Data publikacji:

Kiedy dziecko się obraca?

Kiedy rodzi się dziecko, rodzice z wypiekami na twarzy obserwują każdy kolejny etap jego rozwoju, czując ogromną dumę nawet z jego najdrobniejszych osiągnięć. Sprawdzają również, czy na pewno niemowlę dobrze się rozwija i czy wszystkie kamienie milowe osiąga wtedy, gdy przychodzi na nie pora. Nie inaczej jest w przypadku rolowania na boki i przewrotek z pleców na brzuch. Umiejętności te są bardzo ważnym znakiem, że maluch rozwija się prawidłowo, a jego mięśnie są wystarczająco silne. Kiedy dziecko się obraca?
kiedy dziecko się obraca

Rozwój niemowlaka

Dziecko w pierwszym roku życia rozwija się w błyskawicznym tempie, a śledzenie tego procesu jest fascynujące. W życiu każdego niemowlaka możemy wyróżnić tak zwane kamienie milowe, czyli umiejętności naturalnie nabywane w odpowiednim czasie, które świadczą o odpowiednim rozwoju. Wiedząc, kiedy dziecko się obraca, gaworzy czy siada, możesz ocenić, czy wszystko przebiega prawidłowo.
Co ważne, normy czasowe, w których dziecko powinno zdobyć konkretną umiejętność, są szerokie, dlatego zamiast martwić się, że inny niemowlak już umie przewrócić się na brzuch, a twoje dziecko nie, sprawdź, kiedy powinno cię to zaniepokoić. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto od razu konsultować się z fizjoterapeutą dziecięcym, ponieważ wszelkie szybko wyłapane nieprawidłowości dużo łatwiej wyrównać.
Kamienie milowe w życiu niemowlaka, związane z motoryką dużą, to:
  • podnoszenie głowy i klatki piersiowej,
  • chwytanie,
  • przewracanie się z pleców na brzuszek,
  • raczkowanie,
  • siadanie,
  • podciąganie się do pozycji stojącej,
  • chodzenie.

Kiedy dziecko się obraca?

Obracanie się na boki, a następnie przewracanie się z pleców na brzuszek to jedne z pierwszych etapów rozwoju motoryki dużej niemowlaka i stanowią bazę do podejmowania kolejnych wyzwań motorycznych. Żeby pełne obroty były możliwe, konieczne jest przejście wielu małych kroczków, które doprowadzą do pełnej kontroli nad tułowiem.
Właściwa kolejność rozwoju motorycznego:
  1. Rolowanie na boki.
  2. Pełny obrót z pleców na brzuch.
  3. Obrót z brzucha na plecy.

Kiedy niemowlę obraca się na boki?

Zanim niemowlę będzie w stanie obrócić się w pleców na brzuch, musi przez wiele tygodni wzmacniać swoje ciało. W rzeczywistości przygotowuje się do tego już od pierwszych dni życia, pracując nad stabilnością tułowia i kontrolą główki. Następnie zaczyna rolować się na boki i to znak, że już wkrótce można będzie spodziewać się pełnego obrotu.
Kiedy niemowlę obraca się na boki? Zazwyczaj dzieje się to w okolicach 4. miesiąca życia. Dziecko nie jest jeszcze wtedy gotowe na obrót z pleców na brzuch – będzie to możliwe dopiero wtedy, gdy pojawi się skośne ustawienie miednicy, a rączki będą przekraczały linię środkową ciała.

Z pleców na brzuch i z brzucha na plecy – kiedy niemowlę się obraca?

Kiedy dziecko obraca się z plecków na brzuszek? Najczęściej dzieje się to w okolicach 5. miesiąca życia, chociaż bywają również niemowlęta, które są w stanie zrobić to wcześniej, a są i takie, którym zajmuje to więcej, nawet do 7. miesiąca życia. Po pewnym czasie nieco przypadkowych i słabo skoordynowanych przewrotek szybko pojawia się umiejętność zaplanowanego i kontrolowanego obrotu.
Pełny obrót z brzuszka na plecy jest trudniejszy i najczęściej następuje kilka tygodni później, gdy niemowlę staje się jeszcze silniejsze. Zdarza się, że robią to dzieci w okolicach 2. miesiąca życia, pomijając wcześniejsze etapy. Taka sytuacja nie jest prawidłowa – jest to związane z problemami, z którymi należy udać się do specjalisty.

Kiedy dziecko jeszcze się nie obraca – jak je wspomóc?

Niemowlę, którego rozwój nie jest w żaden sposób zaburzony, powinno bez problemu zacząć wykonywać pełne obroty w stosownym czasie. Co zrobić, kiedy dziecko się nie obraca, a ma już więcej niż 7 miesięcy? W takiej sytuacji należy zgłosić się do specjalisty, który oceni, jakiej pomocy potrzebuje maluch. Czasami jest to wynikiem wrodzonych problemów dziecka, jednak najczęściej wynika ze złej pielęgnacji lub używanych akcesoriów, które zaburzają rozwój motoryki.
Największe błędy popełniane przy pielęgnacji:
  • Podnoszenia dziecka pod paszki. Nauka właściwego podnoszenia jest jedną z pierwszych umiejętności, jakie powinno się posiąść. Zawsze należy delikatnie podłożyć ręce pod plecki, podtrzymując główkę.
  • Podciąganie nóg i ciągnięcie za nie w czasie zmiany pieluchy. Podczas przewijania powinno się przetaczać dziecko z boku na bok.
  • Nadużywanie leżaczka. Chociaż jest to wygodne urządzenia dla rodzica, odbiera dziecku możliwość trenowania swojego ciała.
  • Brak przestrzeni do pracy nad ciałem. Dziecko powinno być kładzione na macie, gdzie będzie mogło swobodnie trenować motorykę i zdobywać nowe umiejętności.

Czy można pomóc dziecku nauczyć się obrotów?

Najważniejszym zadaniem rodzica jest nieprzeszkadzanie niemowlakowi w rozwoju dostosowanym do jego możliwości. Polega to na zapewnieniu mu optymalnych warunków do pracy nad własnym ciałem, priorytetem powinny być właściwa pielęgnacja i zdrowie dziecka.
Wielu rodziców zastanawia się, czy mogą w jakiś sposób pomóc maluchowi w nauce obrotów. Można to zrobić podczas zabawy, przewijania i przebierania. Chodzi przede wszystkim o delikatne przetaczanie dziecka na boki, żeby pokazać mu taką możliwość, a także łagodną rotację miednicy podczas zmiany pieluszki. Pomocne dla dziecka jest również noszenie go bokiem, tyłem do siebie.

O czym pamiętać, kiedy dziecko już się obraca?

Wielu młodym rodzicom zdarza się niebezpieczna sytuacja, kiedy pozostawione na chwilę na kanapie niemowlę nieoczekiwanie ląduje na podłodze. Dzieje się tak dlatego, że dzieci rozwijają się w błyskawicznym tempie. Nagle okazuje się, że maluch, który jeszcze chwilę temu leżał spokojnie na plecach, posiadł umiejętność obrotów. Dlatego właśnie nie pozostawiaj go samego wysoko bez zabezpieczenia, szczególnie kiedy widzisz, że powoli zaczyna rolować się na boki.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym