Data modyfikacji:

Ile się daje na chrzest? Poradnik

W przypadku chrztu nie ma wytycznych co do kwoty, jaką należałoby włożyć do koperty. Oczywiście, można napotkać na różnego rodzaju sugestie, co pozwoli nam się przynajmniej zorientować w kosztach, jednak absolutnie nie obligują one do obdarowywania. Pamiętajmy, że to, ile się daje na chrzest, jest uzależnione od możliwości finansowych osoby obdarowującej. Przede wszystkim te możliwości powinny decydować o podarunku.
ile daje się na chrzest

Ile w kopertę na chrzest

Jeśli ktoś jest majętną osobą i pragnie ofiarować duży prezent, jest to tylko jego wola. Warto przy tym wspomnieć, że wyjątkowo duże prezenty lepiej uzgodnić z rodzicami dziecka, aby nie wprawiać ich w zakłopotanie. Wiele osób chce się później jakoś odwdzięczyć, co może wywoływać dyskomfort. Niemniej, zawsze trzeba uwzględnić własne możliwości finansowe, nie traktując uroczystości chrzcin jako licytacji. Wzrastająca inflacja czy sytuacja na świecie diametralnie zmieniają zasobność portfeli, więc byłoby dobrze, żeby spotkało się ze zrozumieniem.

Ile na chrzest od chrzestnego

Wiele osób przyjmuje zasadę obdarowywania „według uznania”, co ma swoje dobre, ale też gorsze strony. Pozwala bowiem na pozostanie w zgodzie z własnym zdaniem i nie podejmowania działań sprzecznych z samym sobą, ale z drugiej daje przyzwolenie na ofiarowanie prezentu o niezwykle małej wartości mimo realnych możliwości finansowych. Jeśli więc nie mamy rozeznania, ile dać na chrzest, warto zaczerpnąć sugestii z różnych źródeł. Zwykle powtarzają się kwoty rzędu 300–500 zł, choć ta górna kwota jest bardziej deklarowana przez bliższą rodzinę. W przypadku chrzestnych kwota ta najczęściej wzrasta do około 1000 zł, choć jest to ściśle uzależnione od możliwości finansowych. Pamiętajmy jednak, że koperty z pieniędzmi nie są wymagane. Owszem, często przyjmuje się, że zamiast wymyślać prezenty, lepiej dać kopertę, żeby rodzice kupili dziecku to, czego potrzebuje. Wielu chrzestnych ma jednak odmienne zdanie, stawiając na konkretny prezent zamiast pieniędzy. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się prezenty „na pamiątkę”, które w przyszłości mogą stanowić dla dziecka wartość sentymentalną. Goście ofiarowują więc przedmioty z grawerem (złote grzechotki, pozytywki, łyżeczki, szkatułki) lub biżuterię, w szczególności łańcuszki. Zdarzają się również prezenty bardziej praktyczne, dopasowane do potrzeb dziecka – jeździk, chodzik czy mata edukacyjna. Jednak zakup warto wcześniej przedyskutować z rodzicami maluszka, żeby uniknąć nieporozumień i kupowania zbędnych przedmiotów.

Ile dają dziadkowie na chrzest, ile na chrzest od cioci

W przypadku dziadków również trudno jest jednoznacznie stwierdzić, ile daje się na chrzest. Dość często dziadkowie dają większe sumy pieniędzy, choć absolutnie nie jest to żadną regułą czy wymaganiem. Również dziadkowie powinni pozostać w zgodzie ze swoimi możliwościami finansowymi. Dobrym pomysłem wydaje się być zakładanie przez rodziców dziecka lokaty, na którą dziadkowie bądź chrzestni mogą wpłacać swój pieniężny podarunek. Ważne jest jednak przedstawienie tej możliwości jako niezobowiązującej opcji. Wielu gości może ten pomysł urazić, ponieważ będą czuli się zobligowani do wpłacenia znacznej sumy. Dla innych z kolei będzie to niezmiernie wygodne, zwłaszcza w czasach, gdy operacje bezgotówkowe są na porządku dziennym. Warto i trzeba podkreślać – że jest to pewna możliwość, której nie trzeba brać pod uwagę. Podobne rozwiązanie można zaproponować pozostałym gościom, choć niekoniecznie ciociom czy wujkom, którzy nie są chrzestnymi (chyba że sami wyjdą z propozycji ofiarowania gotówki). Osoby z dalszej rodziny czy znajomi zaproszeni na uroczystość chrzcin wraz z poczęstunkiem mogą sprezentować wspomniane wcześniej „gadżety” oraz 100–200 zł. Często przyjmuje się wśród dyskusji, ile się daje na chrzest, że osoby zaproszone „powinny” sprezentować tyle, ile mniej więcej wynosi koszt poczęstunku zaproszonej na chrzciny osoby. Ponadto świetnie sprawdzi się również podarowanie dewocjonaliów w postaci Biblii dla dzieci lub pięknie wydanego jej egzemplarza, medalika bądź modlitewnika z obrazkami.
Bez względu na to, kto oraz ile daje się na chrzest, ważne jest dołączenie kartki z życzeniami z okazji przyjęcia przez dziecko chrztu. Mile widziane są również małe bukieciki białych, różowych lub niebieskich kwiatków.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Chmielewska