Data publikacji:

Ile śpi noworodek zaraz po porodzie? Jak dbać o higienę snu noworodka?

Niejeden rodzic słyszał, że dziecko po porodzie przesypia niemal całą dobę, z przerwami na karmienie. Czy tak jest naprawdę? Warto wiedzieć, ile śpi noworodek zaraz po porodzie, aby nabrać spokoju i pewności w opiekowaniu się tak maleńkim dzieckiem. Trzeba też zatroszczyć się o sen noworodka po porodzie, stwarzając warunki do jak najlepszej regeneracji. Dbałość o higienę snu noworodka wpłynie nie tylko na jego długość, ale przede wszystkim jakość.
ile noworodek śpi zaraz po porodzie
Ile śpi noworodek zaraz po porodzie? Jak dbać o higienę snu noworodka?

Sen noworodka po porodzie

Poród jest doświadczeniem wyczerpującym nie tylko dla matki, ale również dla noworodka. Po narodzinach długi sen staje się dla niego niezwykle ważny, zarówno pod względem odpoczynku, jak prawidłowej pracy mózgu. Dobry sen jest podstawą fizycznej regeneracji, rozwoju układu odpornościowego czy wzrostu. Ponadto wyspany maluszek jest zwykle spokojniejszy i łatwiej jest u niego o przystosowanie do wielu nowych sytuacjach. Sen noworodka po porodzie jest jednak bardzo zróżnicowany. Niektóre dzieci przesypiają 1–2 godziny lub dłużej, zapadając w głęboki sen. Inne maluszki wybudzają się nawet po kilkunastu minutach, reagując na wiele, wydawałoby się niezbyt głośnych, dźwięków, zwykle domagając się częściej karmienia.

Ile śpi noworodek zaraz po porodzie?

Szacunkowo noworodek rzeczywiście przesypia większość doby – do nawet 20 godzin, a minimum około 16 godzin z przerwami na karmienie. Taka ilość czasu pozwala maluszkowi na maksymalną regenerację, a nade wszystko – na adaptację do nowych zewnętrznych warunków. Oczywiście, dziecko po porodzie nie odróżnia dnia od nocy, budząc się własnym rytmem, głównie na karmienie. Tym samym, uporczywe dla rodziców nocne pobudki trwają zwykle dość długo, a możliwość przesypiania przez dziecko całych nocy bez wybudzania się jest kwestią bardzo indywidualną.
Zdarza się, że niektóre noworodki śpią bez wybudzania nawet po 3–4 godziny. Mimo że taka sytuacja wydaje się być dla rodziców komfortowa, pediatrzy zalecają, żeby jednak odmierzać czas (3 godziny od początku jednego karmienia do początku kolejnego karmienia) i po tylu godzinach delikatnie dziecko obudzić i przystawić do piersi na 15–20 minut. Wynika to z tego, że gdy noworodek tak długo śpi, dochodzi u niego do spadku poziomu cukru we krwi. W rezultacie dziecko staje się osłabione i jeszcze bardziej senne.
Trzeba mieć świadomość, że noworodek śpi tyle, nie dlatego, że najwyraźniej tego potrzebuje, ale w brzuchu mamy nie musiał zabiegać o jedzenie, a tym samym nie jest przyzwyczajony do samodzielnego jedzenia. Oczywiście, takie odmierzanie czasu jest wskazane głównie na początku, w okresie noworodkowym, podczas około czterech pierwszych tygodni życia. Jest to szczególnie ważne w przypadku maluszków, które dużo śpią, a słabo przybierają na wadze. Każde przesypianie pory karmienia powoduje bowiem niedostarczanie tak potrzebnych maleńkiemu organizmowi białek, tłuszczy i węglowodanów. Z upływem kolejnych tygodni rytm dobowy będzie już bardziej unormowany i można dać maluszkowi możliwość, aby sam się budził i komunikował, że jest głodny.

Jak dbać o higienę snu noworodka?

Dbając o higienę snu noworodka, warto jak najwcześniej zacząć wprowadzać rutyny – wieczorną i poranną. Jest to świetna sposobność do uczenia maluszka rytmu dobowego i dłuższego przesypiania nocy w okresie niemowlęcym. Wieczór powinien być więc czasem wyciszenia, zmniejszenia aktywności, relaksującej kąpieli. Ważne jest wcześniejsze przygotowanie spokojnego miejsca do spania i zapewnienie optymalnej temperatury w pomieszczeniu, w którym dziecko śpi. Noworodka można otulić rożkiem, becikiem, kocykiem lub otulaczem.
Dziecko do tej pory, w brzuchu mamy, miało mało miejsca, a życie w otwartej przestrzeni staje się dużą rewolucją. Stąd potrzeba otulania i przytulania, które znacząco ułatwiają zasypianie i zapewniają spokojny i dłuższy sen. Ponadto w pokoju warto postawić lampkę, świecącą w nocy delikatnym światłem. Zmiana pieluszki w nocy powinna odbyć się możliwie jak najciszej i delikatnie, żeby nie rozbudzać maluszka. Kwestia odkładania noworodka do własnego łóżeczka czy spania razem z rodzicami jest bardzo indywidualna, jak również sposób samego zasypiania. Niektóre dzieci będą szybciej zasypiać przy piersi, inne dobrze otulone, inne w pozycji pionowej.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Chmielewska