Data publikacji:

Jak uśpić niemowlę?

Uśpienie małego dziecka bardzo często sprawia trudność młodym rodzicom. Na szczęście są sposoby, aby ten proces znacznie ułatwić i przyspieszyć. Sprawdź, jak uśpić niemowlę i które metody usypiania są obecnie odradzane przez specjalistów.

usypianie niemowlaka

Jak uśpić niemowlę? Ważny jest rytuał!

Są niemowlęta, które niemal od pierwszych dni życia z łatwością zasypiają, a potem nie budzą się przez wiele godzin. Jednak większość dzieci ma trudności zarówno z samym zasypianiem, jak i utrzymaniem ciągłości snu. W ich pokonaniu pomaga między innymi ustanowienie pewnych rytuałów i trzymanie się kilku zasad. Jeśli więc często zastanawiasz się, jak uśpić niemowlaka, to pamiętaj, że:

  • Bardzo ważne jest oddzielenie dnia od nocy

Już po kilku dniach od przyjścia dziecka na świat możesz zacząć pomagać mu odróżniać dzień od nocy. Wieczorem, przed położeniem malca, wyłącz światła (zostaw tylko lamkę z delikatnym światłem), ale już w dzień zadbaj, by nie było zbyt ciemno.

  • Wyznacz codzienne rytuały

Rytuały zapewniają dziecku poczucie bezpieczeństwa i powodują, że w określonych godzinach robi się ono senne czy głodne. To z kolei w znacznym stopniu ułatwia zaspokajanie jego potrzeb. Jeśli więc często zastanawiasz się, jak usypiać półroczne dziecko, to zacznij od ustalenia stałych pór posiłków, aktywności, spacerów oraz snu (w tym również dziennych drzemek).

  • Obserwuj dziecko

Zmęczone niemowlę wysyła pewne sygnały – czasem jest to tarcie oczu, innym razem pocieranie twarzą o poduszkę, jeszcze inne maluszki zaczynają ciągnąć się za uszko. Dziecko powinno być położone właśnie wtedy, kiedy takie oznaki się pojawiają – później, gdy zmęczenie malca jest już większe i skutkuje płaczem, wszystko staje się o wiele trudniejsze.

  • Wyciszaj maluszka

Zawsze przed snem staraj się wyciszyć swoje dziecko. Wprowadź zwyczaj codziennej kąpieli i delikatnego masażu, po których następuje już tylko karmienie i położenie malca do łóżeczka. Na czas usypiania wyłącz telewizor, wycisz telefon, włącz małą lampkę nocną.

Jak uśpić niemowlę – trzy najpopularniejsze metody

Na przełomie lat powstało wiele metod usypiania malutkich dzieci – trzy z nich zdobyły wyjątkowo dużą popularność. Polecane są one wszystkim rodzicom, którzy codziennie zastanawiają się, jak uśpić noworodka czy niemowlaka.

1. Metoda dr Harveya Karpa

Większość rodziców pragnie dowiedzieć się, jak uśpić niemowlę w bezpieczny i przyjemny dla niego sposób. Warunki te spełnia metoda dr Harveya Karpa, która sprowadza się do zaspokojenia potrzeb malutkiego dziecka.

Metoda ta nazywana jest „metodą 5 S”, ponieważ każda z pięciu czynności, które należy zastosować, w języku angielskim zaczyna się właśnie od litery „S”. Są to:

  • spowijanie (swaddling) – owinięcie dziecka otulaczem lub kocykiem, który zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa, 
  • stabilizacja pozycji (slide/stomach position) – ułożenie dziecka na swoich rękach, • szumienie (shusing) – czyli wytworzenie tzw. „białego szumu”, który pozwoli dziecku odseparować się od innych bodźców dźwiękowych, 
  • kołysanie (swinging), 
  • ssanie (sucking) – podanie maluszkowi smoczka albo nakarmienie go.

Metoda ta najlepiej sprawdza się u malutkich dzieci, do trzeciego miesiąca życia. Mówi się nawet, że ten sposób usypiania dziecka jest „przedłużeniem okresu ciąży”.

2. Metoda dr Williama Searsa

Dr Williams Sears stworzył swoją metodę w oparciu o tzw. rodzicielstwo bliskości. Jeśli zastanawiasz się, jak uśpić niemowlaka tym sposobem, to najlepsza odpowiedź brzmi: słuchaj swojej intuicji i rób to, czego w tym momencie pragnie dziecko, starając się stworzyć z nim jak najsilniejszą więź. W praktyce oznacza to spełnianie potrzeb dziecka, czyli karmienie go (najlepiej piersią), tulenie go i kołysanie, głaskanie po główce, noszenie, a także spanie z nim. Według Williama Searsa to właśnie obecność rodzica jest czynnikiem, który pozwala niemowlęciu szybko i spokojnie zasnąć.

