Data publikacji:

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Jakie ma działanie? Poradnik

Kąpiel w krochmalu ma fantastyczny wpływ na skórę noworodka lub niemowlęcia. Sprawia, że jest ona zabezpieczona przed nadmierną utratą wilgotności, zmniejsza podrażnienia i pozytywnie oddziałuje na procesy odbudowy naskórka. Co ważne, krochmal do kąpieli możesz przygotować samodzielnie – potrzeba do tego jedynie wody i mąki ziemniaczanej. Wyjaśniamy, jak przygotować krochmal i kiedy się on przydaje.
krochmal do kąpieli

Krochmal do kąpieli – jakie ma właściwości?

Dziesiątki lat temu, gdy oferta kosmetyków dla noworodków i niemowląt nie była tak bogata, młode mamy często sięgały po krochmal do kąpieli. Dzisiaj produkt ten wraca do łask, ponieważ jest tani, naturalny i naprawdę dobrze wpływa na skórę.
Krochmal, czyli zagotowana w wodzie skrobia roślinna (najczęściej ziemniaczana) to produkt, który może być skuteczny:
  • w redukowaniu odparzeń, na które malutkie dzieci są bardzo narażone;
  • w zmniejszaniu objawów alergii na skórze – może być stosowany na przykład przy uczuleniu na białko mleka krowiego;
  • przy atopowym zapaleniu skóry – kąpiel w krochmalu zmniejsza nasilenie zmian i łagodzi świąd;
  • w nawilżaniu skóry i poprawianiu jej kondycji u osób z tendencjami do przesuszania się naskórka;
  • do łagodzenia zmian trądzikowych oraz potrądzikowych; dotyczy to również trądziku niemowlęcego;
  • do zmniejszania nasilenia potówek.
  • Dodatkowo krochmal do kąpieli ułatwia skórze regenerację, przyczyniając się do jej szybszej odbudowy, i tworzy warstwę ochronną. Oczywiście może być stosowany zarówno u niemowląt i starszych dzieci, jak i u dorosłych. Samego krochmalu można też używać w celu przedłużenia świeżości i usztywnienia tkanin, głównie pościeli, zasłon czy obrusów.

    Krochmal do kąpieli niemowlaka – kiedy warto stosować?

    Krochmal do kąpieli warto stosować wtedy, kiedy zauważamy u dziecka jakieś przypadłości skórne. Świetnie sprawdza się przy potówkach, ogólnym przesuszeniu skóry czy AZS. Warto jednak pamiętać, że w sytuacji niektórych przypadłości, takich jak skaza białkowa czy właśnie atopowe zapalenie skóry, kąpanie dziecka w krochmalu może być jedynie uzupełnieniem terapii, a nie leczeniem samym w sobie. Zasadniczo przed wprowadzeniem kąpieli z krochmalem warto skonsultować z lekarzem przyczynę występowania zmian skórnych.

    Krochmal do kąpieli – przepis

    Zastanawiasz się, jak zrobić krochmal do kąpieli domowym sposobem? Na szczęście jest to bardzo proste.
  • Dwie lub trzy łyżki mąki kartoflanej połącz ze szklanką zimnej wody.
  • W garnku zagotuj sześć litrów wody. Po zagotowaniu się jej dolej wodę z mąką.
  • Teraz bardzo energicznie mieszaj krochmal, tak aby nie doszło do utworzenia się grudek.
  • Kiedy zawartość garnka będzie przypominała rozrzedzony kisiel, zdejmij krochmal z ognia.
  • Wlej krochmal do kąpieli – do wody albo przed jej dolaniem.
  • Sprawdź temperaturę wody w wanience. Jeśli ma około 37 stopni Celsjusza, możesz zacząć kąpać maluszka.
  • Taka dobroczynna kąpiel powinna trwać maksymalnie piętnaście minut. Pamiętaj, by po niej nie wycierać energicznie malca, ale raczej przykładać do skóry ręcznik i delikatnie ją osuszać.
    Uwaga! Krochmal do kąpieli niemowlaka lub starszego dziecka możesz też kupić w aptece lub sklepie internetowym. Jest to gotowy produkt, który wsypuje się do ciepłej wody w wanience – bez uprzedniego przygotowywania roztworów i gotowania. Rozwiązanie to jest znacznie wygodniejsze, ale mniej ekonomiczne.

    Krochmal do kąpieli dla dzieci – jak często go używać?

    Czy skoro krochmal do kąpieli dziecka ma tak dobroczynne działanie, to można stosować go na co dzień, w ramach profilaktyki? Niestety nie. Zaleca się, aby używać go jedynie doraźnie, w przypadku wystąpienia u niemowlęcia problemów skórnych. Jeśli po zastosowaniu jednej czy dwóch kąpieli zmiany zaczynają ustępować, wskazane jest zaprzestanie stosowania krochmalu. Do codziennej pielęgnacji można stosować emolienty.

    Krochmal do kąpieli – czy dziecko może być uczulone?

    Czy krochmal do kąpieli może wywoływać reakcje alergiczne? Niestety tak, choć zdarza się to niezwykle rzadko. Wówczas po kąpieli z użyciem takiego produktu u dziecka mogą wystąpić takie objawy jak:
  • zaczerwienienie się skóry;
  • swędzenie skóry – dziecko może demonstrować dyskomfort poprzez płacz;
  • pojawienie się wysypki alergicznej;
  • wystąpienie obrzęku.
  • W takim przypadku należy zabrać dziecko do lekarza i postępować zgodnie z jego zaleceniami. W żadnym razie nie należy kąpać dziecka w krochmalu ponownie.

    Gdy krochmal do kąpieli nie wystarcza – kiedy do lekarza?

    Choć krochmal do kąpieli noworodka czy niemowlęcia ma dobroczynne działanie na skórę, nie zawsze jest w stanie zlikwidować albo zmniejszyć nasilenie występujących u dziecka przypadłości. Dla przykładu, jeśli malec cierpi na atopowe zapalenie skóry, niezbędne będzie nie tylko wprowadzenie do jego pielęgnacji emolientów, ale też wykluczenie białka mleka krowiego z diety. Dzieci cierpiące na AZS często muszą być karmione preparatami mlekozastępczymi – w przeciwnym wypadku stan ich zdrowia nie będzie się poprawiał.
    Można przypuszczać, że dziecko cierpi na AZS, jeżeli występują u niego następujące objawy:
  • pojawiają się zmiany skórne – rumień na twarzy, a z czasem i na klatce piersiowej;
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego – cuchnące stolce, bóle brzuszka (napinanie się), trudności z wypróżnianiem się;
  • duża suchość skóry;
  • intensywne ulewanie.
  • W przypadku występowania takich objawów, bardzo ważne jest, aby dziecko zostało zbadane przez lekarza – sam krochmal do kąpieli to zdecydowanie za mało.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.