Data publikacji:

Seks w ciąży: ile przed porodem nie wolno współżyć?

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy w czasie ciąży mogą pozwolić sobie na miłosne zbliżenia ze swoim partnerem. Okazuje się, że w prawidłowo przebiegającej ciąży nie ma przeciwwskazań do stosunków seksualnych. Czy jednak tak samo jest przed samym rozwiązaniem? Ile przed porodem nie wolno współżyć?
ile przed porodem nie wolno współżyć

Seks w ciąży – czy jest bezpieczny?

Choć wiele kobiet na wieść o ciąży boi się współżycia, warto wiedzieć, że jeśli nie zachodzą żadne przeciwwskazania zdrowotne, seks w „odmiennym stanie” nie zaszkodzi zarówno mamie, jak i dziecku. Mało tego, wielu specjalistów wskazuje na korzyści płynące ze stosunków odbywanych w czasie ciąży.
 • Seks pozwala przyszłej mamie na rozluźnienie, a niejednokrotnie zmniejszenie wielu ciążowych dolegliwości.
 • Wytwarzane przez organizm matki endorfiny poprawiają nastrój nie tylko jej samej, ale także i dziecku, u którego wzrasta poczucie bezpieczeństwa.
 • Wreszcie, seks w ciąży pozwala partnerom na utrzymanie zdrowych, przepełnionych czułością relacji.
 • O opinię na temat uprawiania seksu w ciąży najlepiej zapytać lekarza prowadzącego, znającego stan zdrowia ciężarnej. Jeśli ginekolog nie wskaże przeciwwskazań do zbliżeń w okresie ciąży, nie musisz z nich rezygnować.

  Brak ochoty na seks w ciąży – czy to normalne?

  Jeśli jesteś w ciąży i ani myślisz o uprawianiu seksu, nie martw się – to zupełnie normalne zwłaszcza u kobiet w 1. trymestrze. Intensywne zmiany w gospodarce hormonalnej, ale i ciążowe dolegliwości sprawiają, że kobieta może odczuwać spadek libido. Na początku ciąży kobiety odczuwają większe zmęczenie i senność, a także rozdrażnienie – a jak wiadomo, taki stan zdecydowanie nie sprzyja intymnym zbliżeniom.
  Mamy jednak dobre wieści: ochota na seks u większości pań wzrasta zwykle już w 2. trymestrze ciąży, gdy nudności, senność i wahania nastrojów zaczynają ustępować. W 3. trymestrze przyszła mama wciąż może odczuwać ochotę na seks, jednak niektóre czynniki – takie jak bardzo duży brzuch – mogą go znacznie utrudniać.

  Jak uprawiać seks w ciąży?

  Na samym początku ciąży, gdy sylwetka kobiety pozostaje niezmieniona, nie musi ona rezygnować z ulubionych pozycji seksualnych. Jeśli twoje samopoczucie pozostanie w normie, seks na początku ciąży nie powinien różnić się od tego, którego doświadczałaś wcześniej. W miarę wzrostu ciążowego brzuszka intymną aktywność należy dostosowywać do nowej sytuacji. W 2. i 3. trymestrze ciąży warto więc stosować pozycje, które nie powodują ucisku na brzuch i zapewniają przyszłej mamie jak największe poczucie komfortu.

  Ile przed porodem nie wolno współżyć?

  Gdy ciąża dobiega końca, wiele kobiet rezygnuje ze współżycia ze względu na bezpieczeństwo malucha. Czy istotnie? Lekarze podkreślają, że w zdrowej ciąży seks w 9. miesiącu sam w sobie nie stanowi żadnego zagrożenia. Warto jednak pamiętać, że stosunki odbywane na krótko przed porodem mogą go przyspieszyć. Uprawiając seks w ciąży, należy zachowywać maksymalną higienę, ponieważ infekcje intymne mogą negatywnie przełożyć się na zdrowie maluszka.

  Seks w ciąży – podsumowanie

  Seks w ciąży, która przebiega prawidłowo, nie jest szkodliwy, a w wielu przypadkach może okazać się bardzo korzystny. Jeśli jednak zastanawiasz się, ile przed porodem nie wolno współżyć, pamiętaj, że ostrożność warto zachować już w 9. miesiącu ciąży. Seks tuż przed rozwiązaniem może doprowadzić do przyspieszenia akcji porodowej. Nie zapominaj także, że zbliżenia seksualne w ciąży wymagają od partnerów delikatności i zachowania wysokiego poziomu higieny.
  Zdjęcie: Envato Elements