Data publikacji:

Kiedy niemowlę obraca się na boki?

Zastanawiasz się, kiedy niemowlę obraca się na boki i na brzuszek? Wiedz zatem, że taka czynność wymaga od malca dużej siły i pewnej koordynacji ruchowej. Większość dzieci zdobywa je między 2. a 5. miesiącem życia, ale jeśli tak się nie dzieje, nie musi to świadczyć o nieprawidłowościach – każdy maluch ma bowiem własne tempo rozwoju. Wyjaśniamy, jak zachęcić niemowlę do wykonywania obrotów i kiedy należy skontaktować się w tej sprawie z lekarzem lub fizjoterapeutą.
kiedy niemowlę obraca się na boki

Kiedy niemowlę obraca się na boki?

Bardzo trudno jest precyzyjnie określić, kiedy niemowlę obraca się na boki. U większości dzieci następuje to mniej więcej w 4. miesiącu życia – przy czym są to raczej „przypadkowe” sukcesy, a niemowlę nie czuje się zbyt pewnie w nowej pozycji. Na szczęście to zmienia się z tygodnia na tydzień.
Oczywiście w tym miejscu należy zaznaczyć, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Twój maluszek może obracać się na boki znacznie wcześniej (np. w 2. miesiącu życia), jak i później – np. w 6. miesiącu. Wcale nie musi to świadczyć o nieprawidłowościach.

Kiedy niemowlę obraca się na brzuch?

Obracanie dziecka na brzuch najczęściej następuje w 5. miesiącu życia. Podobnie jak z obracaniem się na boczek, tak i obracanie na brzuch początkowo jest ruchem wykonanym dość intuicyjnie, a uzyskany efekt bywa dla niemowlęcia zaskakujący. Z czasem jednak to się zmienia i dziecko świadomie wykonuje sekwencję ruchów, dzięki którym znajdzie się w pozycji na brzuszku. Te ruchy to:
  • obrócenie główki w stronę, w którą dziecko chce się przewrócić,
  • wysunięcie rączki w tę stronę, w którą skierowana jest głowa,
  • uniesienie zgiętych nóżek ponad podłoże,
  • wyprostowanie nóżki, która w czasie obrotu będzie na dole i zgięcie drugiej nóżki,
  • przesunięcie się rączki „z góry” za środkową linią ciała i wykonanie obrotu.
  • W pewnym momencie obracanie dziecka na brzuch staje się szybkie i pewne.

    Kiedy niemowlę obraca się na plecki?

    Wiesz już, kiedy niemowlę obraca się na boki i na brzuch. Pozostaje pytanie, kiedy nabędzie kolejną umiejętność z zakresu ruchu, tj. zacznie obracać się z brzuszka na plecki?
    Tego typ ruch jest dla dziecka znacznie trudniejszy i pojawia się jako ostatni. Najczęściej dzieje się to między 6. a 7. miesiącem życia. Nie należy się jednak martwić, jeśli dziecko ukończyło już 7. miesiąc życia i nie nabyło tej umiejętności – z pewnością wkrótce tak się stanie.

    Książkowe „widełki” a wyjątki – co robić, gdy miesięczne dziecko obraca się z brzucha na plecy?

    Gdy dziecko szybko zdobywa kolejne umiejętności, zazwyczaj powoduje to radość rodziców. Niestety nie zawsze słusznie. Dla przykładu, jeśli miesięczne dziecko obraca się z brzucha na plecy, to wcale nie oznacza to, że się doskonale rozwija. Biorąc pod uwagę rozwój dziecka w tym wieku, w zasadzie niemożliwe jest, aby jego ruch był kontrolowany i świadomy. Innymi słowy – dziecko nie tyle „obraca się”, co po prostu się „przewraca”, ponieważ nie jest w stanie zapanować nad swoim ciałem, leżąc na brzuszku.
    W takich przypadkach absolutnie niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem albo z fizjoterapeutą dziecięcym. Problemy z utrzymaniem się w pozycji na brzuszku mogą bowiem świadczyć między innymi o wzmożonym napięciu mięśniowym. Inne objawy tej rozwojowej nieprawidłowości to:
  • układanie ciała w literkę „C”, z odchyloną główką,
  • zaciskanie dłoni w pięści,
  • prężenie ciała,
  • prostowanie nóg,
  • opóźnienie w zdobywaniu kolejnych umiejętności ruchowych,
  • rozdrażnienie,
  • odchylanie głowy do tyłu w czasie noszenia przez rodzica,
  • preferowanie jednej strony ciała (układanie główki zawsze na jednej stronie, preferowanie jednej pozycji do karmienia, sięganie po zabawkę jedną ręką itd.).
  • Jeśli zauważasz u swojego dziecka podobne zaburzenia, koniecznie odwiedź fizjoterapeutę dziecięcego. Wzmożone napięcie mięśni jest poważnym zaburzeniem, które może mieć duży wpływ na postawę ciała dziecka w przyszłości. Dziecko, które na nie cierpi, powinno zostać poddane dopasowanej rehabilitacji.

    Obracanie dziecka na brzuch – jak zachęcić malca do ruchu?

    Wiesz już, kiedy niemowlę obraca się na brzuch, na boczki oraz na plecki. Jeśli twoje dziecko nie wpisuje się w ogólne „widełki” i mimo że ma już kilka miesięcy, nie podejmuje prób obracania się, to pamiętaj, że możesz mu pomóc. Oto, jak zachęcić niemowlę do aktywności.
  • Pokaż dziecku, na czym polega obrót
  • Możesz spróbować „nauczyć” dziecko obracania, prowadząc jego ciało przez wszystkie etapy tej czynności. Dla przykładu, obracanie dziecka na brzuch powinno rozpocząć się od położenia zabawki po tej stronie, w którą dziecko ma się obrócić. Maluch, zwracając uwagę na atrakcyjny przedmiot, właściwie ułoży główkę. Następnie należy ułożyć rękę dziecka (tę, przez którą brzdąc będzie się obracał) dłonią do sufitu. Kolejny ruch to włożenie swojej dłoni między nóżki malca i podwinięcie jego miednicy. Na koniec należy przetoczyć dziecko na bok ruchem „ściągającym”. Staraj się wykonywać takie ćwiczenia każdego dnia, dopóki niemowlę nie będzie okazywało zmęczenia.
  • Zabawy w rolowanie
  • Staraj się często bawić z dzieckiem w rolowanie jego ciała. Możesz robić to w dowolny sposób, dbając jedynie, by miednica niemowlęcia była zawsze podwinięta. Pamiętaj, żeby zrezygnować z zabawy w momencie, w którym dziecko wykazuje oznaki zmęczenia albo dyskomfortu.
  • Często zmieniaj pozycję dziecka
  • Często kładź swoje niemowlę na brzuszku, ale również na boczku i na plecach. Różnorodne pozycje, jak i układanie w pobliżu malca atrakcyjnych zabawek sprawią, że bardzo chętnie będzie ono podejmowało kolejne próby zmiany pozycji.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.