Data publikacji:

Niemowlę budzi się co godzinę – o czym to świadczy?

Wśród wielu trudów rodzicielstwa wymienia się pobudki dziecka, zwłaszcza w nocy. Jak to jest możliwe, że niemowlę budzi się co godzinę? Przecież dostaje jedzenie, ma czystą pieluszkę, wszystko jest tak, jak być powinno. Jednak coś wydaje się nie działać, bo o ile do noworodka jeszcze jesteśmy w stanie cierpliwie wstawać, o tyle z każdym kolejnym miesiącem jest coraz trudniej. Jak sobie poradzić, gdy niemowlę budzi się co godzinę?
niemowlę budzi się co godzinę

Dlaczego niemowlę budzi się co godzinę w nocy?

Na początek warto zatrzymać się i na spokojnie przeanalizować nocne pobudki. Czy są one „od zawsze”, czy nasiliły się od pewnego momentu, wydarzenia? Czy rzeczywiście niemowlę budzi się co godzinę, czy może co trzy godziny, a my już jesteśmy tak przemęczeni, że odnosimy wrażenie o całkowitym braku snu? Na pewno warto zacząć notować godziny pobudek dziecka, aby móc rzetelnie je przeanalizować i znaleźć przyczynę. Czasami potrzeba dużo cierpliwości i uważności, aby dojść do źródła częstego wybudzania się. Powodów, dla których niemowlę budzi się co godzinę, może być naprawdę wiele.
  • Skoki rozwojowe – szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka następuje intensywny rozwój mózgu. Dochodzi wtedy do tak zwanych skoków rozwojowych, powiązanych z układem nerwowym maluszka i ważnymi umiejętnościami nabywanymi w tym czasie. Dziecko w zaledwie kilka miesięcy uczy się podnosić głowę, siadać, wstawać, chodzić, mówić. Towarzyszy mu natłok wrażeń i bodźców. Niemowlak staje się zwykle bardziej marudny, rozdrażniony, może mieć słabszy apetyt lub właśnie kłopoty ze snem. Świadomość zachodzenia skoków rozwojowych bardzo pomaga w poradzeniu sobie z emocjami dziecka, ale również z własnymi.
  • Głód – szczególnie w pierwszych miesiącach życia, ale też później. Karmiąc butelką, łatwiej jest kontrolować ilość zjadanego przez dziecko pokarmu, dlatego warto przypatrzeć się problemowi zwłaszcza w przypadku karmienia piersią. To, że maleństwo budzi się bardzo często, mimo że za każdym razem jest przystawiane do piersi, nie musi wskazywać na efektywne najadanie się. Szczególnie u noworodka trzeba sprawdzić, czy dziecko prawidłowo chwyta pierś, czy podczas karmienia nie zasypia lub czy laktacja jest wystarczająca. Ostatecznie można spróbować dokarmić maluszka butelką i sprawdzić, czy wtedy czas spania wydłuży się.
  • Brudna pieluszka – potrafi skutecznie zakłócić spokojny sen niemowlaka, jednak raczej nie skutkując cogodzinnymi pobudkami. Aby poprawić komfort snu maluszka, warto sięgnąć po pieluszki dobrej jakości i wysokiej chłonności.
  • Temperatura otoczenia – przesypianie z pewnością nie służy zbyt wysoka temperatura powietrza. Jeśli nie mamy wpływu na gorące i suche powietrze latem, nie przegrzewajmy dziecka ubrankiem czy kołderką. Optymalna temperatura wynosi około 18–20 stopni Celsjusza, jednak niektóre maluszki wolą, gdy jest chłodniej.
  • Ząbkowanie – o ile w przypadku przeziębienia objawy są łatwe w zauważeniu, o tyle ząbkowanie nie zawsze od razu wiążemy z częstym wybudzaniem. Dzieje się tak dlatego, że ząbkowanie zaczyna się na długo przed pojawieniem się ząbków.
  • Wiele tematów pobocznych – przeszkadzające metki na ubrankach, brak stałego planu dnia (za długie drzemki w ciągu dnia, brak drzemek skutkujących zbyt dużym wieczornym zmęczeniem, późne kładzenie się spać), gorsze samopoczucie po szczepieniu. W takich przypadkach trzeba cierpliwie szukać ewentualnego powodu, aby móc mu zaradzić.

Niemowlę budzi się co godzinę – jak temu zaradzić?

Aby zaradzić częstym pobudkom dziecka, warto w pierwszej kolejności przeanalizować wszystkie możliwe powody, dla których niemowlę budzi się co godzinę. Tak częste wybudzanie się zwykle jest naturalne i bezpośrednio wynika z potrzeb dziecka i zachodzących w jego rozwoju procesów. Trzeba więc sprawdzić, czy dziecko najada się, kontrolując między innymi przyrost masy ciała, a także zapewnić mu komfort spania (stały plan dnia, drzemki w dzień, ale nie wielogodzinne, wygodne ubranko i pieluszka do spania, przewietrzone i zaciemnione pomieszczenie). Maluszki potrzebują między innymi stałości dnia i wieczornej rutyny (czas na wyciszanie, kąpiel, karmienie), aby z czasem odróżniać noc od dnia. Warto też rozważyć, czy niemowlak nie zaczął ząbkować, czy też nie doświadcza w danym momencie skoku rozwojowego. Nie można też zapominać o własnych emocjach, które są nawet przez maleńkie dzieci świetnie wyczuwane. Jeśli przeżywamy silne napięcie, frustracje, trudne momenty, nie pozostają one bez wpływu na dzieci.
W poszukiwaniu sposobów poradzenia sobie z częstymi pobudkami dziecka ważne jest, aby postawić na własną intuicję, ale też zasięgnąć porady specjalistów, jeśli sytuacja nie ulega poprawie.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Chmielewska