Najlepsze mleko dla niemowlęcia to zawsze mleko mamy. Co jednak, jeśli młoda mama nie chce lub nie może karmić piersią? Czy w takiej sytuacji trzeba podawać niemowlęciu mieszankę modyfikowaną, czy może jednak lepsze będą napoje roślinne? Sprawdź, kiedy sięgnąć po mleko roślinne dla dzieci i które warto wybrać.
Mleko roślinne to napój powstały na bazie roślin, a dokładnie:
Określenie „mleko” jest nie do końca słuszne. Owszem, mleko roślinne jest białe i wodniste, ale ma zdecydowanie mniej wapnia niż mleko krowie, nie zawiera również laktozy.
Wiele osób spożywa mleko roślinne na diecie wegańskiej, jest ono również dobrym wyborem dla osób uczulonych na laktozę albo nietolerujących białka mleka krowiego.
Podobnie jak mleko krowie, tak i żadne mleka roślinne nie mogą zastępować mleka matki lub mleka modyfikowanego w pierwszym roku życia dziecka. Zatem odpowiedź na pytania: „jakie mleko migdałowe dla niemowlaka kupić?” albo „jakie mleko owsiane dla niemowlaka wybrać?” brzmi: żadne.
Mleko roślinne nie jest odpowiednie dla niemowlaka – nie dostarcza dziecku niezbędnych składników odżywczych, przez co maluch nie ma szansy rozwijać się tak dobrze, jak rówieśnicy. Aż do ukończenia pierwszego roku życia dziecko powinno otrzymywać jedynie mleko matki albo dobrze zbilansowane i wartościowe mleko modyfikowane.
Rodzice, którzy kupują mleko roślinne dla niemowlaka, powinni mieć świadomość, że jest ono nie tylko ubogie w składniki odżywcze, ale również bardzo silnie uczulające. Dotyczy to zarówno napojów produkowanych z orzechów (mleko migdałowe itp.), jak i np. mleka sojowego.
Jeżeli – wbrew zaleceniom specjalistów, zdecydujesz się na podawanie mleka roślinnego niemowlęciu, to rób to stopniowo i zwracaj uwagę na stan zdrowia malca. Objawy alergii obejmują skórę, układ pokarmowy lub oddechowy – a czasem wszystkie z wymienionych. Precyzując, są to:
Starszym dzieciom można już podawać mleko roślinne. Co warto wiedzieć o każdym z nich?
Mleko ryżowe można podać dziecku dopiero, gdy ukończy ono 5. rok życia. Jest tak z uwagi na możliwe zanieczyszczenie ryżu arsenem – wrażliwy układ pokarmowy małego dziecka może sobie z nim nie poradzić.
Mleko ryżowe zawiera bardzo mało białka i niewiele tłuszczu, ale jest dobrym źródłem manganu, selenu i witamin z grupy B. Niektóre produkty tego typu są wzbogacane w różne inne witaminy – tak aby składem jak najbardziej przypominać mleko krowie.
Produkowane z blanszowanych migdałów i wody mleko migdałowe jest jednym z najczęściej kupowanych napojów roślinnych. Ma pyszny smak i całkiem dobry skład: dostarcza organizmowi witaminy D, E, a także B2 oraz B12. Jeśli produkt został wzbogacony w wapń, może zawierać go tyle, ile mleko krowie. Należy jednak pamiętać, że tego typu mleko zawiera niewiele białka. Jak już zostało to wspomniane, mleko migdałowe nie powinno być podawane niemowlętom.
Mleko owsiane, podobnie jak inne napoje roślinne, nie może być podawane niemowlętom. Można natomiast podawać je starszym dzieciom w ramach urozmaicenia diety.
Najcenniejszym składnikiem mleka owsianego jest błonnik rozpuszczalny – beta-glukany. Beta-glukany świetnie wpływają na gospodarkę lipidową. Ponadto, jeśli tylko mleko owsiane zostało fortyfikowane, zawiera cenny wapń, witaminy A i D, żelazo oraz witaminę B12.
Warto jednak pamiętać, że mleko owsiane zawiera dużo węglowodanów – dziecko nie powinno pić go codziennie w dużych ilościach.
Mleko sojowe to wodny ekstrakt z ziaren soi. Istnieje aż kilka jego rodzajów:
Mleko sojowe ma bardzo korzystny dla zdrowia skład: dostarcza organizmowi kwasu foliowego, potasu, magnezu, cynku, selenu, a także witaminy B12 oraz izoflawonów. Istnieją również badania, które wskazują, że spożywanie soi w wieku dziecięcym może obniżać ryzyko zachorowania na raka piersi w późniejszym życiu.
Uwaga! Wielu producentów mleka sojowego dodaje do niego spore ilości cukru, które mają zniwelować charakterystyczny, nieprzyjemnych posmak. Niestety, tak mocno posłodzone mleko nie jest zdrowe – wręcz przeciwnie, cukry proste przyczyniają się do rozwinięcia wielu groźnych chorób. Innymi słowy, jeśli dziecko nie ma ochoty pić niesłodzonego mleka sojowego, lepiej nie podawać mu go wcale.
Wybierając mleko roślinne dla dzieci, zwróć uwagę na to, aby:
Pamiętaj również o złotej zasadzie: im prostszy i krótszy skład, tym wyższa jakość produktu.