Data publikacji:

Kiedy niemowlę przesypia noc?

Przeciętny noworodek przesypia od 16 do nawet 22 godzin na dobę. Wydawać by się mogło, że spora część tego czasu powinna przypadać na godziny nocne – niestety, najczęściej tak nie jest. Wielu rodziców zmaga się z niewyspaniem z uwagi na fakt, że ich pociecha budzi się w nocy na karmienie albo z innych powodów. Wyjaśniamy, kiedy może nastąpić zmiana, tj. kiedy niemowlę przesypia całą noc, i jak mu w tym pomóc.
kiedy niemowlę przesypia noc

Kiedy noworodek przesypia noc?

Niewyspani, świeżo upieczeni rodzice często zadają sobie pytanie, kiedy noworodek przesypia noc. Niestety z pewnością nie dzieje się to w pierwszych tygodniach życia. Rytm aktywności i snu noworodka opiera się przede wszystkim na sygnałach wysyłanych przez ciało, zwłaszcza na głodzie. Biorąc pod uwagę fakt, że noworodek potrzebuje jedzenia średnio co 3–4 godziny, naturalnym jest, że będzie się budził w nocy.
Podsumowując, odpowiedź na pytanie, kiedy noworodek przesypia noc, brzmi: wtedy, kiedy stanie się niemowlęciem. Oczywiście i tutaj nie ma gwarancji – nierzadko nawet starsze dzieci (roczne lub dwuletnie) budzą swoich rodziców z różnych powodów.

Kiedy niemowlę przesypia całą noc? Badania naukowe

Jako młody rodzic zapewne często słyszysz pytanie, czy twoje niemowlę przesypia całą noc bez jedzenia. Takie dociekania otoczenia budzą niepokój dotyczący rozwoju dziecka. Czy jeśli dziecko w wieku sześciu czy ośmiu miesięcy nie przesypia całych nocy, to na pewno rozwija się prawidłowo?
Z badań wynika, że rodzice małych dzieci budzących się w nocy nie powinni się niepokoić. Okazuje się bowiem, że aż 38% niemowląt w wieku sześciu miesięcy nie przesypia w nocy sześciu godzin bez pobudki, a aż 57% z nich nie przesypia ciągiem minimum ośmiu godzin. Co więcej, przesypianie całych nocy nie jest oczywiste w przypadku dzieci rocznych. Co czwarty roczny maluch budzi się przed upłynięciem szóstej godziny nocnego snu, a niemal co drugi – przed upłynięciem ósmej godziny odpoczynku.
Podsumowując – jeśli interesuje cię, od kiedy niemowlę przesypia noc, to musisz zachować cierpliwość. Jednocześnie możesz postarać się przyspieszyć nadejście tej ważnej zmiany – wystarczy, że będziesz stosować się do kilku ważnych wskazówek.

Od kiedy niemowlę przesypia noc? Jak mu pomóc?

Kiedy niemowlę zaczyna przesypiać noce? Wtedy, kiedy nic mu nie przeszkadza, tj. nie budzi go głód, zbyt wysoka temperatura czy pełna pieluszka. W spełnieniu tych warunków pomogą ci następujące wskazówki:
  • Zadbaj o pełny brzuszek dziecka
Wprowadź ostatnie karmienie dziecka na krótko przed snem. Aby głód nie budził malca w nocy, możesz też nakarmić go „na śpiocha” przed swoim zaśnięciem, czyli na przykład o godzinie 23:00. W przypadku starszych niemowląt, które karmione są butelką albo które mają już rozszerzoną dietę, sprawdzić się może zagęszczanie wieczornego mleka kaszką albo podawanie samej kaszki w ramach kolacji.
  • Zadbaj o odpowiednią temperaturę w sypialni dziecka
W sypialni powinna panować temperatura od 18 do 21 stopni Celsjusza. Niestety wielu rodziców nie przestrzega tej zasady i utrzymuje znacznie wyższą temperaturę w sypialni malca. Dodatkowo nierzadko dziecko ubierane jest w grube warstwy ubrań i wkładane w śpiworek do spania. W efekcie dziecku jest po prostu za gorąco i często budzi się w nocy.
Jeśli zadajesz sobie pytanie, kiedy niemowlę zaczyna przesypiać całe noce, sprawdź, jaka jest temperatura powietrza w twojej sypialni lub sypialni dziecka. Jeśli jest za wysoka, zmniejsz ją. Pamiętaj też, że dziecko w wieku powyżej czterech tygodni powinno być ubrane w tyle warstw, w ile ubrany jest dorosły. Materiał powinien być też podobnej grubości. Nie zakładaj niemowlęciu welurowego kompletu, jeśli śpisz w bawełnianej piżamie z krótkimi rękawami.
  • Kupuj pieluszki wysokiej jakości
Niektóre niemowlęta są wyjątkowo wrażliwe na „sygnały” płynące z pieluszki. Dlatego kupuj te wysokiej jakości, które świetnie wchłaniają wilgoć i utrzymują ją z dala od skóry dziecka.
Rodzice, którzy zastanawiają się, kiedy niemowlę zaczyna przesypiać noce, powinni zadbać również o:
  • Ustalenie naturalnego rytmu dnia
Niemowlę będzie zasypiało o wiele szybciej i na dłużej, jeśli będzie miało stały rytm dnia. To bardzo ważne, aby karmienia i drzemki wypadały codziennie o tych samych godzinach. Taki system zapewnia też dziecku poczucie bezpieczeństwa i pozwala rozgraniczyć dzień i noc.
  • Wieczorne rytuały
Część rodziców wierzy, że im bardziej zmęczone jest dziecko, tym szybciej zaśnie wieczorem. Niestety to nieprawda. Przebodźcowanie sprawia, że niemowlę staje się bardziej rozdrażnione i trudniej jest mu zasnąć, a następnie utrzymać ciągłość snu. Jeśli pragniesz, aby twoja pociecha zasypiała sprawnie i na długo, stosuj się do rytmu dnia i dbaj o wieczorne wyciszenie niemowlęcia. Uspokajający maluszka rytuał powinien składać się z kąpieli i nakarmienia dziecka z dala od bodźców takich jak dźwięk telewizora czy dzwoniącego telefonu.
  • Stopniowe ograniczanie ilości mleka zjadanego przez dziecko w nocy
Jeśli twoja pociecha pije bardzo duże ilości mleka w nocy, a ma już na przykład siedem miesięcy, możesz zacząć ograniczać nocne posiłki. W tym celu zastosuj sprytną metodę, która polega na stopniowym zastępowaniu mleka w butelce wodą. Początkowo dolewaj na przykład 20 ml wody do mleka, następnie 40 ml. Po pewnym czasie woda powinna stanowić już połowę zawartości butelki, by w końcu całkowicie zastąpić mleko. Dzięki tej metodzie dziecko jedynie zaspokaja pragnienie, a z czasem zupełnie rezygnuje z nocnych posiłków. Pamiętaj, że ośmiomiesięczne dziecko może już przespać całą noc bez posiłku i z pewnością mu to nie zaszkodzi.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.