Data publikacji:

Jaki kosz na pieluchy? Ranking

Kosz na pieluchy to gadżet, który budzi sprzeczne opinie – niektórzy rodzice nie wyobrażają sobie bez niego życia, dla innych jest „wymysłem”, który z łatwością można zastąpić. Jeśli kusi cię, by sprawdzić jego funkcjonalność na własną rękę, przeczytaj poniższy artykuł – wyjaśniamy, czym specjalny kosz na pieluchy różni się od klasycznego kosza i na co zwracać uwagę przy zakupie. Możesz też zerknąć na przydatny ranking tego typu produktów.

kosz na pieluchy

Co to jest kosz na pieluchy?

Kosz na pieluchy to specjalny pojemnik, do którego wrzuca się zabrudzone pieluszki. Od zwykłego kosza różni się on między innymi systemem zamykania, który zapobiega ulatnianiu się nieprzyjemnych zapachów. Dzięki temu, a także dzięki antybakteryjnemu działaniu pojemnika, można trzymać go w pokoju dziecka, blisko przewijaka. 

Kosz na pieluchy – zalety i wady

Zastanawiasz się, czy tego typu produkt powinien znaleźć się na twojej wyprawkowej liście? W podjęciu decyzji może pomóc ci zestawienie jego zalet i wad. Oto ono:

Kosz na pieluchy – zalety: 

 • pojemnik jest niezwykle wygodny – jeśli postawisz go przy przewijaku, nie musisz przenosić brudnych pieluch do kubła w kuchni,
 • brak brzydkich zapachów; kosz na pieluchy jest tak skonstruowany, aby nie ulatniały się z niego nawet najintensywniejsze wonie;
 • ładny wygląd – współczesne kosze występują w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu świetnie komponują się z wystrojem,
 • wygoda użytkowania; niektóre kosze mieszczą nawet kilkadziesiąt pieluszek, co likwiduje konieczność codziennego wynoszenia śmieci.

Przeczytaj także: Zalety pieluch wielorazowych

Kosz na pieluchy – wady: 

 • kosz na pieluchy jest dość drogim gadżetem, dodatkowo niektóre modele wymagają używania dedykowanych worków,
 • kosz jest dość sporych rozmiarów, co może być sporą wadą, jeśli pokój dziecka albo sypialnia rodziców jest niewielkich rozmiarów.

Kosz na pieluchy – opinie

Choć niektórzy twierdzą, że kosz na pieluchy to zbędny gadżet, opinie użytkowników są w większości zdecydowanie pozytywne. Rodzice chwalą pojemniki za wygodę użytkowania, dość niską cenę wkładów oraz skuteczną ochronę przed nieprzyjemnymi zapachami. Wiele osób podkreśla, że kosz na pieluchy to znakomity pomysł na prezent dla świeżo upieczonych rodziców. 


Kosz na pieluchy – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Kupując kosz na pieluchy, zwróć uwagę na kilka jego cech i parametrów – dzięki temu zwiększysz szanse na to, że produkt w 100% spełni twoje oczekiwania.
 • Pojemność
Kosz na pieluchy może mieć małą, średnią lub dużą pojemność. Najmniejsze pojemniki mieszczą około 20 pieluszek, największe – nawet blisko 70. Im większa pojemność, tym rzadsza konieczność opróżniania kosza. 
 • Rodzaj worków
Koniecznie zwróć uwagę na to, jakie worki można stosować w wybranym koszu. Niektóre pojemniki wymagają stosowania specjalnych worków, które umieszczone są w plastikowych wkadach, w innych można umieszczać nawet najzwyklejsze worki na śmieci. Te drugie są o wiele bardziej ekonomiczne. 
 • Funkcjonalność
Z dzieckiem na rękach bardzo trudno jest obsługiwać skomplikowany mechanizm kosza. Dlatego wybierz taki model, który będzie można otwierać i zamykać jednym ruchem. Proste powinno być również opróżnianie kosza oraz zakładanie nowego worka. 

 • Ochrona przed bakteriami
Wysokiej jakości kosz na pieluchy powinien zapewniać skuteczną ochronę przed bakteriami. Najlepsze produkty tego typu likwidują nawet 99% zarazków. 
 • Zabezpieczenie przed nieprzyjemnymi zapachami
Ile zapachów przepuszcza dobry kosz na pieluchy? Prawidłowa odpowiedź to oczywiście: zero. Zapewniają to produkty, które mają np. podwójny system zamykania. 
 • Dodatkowe ułatwienia
Niektóre kosze na pieluchy mają wbudowany mały nożyk, który umożliwia sprawne i szybkie odcięcie worka z pieluszkami. Ma to znaczenie przede wszystkim w modelach, które wymagają zastosowania specjalnego wkładu z workami. 
 • Gwarancja
Każdy produkt może się zepsuć i w takiej sytuacji dobrze byłoby odzyskać wydane pieniądze. Zanim kupisz wybrany kosz na pieluchy, dowiedz się, czy produkt jest objęty co najmniej dwuletnią gwarancją. Koniecznie sprawdź również, jakiego typu uszkodzenia ta gwarancja obejmuje.  
 • Certyfikaty
Kupując kosz, upewnij się, że ma on certyfikaty, które potwierdzają, że produkt jest wykonany z wysokiej jakości, bezpiecznych materiałów. Niezbędne „minimum” to odznaczenie Pozytywną Opinią Instytu tu Matki i Dziecka.
 • Wygląd
Wygląd kosza na pieluszki nie jest najważniejszy, niemniej dobrze byłoby, aby taki pojemnik nie szpecił pokoju. Na szczęście producenci takich gadżetów coraz częściej zdają sobie z tego sprawę i produkują kosze w różnych kształtach i różnych wariantach kolorystycznych. 

Kosz na pieluchy – ile to kosztuje?

Zastanawiasz się, ile kosztuje kosz na pieluchy? Ceny są bardzo zróżnicowane. Za tradycyjny kosz z czterema czy pięcioma wkładami prawdopodobnie zapłacisz od 100 złotych do około 200 złotych. Droższe są modele, w których można używać zwykłych worków – w dłuższej perspektywie są one jednak bardziej ekonomiczne. 


Kosz na pieluchy – ranking 

Jeśli nie masz czasu na przeglądanie różnych ofert i czytanie opisów poszczególnych opisów koszy na pieluszki, zerknij na nasz ranking. To przydatne zestawienie najbardziej popularnych produktów, stworzone na podstawie prawdziwych opinii w serwisie Ceneo.pl. 

Kosz na pieluchy – czym go zastąpić?

Jeśli nie chcesz kupować kosza na brudne pieluszki, to pamiętaj, że istnieje jeszcze jeden sprytny sposób na likwidowanie ich zapachu – i jest on o wiele tańszy. Wystarczy, że kupisz specjalne, pachnące woreczki, których aromat skutecznie maskuje zapach zawartości. Takie woreczki są bardzo tanie – za opakowanie 100 sztuk zapłacisz jedynie około 10 złotych. 

Autor: Robert Wojtaś