Data publikacji:

Kangurowanie po porodzie – co to znaczy? Jak kangurować?

Kangurowanie dziecka po porodzie to tzw. kontakt „skóra do skóry”, czyli tulenie dziecka bez ubrań. Przynosi ono wiele korzyści zarówno dziecku, jak i matce, dodatkowo może pozytywnie wpłynąć na tworzenie się więzi między maluszkiem a jego ojcem. Sprawdź, kiedy rozpocząć kangurowanie po porodzie, jak powinno ono przebiegać i o jakich zasadach warto pamiętać.
kangurowanie po porodzie

Kangurowanie po porodzie – czym jest? Na czym polega?

Kangurowanie dziecka po porodzie oznacza bezpośredni kontakt ciała matki z ciałem noworodka – czyli tzw. skóra do skóry. Nazwa pochodzi ze świata zwierząt – jak powszechnie wiadomo, kangury rodzą się niezdolne do samodzielnego życia i dojrzewają w torbie matki, pozostając w bliskim kontakcie z jej ciałem.
Obecnie kangurowanie po porodzie zalecane jest w przypadku wszystkich nowo narodzonych dzieci – w tym również wcześniaków.

Kangurowanie dziecka po porodzie – korzyści dla dziecka

Kangurowanie po porodzie wiąże się z wieloma korzyściami dla noworodka. To między innymi:
  • Redukcja stresu
Zarówno sam poród, jak i zmiana środowiska są dla dziecka ogromnym obciążeniem. Kangurowanie umożliwia dziecku odcięcie się od nadmiaru nowych bodźców i wsłuchanie się w uspokajające bicie serca matki.
  • Zredukowanie wystąpienia komplikacji zdrowotnych
Badania wskazują, że u dzieci, które są długo kangurowane od pierwszych dni życia, zmniejsza się ryzyko wystąpienia problemów z oddychaniem, redukuje się również prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości ze strony układu krążenia.
  • Szybsze osiągnięcie właściwej masy ciała
Kangurowanie po porodzie szczególnie polecane jest w przypadku wcześniaków. Kangurowane dzieci szybciej osiągają bowiem właściwą masę ciała, dzięki czemu szybciej mogą opuścić szpital.
  • Zwiększenie odporności
Dzięki kontaktowi „skóra do skóry” układ immunologiczny dziecka zaczyna sprawniej pracować, co przekłada się na zmniejszenie wystąpienia u niego różnego typu infekcji.
  • Szybsza nauka ssania piersi
Kangurowanie dziecka po porodzie ma dobry wpływ na karmienie piersią. Dziecko szybciej uczy się właściwie chwytać brodawkę oraz prawidłowo ssać.
  • Lepsza kondycja psychiczna noworodka
Dzieci, które są kangurowane, są spokojniejsze, a do tego łatwiej i na dłużej zasypiają.

Kangurowanie po porodzie – korzyści dla matki

Kangurowanie po porodzie zalecane jest nie tylko z uwagi na dobro dziecka, ale także matki. Oto, jakie korzyści może ona osiągnąć dzięki kontaktowi „skóra do skóry” z nowo narodzonym dzieckiem:
  • Pobudzenie laktacji
Bliskość noworodka sprawia, że w organizmie młodej mamy wydzielane są hormony odpowiadające za produkcję mleka. Dzięki temu zwiększają się szanse na karmienie piersią, co z kolei przekłada się na lepszy stan zdrowia dziecka.
  • Szybsze obkurczanie macicy
Kangurowanie sprawia, że macica szybciej się obkurcza, ponadto skraca się czas wydalania odchodów porodowych.
  • Zmniejszenie stresu
Kangurowanie po porodzie działa na matkę kojąco. Cieszenie się bliskością maluszka redukuje stres związany z porodem i pozwala szybciej zapomnieć o jego trudach.
  • Tworzenie się emocjonalnej więzi między matką a dzieckiem
Dzięki kangurowaniu młoda mama nawiązuje głęboką więź z dzieckiem, poznaje je i czuje się bardziej kompetentna oraz pewna siebie.

Kangurowanie przez ojca po porodzie. Czy tata może kangurować?

Nie tylko mama może tulić dziecko do swojej nagiej klatki piersiowej – może to robić również świeżo upieczony tata. Co istotne, kangurowanie po porodzie przez ojca również wiąże się z wieloma korzyściami:
  • Tworzenie się więzi z dzieckiem
Młodym ojcom o wiele trudniej niż matkom jest nawiązać więź z noworodkiem. Dzięki kangurowaniu i tata może czuć się potrzebny, zwiększyć swoje kompetencje w zakresie opieki nad dzieckiem i nawiązać z nim ważną więź.
  • Odciążenie partnerki
Kangurowanie po porodzie przez ojca znacznie odciąża młodą mamę i pozwala jej znaleźć chwilę tylko dla siebie. Warto dodać, że pozytywnie wpływa to na relacje między partnerami.
  • Poczucie odprężenia i relaksu
Chwile, w których dziecko spoczywa na klatce piersiowej taty, są dla obojga zwyczajnie relaksujące i kojące.

Kangurowanie po porodzie – jak to robić?

Aby kangurowanie po porodzie przyniosło oczekiwane rezultaty, koniecznie jest stosowanie się rodziców do kilku ważnych zasad. O czym w szczególności należy pamiętać?
  • Brak granic
Kangurowanie po porodzie, jak również w późniejszych tygodniach, musi odbywać się bez ubrań – dziecko będące ubrane jedyne w pieluszkę powinno tulić się do nagiej klatki piersiowej rodzica. Oczywiście warto mieć przy sobie kocyk albo ubranie, którym otuli się niemowlę, aby nie marzły mu plecki.
Uwaga! Podczas kangurowania wcześniaka warto zadbać również o jego dodatkowe okrycie – maluch powinien mieć na sobie skarpetki oraz czapeczkę.
  • Odpowiednia pozycja
Zasadniczo zaleca się, aby kangurowanie odbywało się w pozycji leżącej lub półleżącej – taka pozycja sprzyja relaksowi i redukuje napięcie, dodatkowo rodzic może się po prostu zdrzemnąć. Jeśli jednak pragniesz wykonać kilka obowiązków domowych przy okazji kangurowania, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przytulić dziecko dla nagiej klatki piersiowej, a następnie owinąć je specjalną chustą do noszenia niemowląt.
  • Odpowiednia czas trwania
Kangurowanie po porodzie powinno trwać minimum godzinę dziennie (górny limit nie istnieje) przez pierwsze trzy miesiące życia dziecka. Można też wracać do niego w chwilach trudnych dla dziecka – np. podczas ataku kolki bądź infekcji wirusowej.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.