Data publikacji:

Mleko w piersiach w pierwszych tygodniach ciąży – co oznacza?

Wiele kobiet zastanawia się, kiedy pojawia się mleko w piersiach w ciąży. Zazwyczaj dzieje się to w drugim trymestrze – już wtedy organizm zmienia się pod kątem przyszłych potrzeb dziecka i zaczyna produkować pokarm. Jeśli wydzielina w piersiach pojawia się jeszcze wcześniej, np. już w 6. czy 8. tygodniu ciąży, warto odwiedzić lekarza, ponieważ przyczyny takiej przypadłości mogą nie mieć związku z odmiennym stanem. Wyciek mleka z piersi nie stanowi również objawu ciąży.
mleko w piersiach w pierwszych tygodniach ciąży

Kiedy pojawia się mleko w piersiach w ciąży?

Wiele przyszłych mam zastanawia się, kiedy pojawia się mleko w piersiach w ciąży. Dzieje się to dość wcześnie, bo między 16. a 22. tygodniem – czyli w II trymestrze (według niektórych źródeł – nawet już w drugim miesiącu po zapłodnieniu). Piersi zaczynają produkować pokarm dzięki hormonom łożyska oraz dzięki prolaktynie.

Czy mleko w piersiach może być objawem ciąży?

Choć mleko w piersiach w ciąży zaczyna być produkowane dosyć szybko, nie dzieje się to wkrótce po zapłodnieniu. Jeżeli zatem jeszcze nie wiesz, czy jesteś w ciąży, a zauważyłaś wydzielinę wydobywającą się z twoich piersi, rozważ wizytę u lekarza – przyczyn przypadłości może być bowiem znacznie więcej.

Mleko w piersiach w pierwszych tygodniach ciąży – przyczyny inne niż ciąża

Jeśli nie wiesz, czy jesteś w ciąży albo dopiero niedawno dowiedziałaś się o swoim odmiennym stanie, a już zauważasz wyciek z piersi, udaj się do lekarza. Pozaciążowe przyczyny wydobywania się mleka lub innej wydzieliny z piersi to na przykład:
  • Zaburzenia równowagi hormonalnej
Wydzielina z piersi może mieć związek z zaburzeniami równowagi hormonów, głównie z nadmiernym wytwarzaniem prolaktyny. Jest to bardzo prawdopodobne w przypadku kobiet, które cierpią na zaburzenia miesiączkowania. Jeśli dopiero starasz się o dziecko i zauważasz u siebie mlekotok, koniecznie poproś lekarza o skierowanie na badania hormonalne.
  • Zażywane leki
Mleko w piersiach na początku ciąży lub u kobiety niespodziewającej się dziecka może być skutkiem ubocznym działania niektórych leków, np. tych obniżających ciśnienie.
  • Choroby tarczycy
Jeśli cierpisz na niedoczynność lub nadczynność tarczycy, również możesz zaobserwować mleko w piersiach w pierwszych tygodniach ciąży. W takim przypadku bardzo ważne jest, abyś odwiedziła endokrynologa, ponieważ nieleczone schorzenia tarczycy mogą zagrażać ciąży.
Mleko w piersiach na początku ciąży lub u kobiet niespodziewających się dziecka może być również efektem utworzenia się brodawczaków lub gruczolakowłókniaków (łagodnych zmian w piersi), mastopatii, zakażeń czy ropni. W rzadkich przypadkach wyciek z piersi ma związek z nowotworem złośliwym – wówczas jednak wydzielina często podbarwiona jest krwią.

„Jak sprawdzić, czy mam pokarm w piersiach w ciąży?” – podpowiadamy

Jeśli jesteś w ciąży i nie wiesz, czy w twoich piersiach pojawiło się już mleko, to pamiętaj, że bardzo łatwo możesz to sprawdzić. Wystarczy, że obejmiesz dłonią pierś, a następnie przesuniesz uchwyt w kierunku brodawki, ostatecznie lekko ją ściskając – twoim oczom prawdopodobnie ukaże się wydzielina. Jeśli jednak tak się nie dzieje, nie martw się – brak mleka w piersiach przed porodem nie oznacza, że będziesz miała trudności z wykarmieniem dziecka.
Uwaga! Jednorazowe sprawdzenie, czy w piersiach znajduje się pokarm, z pewnością ci nie zaszkodzi. Nie powtarzaj jednak takiego „badania” zbyt często – drażnienie piersi i brodawek może prowadzić do wystąpienia przedwczesnych skurczów macicy, a nawet do przedwczesnego porodu.

Mleko w piersiach na początku ciąży i w późniejszych miesiącach – czy zamrażać siarę?

Wydzielina, które pojawia się w piersiach w ciąży, to siara. Jest to niezwykle odżywcza substancja, która przyczynia się między innymi do budowania odporności noworodka. Dopiero po kilku dniach od porodu cenna siara przeistacza się w mleko.
W związku z faktem, że siara jest tak ważna dla rozwoju dziecka, wiele przyszłych mam zastanawia się, czy warto ją zamrażać, by podać ją maluszkowi już po porodzie. Odpowiedź brzmi: to zależy. Jeśli chodzi o mleko w piersiach w pierwszych tygodniach ciąży, to nie warto go zamrażać – i tak nie można podać noworodkowi pokarmu po tak długim czasie.
Jeśli jednak jesteś już w końcówce ciąży i zauważyłaś wyciek siary, to jak najbardziej możesz ją zamrozić, a następnie podać maluszkowi. Pamiętaj jednak o zachowaniu wszelkich zasad higieny. Nie ściągaj też mleka laktatorem, ponieważ możesz wywołać przedwczesne skurcze macicy.

Wyciek mleka w ciąży – jak chronić ubranie?

Wyciek mleka w ciąży może powodować twoje zawstydzenie i pozbawiać cię komfortu. Aby temu zapobiec, zacznij używać wkładek laktacyjnych. Szczególnie polecane są te z dużą ilością kleju i siateczkowatą strukturą. Młode mamy bardzo cenią sobie również wkładki o małej grubości, które nie odznaczają się pod biustonoszem i nie zmieniają jego kształtu.

Mleko w piersiach na początku ciąży – kiedy do lekarza?

Jeśli jesteś już na przykład w 16. tygodniu ciąży i zauważasz wyciek mleka z piersi, nie musisz się tym denerwować ani konsultować tej przypadłości z lekarzem – to zupełnie naturalne zjawisko wynikające ze zmian zachodzących w organizmie.
Jeśli jednak dopiero starasz się o zajście w ciążę albo jesteś w czwartym czy piątym tygodniu jej trwania i zauważasz plamy na biustonoszu, skonsultuj się z lekarzem i poproś o skierowanie na badania. Specjalista prawdopodobnie wystawi ci skierowanie na badania krwi oraz badania hormonalne, dodatkowo przeprowadzi badanie ultrasonograficzne piersi i zaleci ci wizytę u endokrynologa.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.