Data modyfikacji:

Jak liczyć tygodnie ciąży? Wiek ciążowy


Jesteś w ciąży i chciałabyś sprawdzić, jakiej wielkości jest twoje dziecko i na jakim etapie rozwoju się znajduje? Aby uzyskać te informacje, musisz znać wiek ciążowy. Sprawdź, jak liczyć tygodnie ciąży według reguły Naegelego i jak zrobić to innymi sposobami.
ciąża

Dlaczego warto znać wiek ciążowy?


Informacje na temat wieku ciążowego są bardzo istotne – dzięki nim lekarz może stwierdzić, czy płód rozwija się prawidłowo, przeprowadzić badania w najbardziej optymalnym czasie (co zwiększa prawdopodobieństwo rozpoznania wad wrodzonych oraz chorób genetycznych), a także zastosować niektóre procedury medyczne, które zapobiegną problemom zdrowotnym u matki i dziecka.

Oczywiście wiek ciążowy to informacja istotna również dla samych przyszłych mam. Dzięki niej wiadomo (orientacyjnie), kiedy maluszek przyjdzie na świat, w jaki sposób się aktualnie rozwija, wiek ten umożliwia również przewidzenie, kiedy dziecko zacznie kopać. Zestawienie wieku ciążowego z wielkością płodu pozwala także z pewnym prawdopodobieństwem przewidzieć wagę urodzeniową noworodka. To z kolei nie tylko umożliwia przyszłej mamie zakup ubranek w odpowiednim rozmiarze, ale również może wskazać na konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia. 

Ostatnia miesiączka a tydzień ciąży


Wiele kobiet zastanawia się, jak liczyć tygodnie ciąży. Otóż służy do tego tzw. reguła Naegelego. Zgodnie z nią najpierw wyznacza się pierwszy dzień ostatniej miesiączki, następnie odejmuje się od niego 3 miesiące, dodaje rok i 7 dni.

Warto pamiętać, że tak wyliczony wiek ciążowy nie jest równoznaczny z rzeczywistym wiekiem płodu (który jest krótszy o około 2 tygodnie). Jest tak dlatego, że nie sposób określić, kiedy u danej kobiety doszło do owulacji i zapłodnienia – jako pierwszy dzień ciąży przyjmuje się zatem pierwszy dzień ostatniej miesiączki. 

Jak liczyć tygodnie ciąży? Praktyczna ściąga


Zastanawiasz się, jak poszczególne tygodnie ciąży przełożyć na jej miesiące? Oto wygodna ściąga:
• 1 miesiąc - od 1 do 4 tygodnia ciąży,
• 2 miesiąc - od 5 do 9 tygodnia ciąży,
• 3 miesiąc - od 10 do 13 tygodnia ciąży,
• 4 miesiąc - od 14 do 18 tygodnia ciąży,
• 5 miesiąc - od 19 do 22 tygodnia ciąży,
• 6 miesiąc - od 23 do 27 tygodnia ciąży,
• 7 miesiąc - od 28 do 31 tygodnia ciąży,
• 8 miesiąc - od 32 do 36 tygodnia ciąży,
• 9 miesiąc - od 37 do 40 tygodnia ciąży.

Miesiące można podzielić na trymestry. Pierwszy, drugi i trzeci miesiąc to pierwszy trymestr, czwarty, piąty i szósty to drugi trymestr, a siódmy, ósmy i dziewiąty miesiąc ciąży to ostatni trymestr.

Wiek ciążowy w USG


Wiek ciążowy można obliczyć również przy pomocy badania ultrasonograficznego – robi to nie lekarz, a specjalny program. Wykorzystuje on CRL, czyli długość ciemieniowo-siedzeniową płodu, określaną skrótem jako CRL.

W późniejszych etapach ciąży, gdy dziecko nie jest już całe widoczne na monitorze, wiek ciążowy określa się przy pomocy długości kości udowej czy dwuciemieniowego wymiaru główki dziecka. 

Oblicz wiek ciążowy przy pomocy kalkulatora


Współczesne przyszłe mamy nie muszą ślęczeć nad zwykłym kalkulatorem, aby obliczyć czas trwania ciąży. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę: „oblicz wiek ciążowy”, by natychmiast wyświetliło się co najmniej kilka przydatnych i łatwych w obsłudze kalkulatorów. Aby wskazać odpowiednie dane (w tygodniach), potrzebują one jedynie terminu ostatniej miesiączki.

Jak liczyć tygodnie ciąży? Inne sposoby


Czasami – choć bardzo rzadko, zdarza się, że do lekarza trafia kobieta w późnej ciąży, niepotrafiąca określić daty ostatniej miesiączki. W takich przypadkach można określić wiek płodu przy pomocy informacji na temat daty odczuwania pierwszych ruchów maluszka. Kobiety będące w ciąży po raz pierwszy odczuwają ruchy dziecka między 19. a 21. tygodniem ciąży, tzw. wieloródki – tydzień lub dwa tygodnie wcześniej.

Kiedy wiek ciążowy staje się przesłanką do wywołania porodu?


Warto wiedzieć, jak oblicza się ciążę, również po to, by dowiedzieć się, kiedy lekarze mogą stwierdzić konieczność wywołania porodu.

O ciąży „przenoszonej”, wymagającej zakończenia, mówi się w przypadku, gdy wiek ciążowy przekracza 42 tygodnie. Oznacza to, że jeśli jesteś w 41 tygodniu i 3 dniu ciąży, to omawiany termin nastąpi za 4 dni.

Kiedy ciąża trwa już za długo, lekarze podejmują próby wywołania porodu, najczęściej poprzez podanie oksytocyny. Bardzo rzadko zdarza się, że metoda ta jest nieskuteczna i ciąża musi zostać zakończona poprzez cesarskie cięcie. 

Ciąża w liczbach – ważne informacje


Wiesz już, jak liczyć tygodnie ciąży. Oto kilka dodatkowych informacji, które powinnaś poznać:
• w okresie dwóch tygodni przed spodziewanym terminem porodu, w terminie porodu lub w ciągu dwóch tygodni po jego upłynięciu rodzi się aż 95% dzieci; nie martw się na zapas, że przenosisz ciążę – prawdopodobieństwo jest bardzo małe,
• kiedy mówi się, że dziecko przyszło na świat „o czasie”, to nie oznacza, że urodziło się dokładnie w dzień przewidywanego porodu, ale również w ciągu dwóch tygodni przed nim lub po nim,
• ciąża najczęściej trwa 38 tygodni, czyli około 266 dni; jak jednak wiesz, ze względów praktycznych czas ten zaokrągla się do 40 tygodni,
wiek ciążowy może zadecydować o tym, kiedy zostanie założona karta ciąży; z uwagi na fakt, że dużo ciąż ulega poronieniu w pierwszych tygodniach trwania, w wielu placówkach nie zakłada się karty ciąży do 10. tygodnia,
• należy liczyć zakończone tygodnie ciąży, nie rozpoczęte; jeśli kalkulator wskazuje: 9w5d oznacza to, że jesteś w dziewiątym tygodniu ciąży, a nie w dziesiątym.
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.