Data modyfikacji:

Jak usunąć krostki na pupie u dziecka?

Krostki na pupie dziecka pojawiają się przede wszystkim w okresie niemowlęcym, choć oczywiście dolegliwość ta może przytrafić się również starszym dzieciom czy osobom dorosłym. Przeczytaj, z czego wynikają, jak je zwalczyć domowymi sposobami i kiedy należy już udać się do lekarza.
jak usunąć krostki

Krostki na pupie u niemowlaka – przyczyny

U małych dzieci krostki na pupie są zazwyczaj objawem pieluszkowego zapalenia skóry. Jest ono efektem niestarannej pielęgnacji, a dokładnie:
  • zbyt rzadkiej zmiany pieluszek,
  • stosowania niewłaściwych kosmetyków,
  • stosowania zbyt dużej ilości kosmetyków,
  • niewłaściwej higieny (np. niestarannego przemywania fałdek skórnych).
Należy nadmienić, że krostki na pupie noworodka czy niemowlaka to zazwyczaj tylko jeden z objawów zapalenia skóry – pozostałe to między innymi zaczerwienienie i obrzęk.

Jak usunąć krostki na pupie noworodka lub niemowlaka? Domowe sposoby


Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów na to, by krostki na pupie u niemowlaka szybko stały się tylko nieprzyjemnym wspomnieniem.
  • Wietrz skórę dziecka
Świeże powietrze fantastycznie leczy skórę i likwiduje krostki na pupie noworodka czy niemowlęcia. Kilka razy dziennie zdejmuj maluszkowi pieluszkę na kilka minut i kładź go na brzuszku (dzięki temu dodatkowo będzie pracował nad mięśniami szyi). Aby zapobiec zmoczeniu łóżka, dywanu czy koca, pod pupę bobasa podłóż specjalną, ochronną matę.

  • Bardzo często zmieniaj pieluszki
Zmieniona skóra dziecka jest podrażniona, a co się z tym wiąże – o wiele bardziej wrażliwa na działanie moczu czy kału. Aby zapobiec błyskawicznemu zaognianiu się zmian, znacząco zwiększ częstotliwość zmiany pieluszek.
  • Kąp dziecko w krochmalu
Jeśli pupa maluszka jest odparzona, wykąp go w krochmalu. Do szklanki zimnej wody wsyp 2-3 łyżki mąki ziemniaczanej, wymieszaj całość, następnie dodaj pół litra wrzątku. Taką gotową zawiesinę wlej do wody w wanience. Krochmal łagodzi podrażnienia, zapobiega nasileniu się stanów zapalnych i przynosi doraźną ulgę.
  • Kup dobry krem/maść na odparzenia
Krostki na pupie u dziecka znikną szybciej, jeżeli będziesz smarować je dobry kremem. Powinien on mieć w składzie zarówno wysuszający tlenek cynku, jak i substancje łagodzące (np. lanolinę) oraz chroniące (wszelkiego rodzaju emolienty).

Pamiętaj, że bardzo ważne jest nakładanie odpowiedniej porcji produktu. Jednym z częstszych błędów, jaki popełniają młodzi rodzice, jest nakładanie na skórę dziecka zbyt grubej warstwy kremu. W efekcie spora jego część zostaje wchłonięta przez pieluszkę, przez co traci ona swoje właściwości absorpcyjne. Innymi słowy, gdy niemowlę odda mocz, nie zostanie on już tak doskonale pochłonięty przez pieluszkę, lecz pozostanie na jej powierzchni – drażniąc skórę dziecka. Nakładaj zatem tylko tyle kosmetyku, aby natychmiast wchłaniał się on w skórę, bez pozostawiania na niej białej warstwy.

Krostki na pupie noworodka lub niemowlaka – kiedy szukać pomocy lekarskiej?

Niestety czasem dzieje się tak, że krostki na pupie oraz pozostałe objawy pieluszkowego zapalenia skóry nasilają się, co wiąże się z cierpieniem samego zainteresowanego. W takich sytuacjach – gdy obszar występowania zmian szybko się powiększa albo gdy pojawiają się wykwity lub nadżerki, należy bezzwłocznie udać się do pediatry albo dermatologa. Leczenie domowymi sposobami nie jest już dobrym pomysłem, ponieważ istnieje zbyt duże prawdopodobieństwo, że zmiany mają już charakter bakteryjny lub grzybiczy. Innymi słowy – maluszek potrzebuje specjalistycznych leków.

Krostki na pupie u dziecka, które nie nosi pieluch – przyczyny

Jakie mogą być przyczyny występowania krostek u dziecka, które z racji wieku nie nosi już pieluszek? Istnieje aż kilka możliwości. Pierwsza przyczyna to najzwyklejsza alergia – np. na nowy proszek do prania czy płyn do płukania tkanin.

Druga możliwość to reakcja skóry na ciągły kontakt z syntetycznymi tkaninami – innymi słowy winna jest bielizna z poliestru albo z dodatkiem poliestru.

Trzeci powód to zmiany chorobowe. Krostki na pupie u dziecka mogą wynikać np. z atopowego zapalenia skóry (choć to rzadko spotykana lokalizacja zmian), świerzbu czy choroby Schönleina-Henocha. Ostatnia z wymienionych dotyka głównie dzieci między drugim a dziesiątym rokiem życia. Nieznane są jej przyczyny, ale wiadomo, że najczęściej występuje ona po przebytej przez dziecko innej infekcji (np. po ospie czy zapaleniu oskrzeli).

Schorzenie to objawia się między innymi krostkami na pupie, nogach i stopach, większość dzieci skarży się również na ból. Chorobę leczy się objawowo.

Jak usunąć krostki na pupie kilkulatka? Domowe sposoby

Krostki na pupie u kilkulatka można spróbować usunąć domowymi sposobami. Będzie to przede wszystkim:
  • zmiana detergentu używanego do prania bądź płukania odzieży (zwłaszcza jeżeli w tygodniach poprzedzających wystąpienie wysypki u dziecka doszło do zmiany tego produktu),
  • smarowanie zmian wysuszającą maścią z zawartością cynku,
  • wymiana bielizny z poliestrem na tę ze 100% bawełny (należy to zrobić niezależnie od przyczyn wystąpienia dolegliwości),
  • dosypywanie mąki ziemniaczanej do kąpieli dziecka; krochmal złagodzi świąd i przyspieszy gojenie się skóry.

Krostki na pupie u dziecka – kiedy do lekarza?

Nie zawsze na krostki na pupie sprawdzą się domowe sposoby. Jeśli zauważasz, że zmiany skórne szybko zajmują coraz większe powierzchnie skóry i że wdaje się stan zapalny, udaj się do lekarza dermatologa. Do specjalisty należy udać się również w sytuacji, gdy u dziecka występują dodatkowe objawy, takie jak gorączka, ogólne złe samopoczucie czy biegunka.
Autor: Robert Wojtaś