Wskazówka! Jeżeli nie chcesz spać z dzieckiem, to wcale nie musisz. Wystarczy, że pozwolisz mu zasnąć obok ciebie, a następnie przełożysz go do jego łóżeczka.

3. Metoda Tracy Hogg

Tracy Hogg to brytyjska położna, autorka głośnej książki „Język niemowląt”. Z pewnością zainteresuje cię jej metoda, jeśli zastanawiasz się, jak uśpić dziecko w łóżeczku i jednocześnie nauczyć je zasypiać samodzielnie.

Metoda ta jest bardzo prosta. Najpierw należy symbolicznie pokazać dziecku, że zbliża się pora spania – w tym celu rodzic powinien przygasić światła, wykapać maluszka i go nakarmić. Następny krok to położenie dziecka do łóżeczka. Gdy ono zacznie płakać, można „pocieszać” go, np. głaszcząc po pleckach czy główce. Gdy to nie pomaga, można wyjąć maluszka z łóżeczka, uspokoić go, a potem znowu odłożyć. Początkowo to wyjmowanie i odkładanie niemowlęcia zajmuje nawet cały wieczór, ostatecznie jednak dziecko uczy się zasypiać we własnej pościeli. Co szczególnie ważne, nie boi się, ponieważ rodzic jest cały czas obecny i reaguje na jego potrzeby.

Jak uśpić niemowlaka w minutę? Nietypowa metoda z chusteczką w roli głównej

W ostatnich latach w internecie prawdziwą „furorę” zrobiła nietypowa metoda usypiania młodych niemowląt (do 3. - 4. miesiąca życia). Sposób ten pozwala uśpić maluszka w zaledwie kilka minut (choć niektórzy twierdzą, że wystarczy minuta).

Kiedy tylko dziecko zaczyna demonstrować oznaki zmęczenia, należy nakarmić je, a następnie zacząć bardzo delikatnie przesuwać chusteczkę po jego twarzy – od czoła aż do brody. Trzeba robić to dość szybko, aby dziecko nie wstrzymywało oddechu i nie denerwowało się, gdy chusteczka będzie na jego buzi.

Na skutek takiego działania niemowlę zacznie automatycznie przymykać oczka, a w końcu po prostu zaśnie. Niestety, sposób ten nie sprawdza się u starszych dzieci.

Jak uśpić niemowlę? Inne metody

Żadna z opisanych metod nie przypadła ci do gustu i nadal nie wiesz, jak uśpić niemowlaka? Być może spodoba ci się zatem:

  • Sposób z piłką

Jeśli tylko masz w domu specjalną piłkę do ćwiczeń, to wiedz, że może ona posłużyć ci również do usypiania małego dziecka. Wystarczy, że po nakarmieniu brzdąca usiądziesz na piłce i będziesz się rytmicznie poruszać, co szybko uspokoi niemowlę i przyspieszy jego zaśnięcie. Plusem tego sposobu jest brak wysiłku ze strony rodzica – poruszanie się na piłce jest naprawdę przyjemne.

  • Taniec

Gdy maluszek nie może zasnąć, spróbuj włączyć nastrojową muzykę i pokołysać dziecko do jej taktu. Połączenie łagodnych ruchów z muzyką działa na większość zmęczonych niemowląt.

Jak nie usypiać niemowlaka? Niebezpieczne metody

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak uśpić niemowlę, możesz natknąć się na wyjątkowo okrutne, a nawet niebezpieczne sposoby.

Jedną z takich metod jest dopuszczenie do „wypłakania się” dziecka, czyli niereagowanie na jego potrzeby. Sposób ten doprowadza do wzrostu hormonu stresu w organizmie maluszka, wywołuje u niego lęk i zaburza proces kształtowania się więzi między nim a rodzicem. Metoda ta prowadzi również do tzw. wyuczonej bezradności – ignorowane dziecko przestaje „wołać” rodziców płaczem, ponieważ wie, że to nic nie da.

Drugą z niepolecanych metod jest przyzwalanie dziecku na zasypianie z butelką z ustach. Należy mieć na uwadze, że ryzyko, że śpiące niemowlę się zachłyśnie, jest w takim przypadku naprawdę ogromne.

Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.