Data modyfikacji:

Mata piankowa dla niemowlaka. Jaką wybrać?

Piankowa mata lub piankowe puzzle są idealne dla dzieci, które zaczynają raczkować. Sprawdźcie, jak wybrać matę piankową dla niemowlaka.

mata piankowa dla niemowląt

Od kiedy mata?

Maty możemy używać od samych narodzin dziecka, to miejsce staje się najbezpieczniejsze do leżakowania.

Dobra mata piankowa zapewnia dziecku komfort termiczny, bo izoluje od chłodnej podłogi. Do tego jest na tyle miękka, by dziecku było na niej wygodnie i by amortyzować upadki (chociażby te pojawiające się przy próbach podnoszenia główki czy przekręcaniu się z pleców na brzuszek).

To, czy mata nadaje się do użytku już w pierwszych dniach życia dziecka, najczęściej okazuje się po przeczytaniu listy substancji, wchodzących w skład produktu. Maty wykonane z bezpiecznych materiałów - jak np. dywan piankowy Skip Hop, są dopuszczone do użytku dla dzieci w wieku 0+.

Jaką matę do leżakowania wybrać?

Jest kilka istotnych elementów, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze maty:

Na pierwszym miejscu naszych priorytetów jest bezpieczeństwo. Ze względu na to, że najmłodsze dzieci świat poznają również zmysłem smaku, warto zainwestować w matę wyprodukowaną z bezpiecznych materiałów, przyjaznych dla zdrowia. Należy unikać produktów, w których składzie znajdują się substancje typu: bisfenol A (BPA), ftalany, PVC czy formamid.

Drugim ważnym kryterium wpływającym na wybór maty piankowej powinny być jej cechy, które decydują o łatwym czyszczeniu maty, jak np. wodoodporność, szybkoschnąca powierzchnia, możliwość szybkiego usuwania zabrudzeń. Higieniczność zabawek i akcesoriów dziecięcych jest przecież bardzo ważna.

Różnorodność i elastyczność maty piankowej nabiera dużej wagi, wtedy, gdy dziecko rośnie i zmienia się specyfika jego aktywności i zabaw na macie. Dlatego warto rozważyć wybór maty typu puzzle piankowe. Na rynku dostępne są egzemplarze, które można dowolnie konfigurować - układać z nich różne wzory w kilku rozmiarach, jak w przypadku mat piankowych typu Playspot od Skip Hop.

To, czego zdecydowanie odradzamy, to kierowanie się przy wyborze maty dla dzieci, wyłącznie ceną produktów. W marketach czy na bazarach mnóstwo jest tanich propozycji, jednak warto pamiętać, że tanie wyroby to najczęściej słabej jakości materiały produkcji lub kompletny brak informacji o nich. Wszystko to może wywołać u najmłodszych niepożądane efekty zdrowotne.

Zalety maty piankowej:

  • amortyzuje uderzenia
  • izoluje zimno
  • nie roluje się
  • łatwo ją czyścić

Mata piankowa - czy warto kupić?

Zdecydowanie tak. Maty piankowe to świetne alternatywy dla kocyków czy dywanów, które trudno utrzymać w nienagannej czystości. To również wartościowy bodziec do rozwoju dziecka, które ma zapewnione komfortowe warunki do kulania się, pełzania, wstawania i radosnej zabawy.

Mocnym argumentem przemawiającym za zakupem maty jest również to, że współcześni producenci zadbali o design, który zadowoli rodziców i ucieszy dzieci - jak np. dywan piankowy z nadrukiem toru dla samochodzików. Maty piankowe są faktycznie przydatne, dlatego warto mieć takie wyposażenie w swoim domu.

Uważajmy na szkodliwe maty

Większość dostępnych na rynku puzzli i mat może wydzielać nieprzyjemny zapach, którego sprawcą jest formamid. Jest to substancja zapewniająca odpowiednią giętkość, niestety jest ona szkodliwa zarówno poprzez wdychanie, dotykanie, a tym bardziej poprzez branie do ust.

Po czasie zapach wietrzeje, ale nie oznacza to, że nie stanowi już zagrożenia. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup puzzli czy maty, sprawdźmy jej pochodzenie. Większość produktów z Chin i regionu azjatyckiego może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie naszych dzieci. Formamid wywołuje alergie, atopowe zapalenie skóry i inne tego typu schorzenia. Niska cena to często również niska jakość.

Autor: Redakcja Dzidziusiowo.pl