Data modyfikacji:

Kiedy niemowlę zaczyna pełzać?

Pełzanie u niemowlaka wydaje się niepozorną czynnością, która w rzeczywistości odgrywa wielką rolę w prawidłowym rozwoju. Pełzając, dziecko wzmacnia swoje mięśnie, koordynuje ruchy, usprawnia ciało, a do tego sprawia, że w mózgu tworzy się więcej połączeń nerwowych. Sprawdź, kiedy niemowlę zaczyna pełzać, jak powinno wyglądać prawidłowe pełzanie i jak zachęcić dziecko do tej czynności, jeśli niekoniecznie ma na nią ochotę.
kiedy niemowlę zaczyna pełzać

Pełzanie niemowląt – dlaczego jest tak ważne dla prawidłowego rozwoju?

Nie każdy rodzic wie, że pełzanie dziecka ma ogromne znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju. Wśród korzyści wynikających z tej czynności należy wymienić:
  • pozytywny wpływ na rozwój ciała modzelowatego, które łączy obie półkule i odgrywa dużą rolę w procesie chodzenia, biegania, a nawet mówienia; innymi słowy, pełzanie niejako wymusza współpracę obu półkul, co przekłada się na korzyści rozwojowe,
  • pełzanie wzmacnia mięśnie brzucha, pleców, szyi oraz barków,
  • czynność ta wymusza koordynację wszystkich kończyn,
  • w czasie pełzania dziecko ćwiczy pracę nadgarstków, co sprawia, że stają się one sprawniejsze,
  • każda minuta pełzania to intensywna praca nad siłą mięśni grzbietu,
  • pełzanie niemowląt przygotowuje je do raczkowania, które również korzystnie wpływa na ogólny rozwój,
  • prawidłowe pełzanie zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka wad postawy,
  • pełzanie sprawia, że dziecko lepiej uczy się oceny odległości oraz orientacji w przestrzeni.
  • Jak widać, kiedy niemowlę pełza, dzieje się naprawdę wiele dobrego. Warto zatem zachęcać je do tej czynności i pilnować, aby wykonywało ją prawidłowo.

    Pełzanie niemowlaka – kiedy maluch zaczyna się przemieszczać?

    Odpowiedź na pytanie, kiedy niemowlę zaczyna pełzać, nie jest jednoznaczna. Średnio dzieci zaczynają przemieszczać się w taki sposób między 6. a 7. miesiącem życia. Może się jednak zdarzyć, że malec zacznie pełzać wyjątkowo szybko (już nawet po 3. miesiącu) albo dość późno (po 7. miesiącu życia).

    Pełzanie dziecka krok po kroku

    Pełzanie nie jest czynnością, którą dziecko nabywa jednego dnia. Wbrew pozorom, przesuwanie się po podłodze wymaga od niemowlęcia sporo siły i koordynacji, dlatego niejako „przygotowuje się” ono do tego przez całe miesiące. Oto kolejne etapy rozwoju, które prowadzą do pełzania:
    • Dziecko uczy się dźwigać głowę, leżąc na brzuchu.
    • Leżąc na brzuchu, niemowlę zaczyna unosić ręce, nogi oraz głowę – w ten sposób wzmacnia mięśniem.
    • W omówionej wyżej pozycji dziecko zaczyna „kiwać” się na boki, co jest treningiem koordynacji ruchowej oraz ćwiczeniem mięśni.
    • Leżąc na brzuchu, niemowlę potrafi się lekko obrócić w dowolnym kierunku poprzez odpychanie się rączkami.
    • Przesuwanie się do tyłu – to pierwsze właściwe pełzanie u niemowlaka; dziecko odpycha się rączkami i odkrywa, że dzięki temu zmienia swoje położenie.
    • Pełzanie bez użycia nóg – niemowlę wystawia przedramiona i napiera na nie, dzięki czemu może przesunąć się do przodu; nie jest to właściwe pełzanie, ponieważ w czynność tą nie są zaangażowane nogi.
    • Pełzanie jak wyżej, ale z unoszeniem brzuszka.
    • Prawidłowe pełzanie u niemowlaka – polega na wykonywaniu ruchów naprzemiennych (gdy dziecko wysuwa prawą rękę, to jednocześnie unosi lewa nogę i odwrotnie).


    Pełzanie u niemowlaka – nieprawidłowości


    Tylko prawidłowe, naprzemienne pełzanie u niemowlaka przynosi dużo korzyści rozwojowych. Ważne jest zatem, aby obserwować poruszanie się maluszka i zwracać uwagę na ewentualne nieprawidłowości. Oto te, które występują u dzieci najczęściej:

    • niesymetryczna praca kończyn (np. jedna noga wysuwana jest mocniej, druga zdecydowanie słabiej),
    • odpychanie się obiema nogami, co prowadzi do chowania się rączek pod tułowiem dziecka,
    • odpychanie się jedną nogą,
    • brak naprzemienności ruchów – niemowlę wysuwa jednocześnie prawą nogę i prawą rękę, a następnie lewą nogę i lewą rękę,
    • dziecko nie pełza wystarczająco dużo; minimum określone przez specjalistów to 50 metrów dziennie.

    Jeśli zauważasz, że pełzanie dziecka nie jest prawidłowe, skontaktuj się z rehabilitantem dziecięcym, który pomoże ustalić źródło nieprawidłowości oraz opracuje program rehabilitacji.


    Jak wspomóc pełzanie u niemowlaka?


    Jeśli zadajesz sobie pytanie, kiedy niemowlę zaczyna pełzać, to zapewne twoje dziecko ma już kilka miesięcy. To idealny czas, aby zachęcić je do omawianego sposobu przemieszczania się. Jak to zrobić?

    Jak najczęściej układaj niemowlę na brzuchu – jeśli dziecko nie przepada za tą pozycją, kup gadżety, dzięki którym stanie się ona atrakcyjna (mata edukacyjna, mata wodna); z czasem malec polubi leżenie na brzuszku i wtedy możesz przejść do kolejnych punktów.

    Kładź dziecko na podłodze, a nie na dywanie – dziecko leżące na śliskiej powierzchni łatwiej się przemieści; czasem wystarczy tylko jedno, przypadkowe przesunięcie się, by rozbudzić ciekawość niemowlęcia i chęć dalszego eksperymentowania.

    Umieszczaj zabawki w pewnej odległości od dziecka – oczywiście nie chodzi o to, aby położyć grzechotkę 2 metry od malca – wystarczy 20 cm, żeby niemowlę spostrzegało „obiekt” jako łatwo dostępny.

    Ile czasu od pełzania do raczkowania?


    Większość dzieci potrafi pełzać w 7. miesiącu życia. Od tego momentu malec z szybkością będzie zdobywał kolejne umiejętności ruchowe. Najpierw zacznie kołysać się na czworakach, by w 8. miesiącu życia zacząć raczkować „na całego”. Już dwa miesiące później dziecko zacznie wstawać, a mniej więcej w 12. miesiącu życia – chodzić. Oczywiście warto mieć na uwadze, że umiejętność ta może pojawić się ze sporym opóźnieniem, bo nawet dopiero w 18. miesiącu życia.

    Zdjęcie: Envato Elements
      Robert Wojtaś
      Robert Wojtaś

      Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.