Data publikacji:

Jaka woda dla niemowlaka będzie najlepsza? Jaka temperatura?

Czy małe dziecko może pić wodę? Czym powinna cechować się woda mineralna dla niemowlaka i jaką powinna mieć temperaturę? Co z wodą z cukrem – czy należy podawać ją dziecku? Niemal każdy młody rodzic zadaje sobie takie i podobne pytania. Ty też jesteś w tym gronie? Świetnie się składa, bo poniżej znajdziesz wyczerpujące odpowiedzi.
woda dla niemowlaka

Czy niemowlę powinno pić wodę? Od kiedy woda dla niemowlaka?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy niemowlę właściwie musi pić wodę. Odpowiedź nie jest jednoznaczna – zależy od tego, czym jest karmiony maluszek, a także od jego wieku.

Jeśli twoje dziecko nie ukończyło jeszcze pięciu miesięcy (czyli jego dieta nie jest rozszerzona) i jest karmione piersią, nie musisz „dopajać” go wodą. Kobiece mleko zmienia się w trakcie karmienia maluszka – najpierw jest wodniste, aby go napoić, a dopiero po jakimś czasie gęstnieje i staje się bardziej treściwe. Innymi słowy – nie musisz zastanawiać się, jaka woda dla niemowlaka jest najlepsza – twoje dziecko jej nie potrzebuje.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku, gdy dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym. Wówczas można dodatkowo podawać mu wodę mineralną, a w okresie upałów jest to wręcz wskazane.

Uwaga! Warto pamiętać, że woda dla niemowlaka jest zalecana zawsze, gdy dziecko wchodzi w etap rozszerzania diety (czyli ukończyło już 6. miesiąc życia) – niezależnie od tego, jakiego rodzaju mleko pije.

Woda dla niemowlaka – w jakich ilościach?

Jeśli dziecko nie ukończyło jeszcze 6. miesiąca życia, powinno ono wypijać taką ilość wody, która odpowiada 20% mleka spożywanego w ciągu dnia. Jeśli więc tygodniowe dziecko wypija 500 ml mleka dziennie, to można podać mu dodatkowo 100 ml wody.
Woda dla niemowlaka, który ukończył już 6. miesiąc życia, musi być podawana w znacznie większych ilościach – to co najmniej 400 ml na dobę. Należy przy tym wyraźnie zaznaczyć, że w cieplejsze miesiące, a zwłaszcza w upały, maluszek musi mieć nielimitowany dostęp do butelki z chłodną, czystą wodą. Krótko mówiąc: niech pije tyle, ile zapragnie.

Woda dla niemowlaka – jaka?

Jaka woda dla niemowlaka będzie smaczna, a przy tym bezpieczna dla małego brzuszka? Oto kilka ważnych wskazówek.
  • Woda źródlana
Woda źródlana jest czerpana albo sama wypływa z podziemnego źródła. Śmiało możesz ją podawać malutkiemu dziecku, głównie dlatego, że ma ona bardzo małe ilości składników mineralnych (do 500 mg/l) i jest czysta pod względem chemicznym.
  • Woda mineralna dla niemowlaka
Oczywiście niemowlęciu możesz podać również wodę mineralną, powszechnie dostępną w sklepach. Zwróć jednak uwagę na to, jak wiele składników mineralnych zawiera. Są wody, które mają ich dużą ilość (więcej niż 1500 mg/l), średnią ilość (od 500 do 1500 mg/l) i małą ilość (do 500 mg/l). Niemowlę ma bardzo delikatny, wciąż nie do końca rozwinięty układ pokarmowy, dlatego należy mu podawać tylko i wyłącznie wodę niskozmineralizowaną.
  • Woda kranowa
Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy można podawać niemowlęciu wodę z kranu. Tutaj należy wyjaśnić, że tego rodzaju woda wcale nie jest tak zła, jak się powszechnie sądzi. Z badań sanepidu wynika, że polska kranówka jest naprawdę wysokiej jakości. Z drugiej strony – w stacjach badana jest woda, która dopiero pokona setki kilometrów brudnych i zardzewiałych rur. Zasadniczo uważa się zatem, że woda mineralna jest dla niemowlęcia lepsza niż kranówka. Jeśli natomiast chcesz podać maluszkowi tę drugą – koniecznie ją najpierw przegotuj i przefiltruj przez specjalny dzbanek.

Uwaga! Woda mineralna dla niemowlaka powinna mieć specjalne oznaczenia. Szukaj na etykiecie informacji, że produkt uzyskał pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka albo Centrum Zdrowia Dziecka. Oczywiście każda woda dla niemowlaka powinna mieć także atest Państwowego Instytutu Higieny.

Woda do picia dla niemowlaka – temperatura

Wiesz już, czy i ile wody powinno pić twoje niemowlę. Pytanie jednak – jaką temperaturę powinna mieć woda? Czy należy ją podgrzewać?

Woda dla niemowlaka – podawana do picia, a nie stanowiąca bazę dla sporządzenia mleka, powinna mieć temperaturę pokojową. Nie ma najmniejszej potrzeby, aby ją podgrzewać. Co więcej – śmiało można ją odrobinę schłodzić. Będzie o wiele smaczniejsza, a na pewno nie zaszkodzi dziecku.

Jeśli woda ma stanowić bazę do przyrządzenia mleka modyfikowanego, powinna mieć ona temperaturę około 38 stopni Celsjusza. Nie należy dodawać mleka do letniej wody – będzie ono miało nieprzyjemny smak, dodatkowo proszek może nie ulec rozpuszczeniu.

Woda z cukrem dla niemowlaka – czy warto ją podawać?

Niestety, wciąż zbyt wielu rodziców i zbyt wiele babć uważa, że podawanie dziecku zwykłej wody – bez żadnych smacznych dodatków, zakrawa na okrucieństwo. Wciąż też zbyt wiele osób wierzy, że osłodzenie wody sprawia, że staje się ona skutecznym lekarstwem na kolki, bóle brzuszka czy zatwardzenia. W konsekwencji wiele niemowląt codziennie otrzymuje wodę z cukrem. Czy słusznie?

Niestety, nie. Woda z cukrem dla niemowlaka przynosi same szkody. Po pierwsze, prowadzi do tworzenia się fatalnych nawyków żywieniowych. Po drugie, szkodzi zębom i dziąsłom. Po trzecie – zwiększa ryzyko powstania nadwagi i otyłości u dziecka. W końcu po czwarte – taką wodą niemowlę się opija, w konsekwencji czego nie przyjmuje odpowiednich ilości pełnego minerałów i witamin mleka. Zdecydowanie najlepsze, co mogą zrobić rodzice dla swojego małego dziecka i dla jego zdrowia – w omawianym kontekście, jest codzienne podawanie mu lekko schłodzonej, czystej wody źródlanej.
Autor: Robert Wojtaś