Data publikacji:

Jak długo obkurcza się brzuch po porodzie?

Ciąża jest wymagającym czasem dla każdej kobiety. Zmiany zachodzą w każdym aspekcie życia. Widoczne są zwłaszcza w obrębie brzucha. Niestety po porodzie brzuch nie wraca od razu do stanu sprzed ciąży. A szkoda! Nie wiesz, jak długo obkurcza się brzuch po porodzie? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem. Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
jak długo obkurcza się bruzch po porodzie
Ciało kobiety zmienia się w czasie ciąży i po porodzie. Warto zwrócić uwagę, że każdy organizm jest inny i w różnym tempie ciało wraca do formy sprzed ciąży. Nie należy się kierować wyidealizowanym ciałem kobiety po ciąży, które jest kreowane przez media. Warto dbać o siebie, ale nie popadać w kompleksy i poczucie winy. Cały organizm kobiety miesiącami dochodzi do siebie po ciąży. Mięśnie brzucha po okresie ciąży są szczególnie osłabione, dlatego należy dać im czas na regenerację i nie rozpoczynać intensywnych ćwiczeń zaraz po porodzie. Najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą, który oceni stan organizmu i dobierze odpowiednie ćwiczenia. Dzięki temu można bezpiecznie wrócić do formy sprzed ciąży bez uszczerbku na zdrowiu. 

Jak długo obkurcza się brzuch po porodzie naturalnym?

Średnio w ciągu 4-6 tygodniu po porodzie obkurcza się macica. To bezpośrednio przyczynia się do obkurczenia brzucha. Przed ciążą macica waży około 70 g, natomiast jej masa rośnie w czasie ciąży nawet do 1400 g. W czasie połogu obniża się także dno macicy, dlatego brzuch nie jest aż tak odstający. 

Jak długo obkurcza się brzuch po cesarce?

W przypadku cesarskiego cięcia kobietom towarzyszą te same zmiany po porodzie, co w przypadku porodu naturalnego. Dodatkowym aspektem, który należy uwzględnić, jest blizna na brzuchu. Podczas cesarskiego cięcia dochodzi do rozcięcia powłok ciała. Wiąże się to także z obrzękiem, który występuje po porodzie. Brzuch po cesarskim cięciu obkurcza się dłużej niż brzuch po porodzie naturalnym. Warto uzbroić się w cierpliwość i nie stawiać sobie wygórowanych oczekiwań, których osiągnięcie graniczy z cudem. 

Brzuch się nie obkurcza – kiedy zacząć się martwić?

Duży brzuch 4 miesiące po porodzie może sygnalizować rozejście mięśnia prostego brzucha. Nie należy wówczas wykonywać ćwiczeń na własną rękę. Warto udać się do specjalisty – fizjoterapeuty specjalizującego się w tego rodzaju problemach. Twardy brzuch po porodzie może sygnalizować przepuklinę pępkową. Warto wszelkie objawy skonsultować z lekarzem prowadzącym, który w razie potrzeby wykona dodatkowa diagnostykę. Nie należy bagatelizować żadnych niepokojących objawów!

Jak przyśpieszyć obkurczanie brzucha?

O wygląd brzucha po porodzie warto dbać już w czasie ciąży. Kluczowa jest tutaj regularna pielęgnacja. Warto wykorzystywać kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży. Dzięki temu mamy pewność, że są to produkty bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Regularne stosowanie balsamów i olejów na brzuch w czasie ciąży zminimalizuje powstawanie rozstępów oraz uelastycznia skórę. Warto po ciąży również szczotkować ciało na sucho. Kilka minut szczotkowania ciała na sucho dziennie wykonywane regularnie poprawia ukrwienie skóry, wygładza, ujędrnia skórę i przyspiesza jej regenerację. Szczotkowanie ciała na sucho doskonale sprawdzi się u kobiet mających obwisły brzuch po porodzie.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Justyna Lelito