przybierać noworodek

Kiedy zacząć zastanawiać się, ile powinien przybierać noworodek? Jak często sprawdzać wagę?

W pierwszych dobach po porodzie pytanie, ile powinien przybierać noworodek, nie ma jeszcze racji bytu. Dlaczego? Ponieważ w tym okresie dziecko traci na wadze około 6–7%. Jest to zjawisko fizjologiczne, które nie stanowi powodu do niepokoju. Żeby mama z dzieckiem mogli wyjść ze szpitala, lekarze i pielęgniarki muszą upewnić się, że wszystko jest w porządku i masa ciała noworodka nie spada poniżej 10% wagi urodzeniowej. Noworodek wraca do masy urodzeniowej po 10–14 dniach i od tego momentu zaczyna stopniowo przybierać na wadze. Podczas wizyt położnej dowiesz się, ile powinien przybierać twój noworodek i czy wszystko jest w porządku.
Codzienne ważenie dziecka to zły pomysł, chyba że zaleci to specjalista. Nawet jeśli rodzice bardzo martwią się rozwojem swojej pociechy, codzienne sprawdzanie, ile noworodek przybiera na wadze, nie ma sensu. Dzieci zyskują dodatkowe gramy w różnym tempie każdego dnia, a ich waga rośnie skokowo. Oznacza to, że wiarygodny przyrost można ocenić przynajmniej po tygodniu.

Ile noworodek powinien przybierać na wadze?

Sprawdzając, ile dziecko powinno przybierać na wadze, trzeba pamiętać, że każdy noworodek jest inny, a tabelki są uśrednione. Wzrost masy ciała jest bardzo ważnym wskaźnikiem zdrowego rozwoju malucha, jednak nie tylko on się liczy. Zdarza się, że dziecko w jednym tygodniu przybiera na wadze trochę mniej, a nadrabia w kolejnym.
Ile powinien przybierać na wadze noworodek? W pierwszych tygodniach życia najczęściej jest to około 182–217 gramów, jednak absolutne minimum to 150 gramów. Taki stan utrzymuje się przez 3 miesiące, kiedy wzrost masy ciała jest bardzo szybki. W następnych miesiącach jest to już około 119–126 gramów, a po ukończeniu przez dziecko pół roku to 84–91 gramów tygodniowo. W ostatnich trzech miesiącach pierwszego roku życia niemowlak przybiera około 63 gramy w ciągu tygodnia.

Ile powinien przybierać noworodek – najprostszy kalkulator

Jeśli zastanawiasz się, ile powinien przybierać noworodek, i szukasz kalkulatora, który rozjaśni ci sprawę, wystarczy, że samodzielnie wyliczysz tygodniowy przyrost lub dzienną średnią, która w pierwszym kwartale wynosi 26–31 gramów.
Sprawę komplikuje nieco fizjologiczny spadek wagi, który ma miejsce tuż po urodzeniu, dlatego we wszystkich wyliczeniach uwzględnia się tak zwaną najniższą znaną wagę. Należy zatem obliczać przyrost według wzoru:
(Aktualna waga – najniższa znana waga) / liczba dni od doby, w której odnotowano najniższą wagę = średni dzienny przyrost

Ile powinno przybierać na wadze niemowlę karmione piersią, a ile karmione butelką?

W przypadku dziecka karmionego piersią rodzice zwykle chcą wiedzieć, ile przybiera niemowlę, ponieważ martwią się, czy jest prawidłowo karmione i wystarczająco się najada. To trudny temat, ponieważ niełatwo jest dokładnie sprawdzić, ile zjada maluch. Zdarza się, że niemowlęta karmione mlekiem mamy przybierają na wadze wolniej niż karmione mieszanką, jednak taka sytuacja ma miejsce zwykle między 6–12 miesiącem życia (później się to wyrównuje).
Bez względu na to, czy noworodek w pierwszych tygodniach życia jest karmiony piersią, czy mieszanką z butelki, powinien przybierać na wadze mniej więcej tyle samo, czyli mieścić się w tygodniowej normie 150–217 gramów.

Jak sprawdzić, ile przybiera niemowlę? Jak je prawidłowo ważyć?

Jeżeli wiesz, ile powinno przybierać niemowlę i planujesz je regularnie ważyć, pamiętaj o tym, by robić to prawidłowo. W przeciwnym razie twoje pomiary nie będą wiarygodne, a twoja wiedza o rozwoju malucha okaże się niepełna.
Jak sprawdzić, ile przybiera niemowlę? Zawsze dokonuj pomiarów na tej samej wadze, najlepiej nadają się do tego specjalne wagi dla niemowląt. Wcześniej rozbierz dziecko i zdejmij pieluszkę. Waga musi być ustawiona na stabilnym, twardym i płaskim podłożu. Najlepiej, jeśli będziesz ważyć niemowlaka o tej samej porze dnia, to gwarantuje najbardziej wiarygodne dane.

Co zrobić, jeśli dziecko przybiera za mało?

Kiedy wiesz już, ile niemowlę powinno przybierać na wadze, i z twoich obliczeń wynika, że twoje dziecko waży za mało, nie oznacza to, że musisz panikować. Z pewnością jednak warto rozpocząć poszukiwania źródła problemu. Kto ci w tym pomoże? Pediatra i położna, a jeśli karmisz piersią, również doradca laktacyjny.
Przyczyny wolnego przyrostu wagi to najczęściej:
  • niewłaściwa technika przystawiania do piersi,
  • infekcje dziecka (ucha, układu moczowego, gardła itd.),
  • refluks,
  • anemia,
  • alergia,
  • obniżone napięcie mięśniowe,
  • problemy z wędzidełkiem.
  • Jak widzisz, lista możliwych przyczyn jest długa, dlatego konieczna jest konsultacja ze specjalistami, którzy zobaczą, ile powinien przybierać twój maluch, a ile rzeczywiście przybiera, a później znajdą przyczynę niskich przyrostów.

    Czy można przyspieszyć przybieranie dziecka na wadze?

    Jeżeli przyczyną niskich przyrostów są problemy zdrowotne, trzeba znaleźć ich źródło i podjąć leczenie. Matka karmiąca może jednak w tym czasie starać się na własną rękę pomóc niemowlakowi.
    Bardzo ważne jest karmienie na żądanie, również w nocy, gdy mleko jest bardziej kaloryczne. Kontakt matki i dziecka wpływa na ilość produkowanego mleka ze względu na zwiększenie wydzielania oksytocyny. Istotny jest zatem kontakt skóra do skóry, noszenie noworodka, spanie z nim i tulenie. Dobrym pomysłem może okazać się odciąganie mleka po karmieniu, żeby następnie podać je dziecku.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym