Data modyfikacji:

Jak ubrać dziecko do chrztu wiosną?

Wiosna to wspaniały czas – wszystko rozkwita, powietrze zaczyna pachnieć i robi się coraz cieplejsze. To doskonały czas na chrzciny. Jeśli zastanawiasz się, jaki wiek twojego dziecka będzie najlepszy, by uczestniczyło w takiej uroczystości i czy 4-miesięczne dziecko może siadać, przeczytaj poniższy poradnik. Dowiesz się też, jak ubrać dziecko do chrztu wiosną.
jak ubrać dziecko do chrztu wiosną
Wybór ubrania do chrztu dla dziecka nie nastręcza wielu trudności, ponieważ bez problemu można kupić gotowe zestawy lub samodzielnie skompletować odpowiednią kreację, a kulturowe wytyczne są jasno określone, co jeszcze bardziej ułatwia wybór. Przeglądamy aktualną ofertę ubrań do chrztu dla najmłodszych i podpowiadamy, co wybrać dla chłopca i dla dziewczynki.

Jak ubrać dziecko do chrztu wiosną? Kreacja dla dziewczynki

Wasza maleńka córeczka będzie świętowała sakrament nadania imienia. Jak ubrać dziecko do chrztu wiosną, by go nie przegrzać ani by nie zmarzło? Przede wszystkim weź pod uwagę wiek, stan zdrowia i kondycję dziecka, a także właśnie warunki pogodowe panujące wybranego dnia. Dopiero na kolejnym miejscu ważny będzie wygląd i moda. Oczywiście każde ubranie powinno być odświętne i stosowne do podniosłej okazji.
Zanim jednak zaczniesz wybierać konkretne zestawy lub elementy stroju, zastanów się nad umiejętnościami ruchowymi, które nabyło już twoje dziecko. Jak poznać, że dziecko jest gotowe do siadania? Można przyjąć, że jest gotowe, jeśli śmiało i zdecydowanie podnosi główkę, leżąc na plecach oraz na brzuchu. Dzieje się to zazwyczaj pomiędzy 4. a 6. miesiącem życia. Właśnie wtedy dziecko może podejmować próby siadania, ale z koniecznym wsparciem opiekuna. Dlaczego jest to istotne w kontekście ubierania do chrztu? Ponieważ dziewczynka, którą posadzimy na kolanach, może być ubrana inaczej, niż leżące niemowlę. Dziecko, które potrafi już siadać, można ubrać w reprezentacyjną sukienkę, która będzie się dostojnie układała np. na pamiątkowych zdjęciach. Młodsze dzieci również oczywiście mogą nosić sukienki, jednak częściej dla niemowląt wybieramy becik lub rożek. Jeśli jest bardzo chłodno, to rożek lub kocyk sprawdzą się także jako dodatkowa warstwa ochronna. Na sukienkę załóż oczywiście jeszcze sweterek lub dziecięcy żakiet, a pod nią body niemowlęce i rajstopki.

Ubranie do chrztu dla chłopca

Kreacje do chrztu dla chłopców są zdecydowanie bardziej klasyczne, niż te dziewczęce – to zazwyczaj zestawy składające się z body, spodenek na szelki, białej koszuli z kołnierzem i eleganckiej muszki. Dodatkowo na chłodniejsze dni trzeba dobrać dla malucha marynarkę, kamizelkę lub sweter.

Kolor – odcienie bieli, ale także delikatny róż i granaty

Ubranie do chrztu dla dziecka powinno być oczywiście utrzymane w tonacjach bieli. Nie trzeba dodawać, że musi być w jak najlepszym stanie – czyste, świeże i uprasowane. W kwestii odcieni bieli panuje dowolność, najczęściej wybieranym jest jednak kolor śnieżnobiały. W chłopięcych zestawach ciemne – granatowe, szare lub czarne – będą często spodnie, kamizelki i muchy pod szyją, zaś u dziewczynek spotkać można wiele dodatków lub elementów w jasnych odcieniach różu.

Jak ubrać dziecko do chrztu wiosną? Nie zapomnij o czapce!

Czapka do chrztu to nieodzowny element garderoby dziecięcej w chłodne dni. Szczególnie istotna będzie także nie tylko dlatego, że powinna ochronić delikatną główkę dziecka, ale także dlatego, że w przestronnych wnętrzach świątyń zdobionych chłodnymi marmurami czy kamieniami jest zazwyczaj po prostu zimno. Wiosną nie musi to być grube, wełniane nakrycie głowy, ale wystarczy zwykła, bawełniana czapeczka.

Jak ubrać dziecko do chrztu wiosną? Dobierz buty

Na elegancki, odświętny strój składają się też buty. Będą pięknie zdobić i dopełniać wygląd maluszka, nawet jeśli ten jeszcze nie potrafi chodzić. Możesz wybrać buciki skarpetkowe, z miękką, elastyczną cholewką, lub bardziej stabilne, na solidniejszej podeszwie.

Zimna wiosna? Wybierz do chrztu płaszczyk lub kurtkę

Jeśli w czasie waszej rodzinnej uroczystości aura nie jest zbyt przyjazna, do stroju dla maluszka dobierz koniecznie kurtkę. Dla chłopca może to być biała, pikowana, krótka kurtka z eleganckim, półokrągłym kołnierzem, zaś dla dziewczynki futerko.

Dodatki chrzcielne – świeca i szata

Pamiętaj też o akcesoriach chrzcielnych – potrzebna będzie szatka, czyli chusteczka, którą przykrywa się głowę dziecka, oraz duża świeca z przybraniem, którą trzyma rodzic chrzestny.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Jastrzębska