Data modyfikacji:

Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać?

Każdy świeżo upieczony rodzic z utęsknieniem czeka na moment, w którym jego dziecko się uśmiechnie. Pierwsze uśmiechy maluszka pojawiają się już w życiu płodowym, jednak na te prawdziwe, w pełni świadome, rodzice muszą trochę poczekać. Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać i co robić, gdy mijają kolejne tygodnie, a uśmiech się nie pojawia?
kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać

Kiedy noworodek zaczyna się uśmiechać?

Rodzice, którzy zastanawiają się, kiedy noworodek zaczyna się uśmiechać, z zachwytem odkrywają, że dziecko robi to już… wkrótce po narodzinach. Należy jednak zaznaczyć, że nie jest to świadomy uśmiech. Najczęściej pojawia się on w czasie, gdy maluszek śpi albo gdy np. oddaje mocz. Tego typu nieświadomy grymas – odruch, pojawia się u dziecka już w czasie życia płodowego. Czasem nawet udaje się go uchwycić na zdjęciach USG albo później, w czasie sesji noworodkowej. Tego typu grymas z czasem zanika – najpóźniej do około ósmego tygodnia życia.

Kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać świadomie?

To, kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać, jest ściśle powiązane z jego rozwojem. Wzrok malca musi się udoskonalić, maluch powinien mieć też dobry słuch. Ponadto ważne jest nabycie pewnych umiejętności z zakresu rozwoju emocjonalnego oraz społecznego – czyli umiejętność rozpoznawania bliskich osób oraz prawidłowego odczytywania ich zachowań.
Podsumowując – kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać w pełni świadomie? Otóż zazwyczaj dzieje się to mniej więcej w 6–7 tygodniu życia. Początkowo jest to reakcja na twarz opiekuna, który zajmuje się maluchem najczęściej – czyli mamy lub taty. Z każdym tygodniem uśmiechów jest coraz więcej, zwiększa się również liczba powodów do uśmiechania się. Malec reaguje tak na widok nowych zabawek, gdy słyszy piosenkę albo po prostu, gdy już tylko usłyszy głos rodzica.
Niektóre maluszki bardzo szybko pokonują onieśmielenie i reagują uśmiechem również na pogodne próby kontaktu ze strony obcych osób. Inne nie lubią, kiedy nieznajomi do nich mówią lub je dotykają i natychmiast zaczynają płakać.

Uśmiech u niemowlęcia – dlaczego może pojawiać się z opóźnieniem?

Nie martw się, jeśli twoja pociecha ukończyła już np. 6 tygodni i wciąż nie reaguje uśmiechem na twoje zagadywanie do niej. Zdaniem specjalistów brak uśmiechu nie jest powodem do niepokoju, dopóki niemowlę nie ukończy 3–4 miesięcy. Po tym czasie warto już skonsultować problem z pediatrą. To, że dziecko nie uśmiecha się świadomie na widok opiekuna, może wynikać z:
  • Zaburzeń wzroku
Brak świadomego uśmiechu u dziecka może wynikać z tego, że nie widzi on wyraźnie swoich opiekunów oraz tego, że oni się uśmiechają. Dlatego też warto zbadać dziecku wzrok.
  • Zaburzeń słuchu
Jeśli maluch nie słyszy dobrze, może reagować uśmiechem bardzo rzadko – tylko wtedy, kiedy twarz rodzica znajduje się dokładnie naprzeciwko i bardzo blisko twarzy dziecka.
  • Zaburzeń rozwojowych
Brak uśmiechu u niemowlęcia, a także unikanie kontaktu wzrokowego (zwłaszcza u starszych niemowląt), może być sygnałem zaburzeń ze spektrum autyzmu. Diagnoza w takim wieku to duże wyzwanie, niemniej dobrze byłoby odwiedzić specjalistę i skonsultować z nim swoje obawy.

Jak wywołać uśmiech niemowlaka?

Jeśli zastanawia cię, kiedy niemowlę zaczyna się uśmiechać, to zapewne jesteś świeżo upieczonym rodzicem. Oto, jak możesz przyspieszyć ten „magiczny” moment:
  • jak najczęściej mów do niemowlęcia, uśmiechając się – rób to podczas zwykłych czynności pielęgnacyjnych, takich jak przewijanie, kąpiel czy smarowanie malca;
  • wydawaj z siebie śmieszne głosy – np. taki przypominający odgłos pękającej bańki mydlanej; cmokaj, śpiewaj, eksperymentuj, dzieci to uwielbiają;
  • baw się z malcem w „a kuku!” już od pierwszych tygodni życia;
  • dotykaj maluszka nosem, wtulaj ze śmiechem twarz w jego brzuszek;
  • baw się z dzieckiem jego zabawkami – np. możesz udawać, że laleczka kicha albo szybko ucieka i się chowa;
  • obserwuj zachowanie dziecka i jego reakcje – dzięki temu z łatwością poznasz grupę zachowań, które je bawią;
  • naśladuj minki niemowlęcia – to bardzo rozśmiesza malutkie dzieci;
  • dbaj o poczucie bezpieczeństwa dziecka – nie unoś przy nim głosu, często je tul, zapewniaj mu swoją nielimitowaną bliskość.

Kiedy niemowlę zaczyna śmiać się w głos?

Wiesz już, kiedy noworodek zaczyna się uśmiechać. Pozostaje pytanie – kiedy będzie umiał zaśmiać się w głos?
Pierwszy głośny śmiech zazwyczaj pojawia się w czwartym miesiącu życia dziecka. Niemowlę śmieje się wówczas „całym sobą”, wymachując energicznie rączkami i nóżkami. W chwilach, w których maluch zostanie naprawdę bardzo rozśmieszony, trudno opanować własne rozbawienie – reakcja dziecka jest bowiem bardzo szczera, słodka i wzruszająca. Pamiętaj, żeby uwiecznić ją na filmie!
To, co wywołuje głośny śmiech małego dziecka, to najczęściej drobiazgi, które w nas samych nie wywołałyby takich reakcji. Są to na przykład:
  • kichnięcie rodzica albo wydmuchiwanie nosa,
  • rozdzieranie kartki na pół,
  • przewracanie się członków rodziny,
  • zdmuchiwanie sobie włosów z twarzy (przez rodzica) i pozwalanie, aby znów opadły,
  • rzucanie papierowego samolotu,
  • czkawka u rodzica,
  • wytrzepywanie prania,
  • dawanie setki buziaków,
  • zabawa w „a kuku”,
  • przykrywanie twarzy dziecka pieluszką i powolne jej ściąganie,
  • udawany kaszel rodzica,
  • „gryzienie” nóżek dziecka,
  • dzielenie się jedzeniem z domowym pupilem, tutaj zabawny przykład:
Jeśli ty również pragniesz usłyszeć, jak twoje dziecko tak słodko zanosi się śmiechem – eksperymentuj. Z pewnością wkrótce znajdziesz coś, co choć nie wydaje się specjalnie śmieszne, rozbawi twoje dziecko niemal do łez.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.