Data publikacji:

Dlaczego niemowlak prostuje i usztywnia nóżki? Co to oznacza?

Martwi cię, że twój niemowlak prostuje i usztywnia nóżki? Spokojnie, nie musi to oznacza kłopotów z napięciem mięśniowym. Powodem takiego zachowania może być najzwyklejsza w świecie radość, która okazywana jest przez niemowlę całym ciałem. Nie rezygnuj jednak z wizyty u pediatry, jeśli poza napinaniem nóżek u dziecka występują inne objawy zaburzeń napięcia mięśniowego – takie jak wyginanie się malca w literkę C, preferowanie jednej strony ciała czy kłopoty z przyjmowaniem pokarmu.
dlaczego niemowlak prostuje się i usztywnia nóżki

Niemowlak prostuje i usztywnia nóżki – sposób okazywania emocji i poznawanie własnego ciała

Lekarze często słyszą od zaniepokojonych rodziców, że ich niemowlę prostuje i usztywnia nóżki. Na szczęście wywiad przeprowadzany z rodzicami oraz ogólne badanie dziecka w wielu przypadkach potwierdzają, że maluszkowi nic nie jest – po prostu w taki sposób okazuje emocje.
Należy wyjaśnić, że malutkie dzieci okazują emocje całym ciałem – dotyczy to zarówno radości, jak i złości czy frustracji. W przypływie dużych emocji niemowlę może napinać mięśnie, energicznie poruszać kończynami czy wręcz „wyrywać się” rodzicowi z rąk.
Gdy niemowlak prostuje i usztywnia nóżki, może to świadczyć również o tym, że poznaje swoje ciało i z nim „eksperymentuje”. Z tego samego powodu dziecko może na przykład wyginać się ku tyłowi, próbując spojrzeć „za siebie”. Nie zawsze tego typu zachowania świadczą o nieprawidłowościach.

Napięcie mięśniowe u niemowlaka – czy napinanie nóżek niemowlaka może świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju?

Oczywiście może się zdarzyć, że przyczyną omawianego zachowania jest zwiększone, czyli nieprawidłowe napięcie mięśniowe u niemowlaka. Prawdopodobieństwo wystąpienia takiej nieprawidłowości rozwojowej rośnie u dzieci, u których stwierdzono:
  • choroby genetyczne i inne,
  • urazy czaszki,
  • wodogłowie,
  • wcześniactwo,
  • niedotlenienie okołoporodowe.
  • Nadmierne napięcie mięśniowe u niemowlaka stwierdza się czasem również u dzieci, które nie są obarczone powyższymi obciążeniami – po prostu ich układ nerwowy pracuje w nieprawidłowy sposób.
    Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego, na które warto zwrócić uwagę, to:
  • prężenie się; niemowlak prostuje i usztywnia nóżki, wydaje się bardzo „napięty”, trudno go przewinąć,
  • płaczliwość,
  • trudności ze snem, dziecko często się budzi,
  • kłopoty z ssaniem piersi, a często również z piciem z butelki,
  • nadmierne ulewanie,
  • wyginanie się do tyłu w czasie noszenia na rękach,
  • wyginanie się dziecka w literkę C (z wysuniętą do tyłu główką),
  • preferowanie jednej strony podczas jedzenia (co może objawiać się np. drażliwością podczas próby karmienia prawą piersią),
  • preferowanie jednej strony podczas snu.
  • Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka – co robić?

    Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka może mieć swoje liczne, negatywne skutki. Bardzo ważne jest zatem, aby dziecko zostało objęte opieką fizjoterapeuty dziecięcego, który ułoży dokładny plan rehabilitacji malca.
    Warto wiedzieć, że tego typu przypadłość leczy się na dwa sposoby. Jednym z nich jest metoda Vojty, czyli naciskanie określonych punktów ciała. Druga metoda te terapia NDT-Bobath, która polega na usprawnianiu całego ciała niemowlęcia poprzez odpowiednie ćwiczenia.
    Aby napięcie mięśniowe u niemowlaka stało się prawidłowe, niezbędne jest również odpowiednie postępowanie rodziców. Muszą oni pamiętać o licznych zasadach, między innymi o odpowiednim podnoszeniu i noszeniu dziecka, prawidłowym układaniu go do spania czy regularnych zabawach, które aktywują mięśnie maluszka.

    Niemowlak prostuje i usztywnia nóżki, a do tego płacze – inne możliwe przyczyny

    Gdy niemowlak prostuje i usztywnia nóżki, a do tego płacze, przyczyną nie musi być wzmożone napięcie mięśniowe. Inne możliwe powody to kolki, ból w przebiegu infekcji czy zwykłe zmęczenie.
  • Kolka
  • Kolki to dość silne bóle brzucha i jelit, na które cierpi nawet co drugie niemowlę w pierwszych miesiącach życia. Przyczyną przypadłości jest niedojrzałość układu pokarmowego oraz zalegające w jelitach powietrze przedostające się tam w czasie picia mleka.
    Cierpiący niemowlak prostuje i usztywnia nóżki, głośno płacze, ma napięty brzuszek. Bardzo trudno go uspokoić. Atak kolki zazwyczaj występuje w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Gdy przypadłość jest bardzo silna, lekarz może zadecydować o włączeniu specjalnych leków. W pozostałych przypadkach wystarczą delikatne masaże brzuszka, ciepłe kąpiele oraz uginanie nóżek malca w celu ułatwienia mu odprowadzenia gazów. Kolki mijają samoistnie w 3.–4. miesiącu życia.
  • Ból w przebiegu infekcji
  • Gdy niemowlak prostuje i usztywnia nóżki, a do tego bardzo płacze, warto sprawdzić mu temperaturę albo po prostu udać się do lekarza – zwłaszcza jeśli zachowanie malca wydaje się rodzicom nietypowe. Może ono mieć związek z początkiem infekcji, np. z zapalenie ucha środkowego. Schorzenie to nie daje żadnych widocznych dla opiekunów objawów, a jest źródłem bardzo silnego bólu.
  • Zmęczenie
  • Należy pamiętać, że gdy dziecko płacze, usztywnia nóżki, zdaje się być bardzo rozdrażnione – może to świadczyć o jego silnym zmęczeniu. Zdarza się, że rodzice, zwłaszcza niedoświadczeni, nie odczytują na czas sygnałów wysyłanych przez niemowlę. W efekcie, zamiast je położyć w odpowiednim momencie, próbują je rozweselić. Dziecko staje się przebodźcowane, zmęczone i trudno je w takim momencie uśpić. Dlatego bardzo ważne jest, aby już od pierwszego tygodnia życia malca wprowadzić stały rytm dnia i się do niego stosować. Zapewni to dziecku poczucie bezpieczeństwa i pozwoli uniknąć przebodźcowania.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.