Data publikacji:

Jak pozbyć się żółtaczki u noworodka w domu?

Żółtaczka u noworodka po wyjściu ze szpitala jest najczęściej stanem fizjologicznym, wynikającym z naturalnych procesów zachodzących w organizmie. Jeśli nie pojawiają się żadne dodatkowe powody do niepokoju, w większości przypadków poziom bilirubiny opada samoistnie. Dowiedz się, czy można przyspieszyć ten proces i jak pozbyć się żółtaczki u noworodka w domu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Pamiętaj, żeby zachować czujność i w razie potrzeby skonsultować się ze specjalistą.
jak pozbyć się żółtaczki u noworodka w domu

Żółtaczka u noworodka po wyjściu ze szpitala – skąd się bierze?

Zanim zaczniesz zastanawiać się jak pozbyć się żółtaczki u noworodka w domu, dowiedz się więcej na temat jej przebiegu i przyczyn. Być może uspokoi cię to na tyle, że uznasz wszelkie dodatkowe działania za zbędne.
Kilka dni po porodzie u większości noworodków pojawia się charakterystyczny żółty kolor skóry i twardówki oka. Zdarza się to najczęściej po upływie 2. lub 3. doby po porodzie.
Zażółcenie skóry i twardówki wynika ze zwiększenia stężenia bilirubiny (żółtego barwnika) we krwi. Przed przyjściem na świat dziecku potrzebna jest duża liczba erytrocytów, która po porodzie drastycznie spada. W wyniku ich rozpadu powstaje bilirubina, którą organizm stopniowo wydala.
W szpitalu bada się poziom bilirubiny u noworodków, ponieważ zwiększenie jej poziomu już w pierwszej dobie po porodzie może świadczyć o poważnych przyczynach tego stanu, na przykład o konflikcie serologicznym, groźnych infekcjach bakteryjnych lub wirusowych czy zaburzeniach pracy wątroby.

Jak rozpoznać żółtaczkę u noworodka?

Chociaż żółtaczka jest stanem fizjologicznym, należy czujnie obserwować przechodzącego ją malucha, żeby nie przeoczyć dodatkowych dolegliwości lub przedłużającej się choroby.
Skąd mieć pewność, że maluch przechodzi żółtaczkę? Wystarczy delikatnie nacisnąć na skórę twarzy, a następnie zabrać palec, jeśli kolor skóry pozostaje żółty, oznacza to nadmiar bilirubiny we krwi. Należy też zwrócić uwagę na zawartość pieluchy, ponieważ przy bardzo wysokim poziomie bilirubiny mocz noworodka staje się bardzo ciemny. Jak wygląda kupka noworodka przy żółtaczce? Przybiera ona bardzo jasny, szarawy kolor.

Jak długo schodzi żółtaczka u noworodka?

W normalnej sytuacji poziom bilirubiny powinien stopniowo spadać, nie wywołując innych niepokojących dolegliwości. Jak długo schodzi żółtaczka u noworodka? Zazwyczaj trwa to około 10 dni, czasami przedłuża się do 2 tygodni. Po tym czasie zarówno skóra, jak i twardówka przybierają naturalny kolor. W tym okresie nie musisz martwić się, jak pozbyć się żółtaczki u noworodka w domu, o ile nie wystąpią żadne dodatkowe dolegliwości. Jeśli objawy zwiększonego stężenia bilirubiny we krwi nie ustępują po10 dniach od wystąpienia, oznacza to, że mamy do czynienia z przedłużającą się żółtaczka u noworodka.

Przedłużająca się żółtaczka u noworodka – co robić?

Kiedy poziom bilirubiny nie spada, a objawy utrzymują się dłużej niż 10 dni, czas zastanowić się, jak pozbyć się żółtaczki u noworodka. W domu nie jesteś w stanie samodzielnie ocenić, czy sytuacja jest niepokojąca, dlatego niezwłocznie zwróć się do lekarza. Powody przedłużania się żółtaczki mogą być różne, bardzo często taka sytuacja wynika z karmienia piersią.

Jak pozbyć się żółtaczki u noworodka w domu?

Czy przy żółtaczce noworodka należy zaprzestać karmienia piersią? Zdarza się, że lekarz po wykluczeniu innych przyczyn zaleca podawanie przez 24 godziny mieszanki zamiast mleka matki, porównując po tym czasie poziom bilirubiny we krwi. Zdania w tej kwestii są jednak podzielone, ponieważ taka decyzja może stać się powodem poważnych problemów z naturalnym karmieniem, nawet wtedy gdy kobieta w tym czasie odciąga regularnie mleko, wybierając dobre laktatory.
Aktualne wytyczne mówią raczej o zwiększeniu częstotliwości karmienia piersią, a dodatkowo zalecają kontrolę efektywności karmienia, żeby mieć pewność, że maluch jest dobrze nawodniony i najedzony. To dobry sposób na to, jak obniżyć poziom bilirubiny u noworodka.

Jak obniżyć poziom bilirubiny u noworodka? Fototerapia

Jeśli nie działają najprostsze metody na to, jak pozbyć się żółtaczki u noworodka w domu – czas i zintensyfikowanie karmienia piersią, konieczne jest sięgnięcie po inne sposoby. Skuteczną metodą leczniczą jest fototerapia. W efekcie naświetlania bilirubina zostaje przekształcona do postaci bezbarwnej i całkowicie nieszkodliwej substancji, która zostaje wydalona z organizmu.
Fototerapia to najskuteczniejszy sposób na to, jak obniżyć poziom bilirubiny u noworodka, jednak w jej wyniku mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak odwodnienie, uszkodzenie siatkówki, poparzenie rozgrzanymi elementami stykającymi się z ciałem dziecka, przegrzanie lub wyziębienie. Wszystkim tym skutkom można w łatwy sposób zapobiec, przygotowując właściwie noworodka do zabiegu i regularnie kontrolując jego stan.
Jak przygotować dziecko do fototerapii? Bezpośrednio przed zabiegiem należy je wykąpać, żeby zmyć wszystkie kosmetyki, takie jak balsamy czy olejki. Żeby naświetlanie było skuteczne, najlepiej w ogóle zrezygnować z tego typu kosmetyków między sesjami. Podczas zabiegu muszą zostać osłonięte narządy płciowe, ale poza tym dziecko powinno być nagie. Ochrony wymagają również oczy – powinno się je osłonić specjalnymi okularami i regularnie sprawdzać, czy zabezpieczenie jest na swoim miejscu. Kontroli wymaga też ogólny stan dziecka, temperatura jego ciała i stopień nawodnienia.

Czy przejmować się żółtaczką noworodka?

Chociaż podniesiony poziom bilirubiny we krwi jest czymś powszechnym u dzieci tuż po narodzinach, warto zachować dużą czujność po zauważeniu objawów tego stanu, żeby sytuacja nie wymknęła się spod kontroli. Dopiero kiedy problem się przedłuża, należy szukać sposobów na to, jak pozbyć się żółtaczki u noworodka w domu, jednak zawsze pod kontrolą specjalisty.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym