Data publikacji:

Jak czyścić uszy niemowlakowi?

Na podstawową higienę niemowlaka składa się między innym regularne czyszczenie jego uszu. Niestety, wielu rodziców nie wie, jak to robić, aby nie zaszkodzić maluszkowi, czego używać i jak często oczyszczać małżowinę. Na szczęście nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wyjaśniamy, jak czyścić uszy niemowlaka i jakich błędów należy się wystrzegać.
jak czyśić uszy niemowlakowi

Czyszczenie uszu niemowlaka – jak często należy to robić?

Kompleksowa odpowiedź na pytanie „jak czyścić uszy niemowlakowi?” obejmuje nie tylko technikę mycia, ale również odpowiednią częstotliwość. Zdaniem specjalistów najbardziej „ogólne” mycie, czyli przemywanie małżowiny bez wnikania w jej zakamarki oraz oczyszczanie skóry za uszami, należy wykonywać każdego dnia – najlepiej podczas wieczornej kąpieli. Pamiętanie o tych czynnościach jest istotne, ponieważ małe dzieci często ulewają, a ulany pokarm spływa za uszy. Jeżeli skóra w tym miejscu nie zostanie oczyszczona, szybko może dojść do odparzeń, co będzie wiązało się z dużym dyskomfortem maluszka.
Dokładne czyszczenie uszu niemowlaka, obejmujące przemywanie wszystkich zakamarków małżowiny usznej, można przeprowadzać rzadziej – jeden lub dwa razy w tygodniu.
Uwaga! Należy pamiętać, że codziennie, bardzo dokładne czyszczenie uszu niemowlaka może mieć swoje negatywne konsekwencje w postaci przesuszenia się skóry oraz zwiększenia się produkcji woskowiny.

Jak czyścić uszy niemowlaka? Instrukcja krok po kroku

Zadajesz sobie pytanie, jak czyścić uszy niemowlaka? Spokojnie, przeprowadzimy cię przez ten proces krok po kroku.
  1. W czasie kąpieli zmocz dłonią małżowinę uszną dziecka, a następnie opłucz ją wodą. Czyszczenie uszu niemowlaka możesz przeprowadzać przy pomocy płynu, którego używasz do mycia maluszka.
  2. Dokończ kąpiel, wyjmij dziecko i dokładnie je osusz.
  3. Namocz wacik w uprzednio przegotowanej i przestudzonej wodzie. Owiń nim swój palec wskazujący i usuń widoczną wydzielinę. Nie wsuwaj palca głęboko.
  4. Namocz kolejny gazik. Przemyj nim małżowinę, płatek ucha oraz skórę za uchem.
  5. Raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie dokładnie umyj zakamarki małżowiny – możesz w tym celu użyć specjalnych wacików do mycia uszu niemowląt (z ogranicznikiem).
  6. Dokładnie osusz umyte uszy dziecka. Możesz użyć do tego kolejnego wacika (już suchego) albo ręcznika.
  7. Posmaruj uszka dziecka oraz skórę za uszami odrobiną balsamu albo kremu do pielęgnacji skóry niemowląt.
Wielu rodziców zastanawia się, jak czyścić uszy niemowlakowi, jeśli na uszkach tych można zauważyć ciemieniuchę (żółtawo-brązowe łuski). Przede wszystkim należy powstrzymać pokusę zdrapania takich zmian – możesz w ten sposób uszkodzić delikatną skórę dziecka, co z kolei może doprowadzić nawet do nadkażenia. Aby usunąć ciemieniuchę, posmaruj uszka odrobiną oliwki, a po godzinie przemyj skórę zwilżonym wacikiem. Zamiast oliwki możesz użyć specjalnego preparatu do zwalczania ciemieniuchy (tego samego, który nakłada się na główkę niemowlaka).

Jak czyścić uszy niemowlakowi przy pomocy specjalistycznych preparatów?

Czyszczenie uszu niemowlaka może przebiegać również przy pomocy specjalnych preparatów, które zmiękczają wydzielinę uszną (woskowinę). Dzięki temu łatwiej wypływa ona z kanału usznego. Dodatkowo produkty tego typu nawilżają przewód słuchowy i pielęgnują skórę – są one zatem bardzo polecane przez specjalistów.
Jak czyścić uszy niemowlaka przy pomocy tego typu preparatów? Odpowiedź zależy od tego, którego typu środek wybierzesz. W sprzedaży dostępne są zarówno spraye, jak i kropelki. Spray jest bardziej wygodny, ponieważ nie wymaga ułożenia dziecka na boku w pozycji leżącej – co ma znaczenie przede wszystkim w przypadku bardziej świadomych (i protestujących) niemowląt. Krople natomiast dłużej utrzymują się w przewodzie słuchowym, dzięki czemu ich działanie może być skuteczniejsze.
Uwaga! Zanim kupisz preparat do pielęgnacji uszu dziecka, upewnij się, że ma on naturalny skład.

Patyczki do uszu dla niemowląt – czy należy je stosować?

Wielu rodziców zastanawia się, jak czyścić uszy niemowlaka przy pomocy patyczków do uszu. To ważny temat, ponieważ nieprawidłowe użycie takich akcesoriów może mieć swoje poważne, negatywne skutki.
Przede wszystkim musisz pamiętać, że do pielęgnacji uszu niemowlaka należy używać jedynie specjalnych patyczków z organicznikami – uniemożliwiają one wsunięcie patyczka głęboko do przewodu słuchowego. Po drugie – przy ich pomocy można oczyszczać jedynie wejście do ucha, czyli usuwać wydzielinę, która wypłynęła z przewodu. Najczęściej jednak zaleca się ich używanie jedynie do mycia zakamarków małżowiny usznej.
Wsuwanie patyczka do uszu głęboko do przewodu słuchowego może mieć takie konsekwencje jak przerwanie błony bębenkowej (i uszkodzenie słuchu dziecka), a także przesunięcie wydzieliny w głąb przewodu. To ostatnie zwiększa prawdopodobieństwo wytworzenia się czopu, który negatywnie wpłynie na słuch niemowlęcia i może przysporzyć mu dolegliwości bólowych.

Czyszczenie uszu niemowlaka – popularne mity

Wiesz już, jak czyścić uszy noworodka czy niemowlaka. Czy jednak potrafisz rozróżnić, które z popularnych twierdzeń na temat tej czynności to mit, a który prawda? Jeśli nie masz pewności – wyjaśniamy:
  • „Dziecku nie wolno zamaczać uszu” – to mit; przewód słuchowy jest chroniony błoną bębenkową;
  • „Ciemna woskowina oznacza nieprawidłowości” – to również mit; wydzielina z uszu może mieć różny kolor i różną konsystencję;
  • „Skóra za uszami może się odparzyć” – jak już wiesz, jest to prawda; nie dopuszczaj do zalegania ulanego mleka za uszami dziecka.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.