Data publikacji:

Jak ubierać niemowlę wiosną?

Wiosenny spacer z małym dzieckiem to sama przyjemność – oczywiście pod warunkiem, że dziecko będzie odpowiednio ubrane. Niestety spora część rodziców, w trosce o zdrowie malca, zakłada mu zbyt wiele warstw ubrań. W efekcie dziecko jest nie tylko rozdrażnione z powodu odczuwanego dyskomfortu, ale też bardziej narażone na różnego typu infekcje. Sprawdź, jak ubierać niemowlę wiosną, aby nie było ani za gorąco, ani za zimno.
jak ubierać niemowlę wiosną

Jak ubierać niemowlę wczesną wiosną? Ubranie idealne przy 10-15 stopniach Celsjusza

Wielu rodziców zastanawia się, jak ubierać niemowlę wiosną na spacer. Oczywiście wszystko zależy od temperatury powietrza – w niektóre wiosenne dni wynosi ona dziesięć stopni Celsjusza, w inne – nawet dwadzieścia stopni.
Zestaw ubranek idealny na wczesną wiosnę, gdy temperatura powietrza nie jest jeszcze szczególnie wysoka, to:
 • Body z długim rękawem
 • Bardzo ważne jest, aby dziecko miało na sobie body. Świetnie przytrzymuje ono pieluszkę przy pupie, a do tego chroni ciało niemowlęcia przed utratą ciepła. W chłodniejsze dni, gdy temperatura sięga 10-15 stopni Celsjusza, może być to body z długimi rękawkami.
 • Śpioszki lub rajstopki
 • W chłodniejsze dni załóż dziecku śpioszki, które dodatkowo będą ogrzewały tułów. W cieplejsze w zupełności wystarczą cienkie rajstopki.
 • Bluza lub sweterek
 • Bluza lub sweterek to kolejny, obowiązkowy element stroju malca. Wczesną wiosną, gdy raczej nie pojawia się konieczność rozpięcia i/lub zdjęcia tej części ubrania, nie musi ono mieć guzików czy zamka z przodu. Ważne jest natomiast, aby bluza nie miała kaptura – dla leżącego niemowlaka jest on źródłem dyskomfortu.
 • Kombinezon lub spodnie i kurtka
 • Podczas wiosennego spaceru niemowlę powinno mieć na sobie również lekki kombinezon albo spodnie i kurteczkę. Rodzice często decydują się na pierwszy z wymienionych, który zapewnia leżącemu dziecku większą wygodę.
  Jeśli mimo wszystko wciąż zastanawiasz się, jak ubierać niemowlę wczesną wiosną, to pamiętaj o stosowaniu się do zasady: „jedna warstwa więcej”. Niemowlę, które większość spaceru spędza w wózku – w pozycji leżącej lub siedzącej, powinno mieć na sobie o jedną warstwę ubrań więcej niż jego opiekun.
  Stosując się do tej zasady, należy jednak pamiętać o dwóch ważnych zastrzeżeniach. Po pierwsze – jeśli masz na sobie koszulkę oraz bluzę, to błędem jest zakładanie dziecku dodatkowej warstwy w postaci grubej kurtki. W takim przypadku lepiej sprawdzi się zestaw: body, pajacyk bawełniany, bluza. Po drugie, należy pamiętać, że kocyk, pod którym leży niemowlę, to również dodatkowa warstwa.

  Jak ubierać niemowlę wiosną, gdy temperatura rośne do 20 stopni Celsjusza?

  Jeżeli zastanawiasz się, jak ubierać niemowlę wiosną, gdy temperatura wzrasta do 20 stopni Celsjusza, to w tym przypadku zasada jest bardzo prosta: ubieraj dziecko tak, jak siebie. Zrezygnuj z dodatkowej warstwy, ponieważ zakładanie jej doprowadzi do przegrzania niemowlęcia.
  Podczas wiosennego spaceru w maju lub na początku czerwca, gdy słońce przyjemnie grzeje, malec może mieć na sobie jedynie body, rajstopki, spodnie oraz bluzę. Bluza musi być rozpinana, tak aby w każdym momencie można było ją wygodnie zdjąć. „W pogotowiu” miej również kocyk. Jeżeli temperatura nagle spanie, okryjesz dziecko, chroniąc je przez wyziębieniem.

  Jak ubierać niemowlę na spacer wiosną – czy zakładać czapeczkę?

  Rodzice, którzy zastanawiają się, jak ubierać niemowlę wiosną, często mają wątpliwości dotyczące czapki. Czy dziecko powinno mieć ją na sobie, czy może jednak należy z niej zrezygnować?
  Jeśli temperatura na zewnątrz sięga 20 stopni Celsjusza, możesz zrezygnować z zakładania dziecku czapki. Wczesną wiosną, gdy pogoda jest kapryśna, a słupek termometru zatrzymuje się przy dziesięciu stopniach, wskazana jest już taka ochrona. Czapeczka powinna być uszyta z bawełny – na polar jest już zdecydowanie za ciepło.
  Uwaga! Kupując dziecku czapkę na wiosnę, wybierz taką, która chroni uszy. Nie chodzi o to, by zapobiec w ten sposób zapaleniu ucha środkowego (to mit), ale by dziecku było komfortowo w przypadku zerwania się wiatru lub nagłego obniżenia temperatury powietrza.

  Jak ubierać niemowlę wiosną – co na stopy?

  Podczas wiosennego spaceru stópki niemowlaka również powinny być zabezpieczone przed chłodem. Jeśli malec przez cały czas okryty jest kocem, to wystarczy, że na stopy założysz mu dodatkową parę ciepłych skarpetek. Jeżeli nie używasz koca, załóż niemowlęciu parę ciepłych bucików „niechodków” – czyli takich, których jedyną funkcją jest właśnie ogrzanie stópek. 

  Jak poznać, że dziecku jest zbyt chłodno lub za gorąco?

  Niezależnie od tego, jak ubierzesz niemowlę na spacer, raz na jakiś czas sprawdzaj, czy jest mu komfortowo. W tym celu należy dotknąć karku dziecka. Gorący i wilgotny świadczy o tym, że niemowlęciu jest zbyt ciepło – zdejmij mu zatem jedną z warstw ubrań albo wyjmij kocyk z gondolki. Chłodny kark to oznaka wychłodzenia – przykryj dziecko kocykiem. Jeśli natomiast kark niemowlęcia jest ciepły i suchy, to znaczy, że jest ubranie odpowiednio do warunków pogodowych.

  Skutki przegrzewania niemowląt

  Polsce rodzice często przegrzewają swoje dzieci. Pragnąc uchronić je przed wychłodzeniem, ubierają je zbyt grubo, co niestety ma swoje negatywne konsekwencje. Lekarze pediatrzy przestrzegają, że częste przegrzewanie dziecka prowadzi do powstawania potówek, upośledza układ odpornościowy i nie pozawala organizmowi naturalnie się hartować. Należy też pamiętać, że dziecko, które jest ubrane zbyt grubo, odczuwa bardzo duży dyskomfort. Nie bój się zatem zdjąć maluszkowi czapki czy zsunąć z  niego koc, gdy jego kark jest gorący – to najlepsze, co w tym momencie możesz zrobić.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Robert Wojtaś
  Robert Wojtaś

  Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.