Data publikacji:

Jak długo powinien jeść niemowlak karmiony piersią? Ile powinien trwać posiłek?

Karmienie piersią, choć może wydawać się banalnie proste, rodzi wiele wątpliwości. Świeżo upieczone mamy często zastanawiają się, jak długo karmić piersią – tj. jak długo powinien trwać pojedynczy posiłek oseska, czy zmieniać pierś w czasie karmienia oraz czy ma znaczenie to, od której piersi maluch rozpoczyna posiłek. W tym tekście znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.
jak długo powienien jeść niemowlak karmiony piersią

Jak długo powinien jeść niemowlak karmiony piersią?

Niestety nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, jak długo powinien jeść niemowlak karmiony piersią. Zasadniczo uważa się, że aby dziecko się najadło, musi spędzić przy piersi co najmniej 10 minut. Nie brakuje jednak dzieci, które bardzo przedłużają czas, spędzając przy piersi mamy nawet pół godziny… lub godzinę.
To, jak długo będzie trwało karmienie, zależy od wielu czynników. Istotny jest między innymi wiek niemowlęcia. W pierwszych tygodniach życia noworodka można odnieść wrażenie, że domaga się on karmienia niemal cały czas. W tym okresie w ciągu doby może nastąpić nawet 13 sesji karmienia. Ma to kilka przyczyn:
  • dziecko zjada malutkie porcje mleka, które zapewniają uczucie sytości na krótko,
  • noworodki często nie radzą sobie jeszcze ze sprawnym ssaniem piersi,
  • u kilkudniowego czy kilkutygodniowego dziecka odruch ssania jest bardzo silny; dlatego jeśli malec domaga się piersi niemal przez cały czas, można spróbować zaspokoić ten odruch poprzez podanie smoczka,
  • tak małe dzieci mają ogromną potrzebę bliskości – zapach i ciepło mamy zapewnia im poczucie bezpieczeństwa.
  • Z czasem, gdy mama i dziecko lepiej się poznają, a niemowlę nabywa umiejętność sprawnego ssania, karmienie staje się bardziej zorganizowane. Dla przykładu u 3-miesięcznego malca można już ustalić pory posiłków.
    Jeśli zastanawiasz się, jak długo karmić piersią, najlepsza odpowiedź brzmi: tak długo, aż dziecko będzie najedzone. Jeśli niemowlę szybko zasypia podczas karmienia, pobudzaj u niego odruch ssania poprzez delikatne głaskanie kącika ust.
    Uwaga! Jeśli pojedyncza sesja karmienia trwa dłużej niż 40 minut, może to oznaczać, że nie przebiega ono prawidłowo. Aby upewnić się, czy dobrze przystawiasz malca do piersi, skonsultuj się z doradcą laktacyjnym.

    Jak często należy karmić dziecko piersią?

    Świeżo upieczone mamy często zadają sobie również pytanie, jak często należy karmić malca, tj. ile razy na dobę trzeba przystawiać go do piersi. W początkowym okresie częstotliwość jest bardzo duża – maluch może domagać się ssania piersi nawet 12–16 razy na dobę. Z czasem ta liczba spada. Dziecko w wieku 2–4 miesięcy je już jedynie 6–7 razy w ciągu doby.
    Trzeba wspomnieć, że do wytycznych w zakresie liczby karmień na dobę należy podchodzić z dystansem. Najlepiej sprawdza się karmienie na żądanie, czyli podawanie dziecku piersi wtedy, kiedy wyraźnie się tego domaga. Oczywiście jeśli młoda mama ma wrażenie, że tych karmień jest za dużo albo że ssanie u dziecka nie przebiega prawidłowo, powinna skonsultować to z doradcą laktacyjnym albo z pediatrą.

    Jak długo karmić piersią? Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia

    A może zadając pytanie: jak długo karmić piersią, chodzi ci o ogólny okres karmienia? I w tym przypadku wytyczne są różne. Dla przykładu Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca życia, a następnie kontynuowanie karmienia aż do czasu, gdy malec ukończy 2. rok życia – oczywiście przy jednoczesnym wprowadzaniu innych pokarmów.
    AAP (Amerykańska Akademia Pediatryczna) zaleca natomiast, żeby karmienie piersią trwało minimum 12 miesięcy. Z kolei ESPGHAN (Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii i Gastroenterologii Dziecięcej) nie podaje żadnych konkretnych wytycznych. Zaleca jedynie, żeby karmić dziecko tak długo, jak długo ono tego potrzebuje lub jak długo pragnie tego matka.

    Karmienie piersią – ważne wskazówki

    Wiesz już, jak długo powinien jeść niemowlak karmiony piersią. Jednak aby karmienie sprawiało ci jak najmniej trudności, powinnaś zapoznać się również z kilkoma innymi, ważnymi wskazówkami.
  • Karm dziecko do opróżnienia piersi
  • Bardzo ważne jest, żeby karmić dziecko aż do niemal całkowitego opróżnienia piersi – dopiero potem należy ją zmienić. Ma to duże znaczenie, ponieważ konsystencja i skład mleka zmienia w trakcie karmienia. Początkowo jest ono wodniste i mało tłuste – ma ono bowiem przede wszystkim nawodnić dziecko. W drugiej fazie karmienia mleko staje się bardziej gęste i tłuste. Zawiera ono więcej kalorii i zapewnia uczucie sytości na dłużej.
    Karmienie niemowlęcia powinno następować raz z jednej piersi, raz z drugiej. Aby ułatwić sobie naprzemienne karmienie, nakładaj na rękę gumkę – taką do zwijania włosów. Będzie ona wskazywała pierś, z której dziecko jadło ostatnio.
  • Upewnij się, że dziecko jest prawidłowo przystawiane do piersi
  • Prawidłowo przystawione niemowlę ma w ustach niemal całą brodawkę, a noskiem dotyka piersi. Jego usta są szeroko rozchylone. W czasie picia mleka nie słychać odgłosów innych niż rytmiczne przełykanie. Jeśli dochodzą do ciebie dźwięki takie jak piski czy np. siorpanie, oznacza to, że dziecko nie ssie prawidłowo.
  • Dbaj o swój kręgosłup
  • Bardzo częste karmienie dziecka piersią jest obciążające dla kręgosłupa i może powodować bóle między łopatkami albo w innych partiach pleców. Aby tego uniknąć, karm niemowlę na specjalnej poduszce – unosi ona malca i odciąża kręgosłup. Ponadto do karmienia zalecana jest pozycja leżąca i półleżąca.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.