Data modyfikacji:

Pielęgnacja noworodka – chłopca. Jak wykonywać ją prawidłowo?

Prawidłowa pielęgnacja noworodka jest bardzo ważna – dzięki niej zmniejsza się ryzyko wystąpienia u dziecka przypadłości, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i są źródłem dyskomfortu. Pytanie jednak – jak powinna przebiegać pielęgnacja noworodka chłopca, a jak dziewczynki? W tym tekście skupimy się na pierwszym z wymienionych. Dowiedz się, jak pielęgnować prącie dziecka oraz jego pupę, podpowiadamy również, jak dbać o skórę maluszka.
pielęgnacja noworodka chłopca

Pielęgnacja noworodka chłopca – kłopotliwy napletek

Wpisując w Google frazę „pielęgnacja noworodka chłopca”, większość rodziców ma na myśli kwestię pielęgnacji napletka. Czy należy próbować go zsuwać w czasie kąpieli? A jeżeli nie, to czy nie zwiększy się w ten sposób ryzyko wystąpienia u malca stulejki? I jak właściwie myć okolice intymne chłopczyka?
Najważniejsze, o czym powinni pamiętać młodzi rodzice, to to, że pod żadnym pozorem nie należy próbować ściągać napletka. Początkowo jest on przyklejony do krawędzi żołędzi, co jest stanem fizjologicznym, czyli całkowicie naturalnym. Przez pierwszych kilka miesięcy życia maluszka zostawiamy napletek w spokoju, przemywając prącie jedynie wodą z mydłem. To naprawdę wystarczy, żeby utrzymać higienę.
Wiedza na temat tego, jak pielęgnować noworodka chłopczyka, jest bardzo ważna, ponieważ błędy na tym polu mogą doprowadzić do wielu groźnych powikłań. Ściąganie napletka na siłę może skutkować między innymi pęknięciem delikatnych tkanek i powstaniem blizn, które z kolei przyczynią się do powstania stulejki prawdziwej. Taka przypadłość nierzadko wymaga już przeprowadzenia specjalistycznych zabiegów.
Oczywiście w tym miejscu nasuwa się pytanie – kiedy pielęgnacja chłopca niemowlaka powinna obejmować również próby zsunięcia napletka? Pierwsze takie działania można podjąć w drugim półroczu życia dziecka, pamiętając, że muszą one być bardzo delikatne. Jeśli po pierwszych urodzinach malca napletek wciąż jest mocno przytwierdzony, warto omówić tę kwestię z lekarzem pediatrą. Należy jednak mieć świadomość, że obecnie w takich przypadkach bardzo często zaleca się postawę wyczekującą (obserwowanie napletka i oczekiwanie na samoistne rozwiązanie się problemu). Taką obserwację lekarz może zalecić nawet na kilka lat.

Pielęgnacja pupy noworodka chłopca – o czym pamiętać?

Duże wątpliwości rodziców budzi również pielęgnacja pupy noworodka chłopca. Oczywiście w żaden sposób nie różni się ona od pielęgnacji pupy dziewczynek. Oto kilka najważniejszych zasad, o których musisz pamiętać:
  • nigdy nie należy czekać, aż pieluszka dziecka napęcznieje; należy ją wymieniać od 8 do 12 razy na dobę u noworodka i od 6 do 8 razy na dobę u niemowlęcia,
  • niezwykle ważne jest, aby zmieniać dziecku pieluszkę, jak tylko odda stolec; nawet kilka minut kontaktu delikatnej skóry z kwaśnym kałem może skutkować pojawieniem się odparzeń,
  • obecnie zaleca się, aby pielęgnacja noworodka chłopca i dziewczynki odbywała się przy pomocy ręczników papierowych albo wacika, które zostały zwilżone ciepłą wodą; można też używać chusteczek, ale warto wybrać te o jak najbardziej naturalnym składzie,
  • przed nałożeniem kremu pielęgnacyjnego trzeba dokładnie osuszyć pupę dziecka,
  • jeśli niemowlę nie ma odparzeń, nie nakładamy kremu na odparzenia, ale krem pielęgnacyjny,
  • zarówno krem pielęgnacyjny, jak i ten na odparzenia, nakładamy w małych porcjach, tak by był niewidoczny na skórze (zbyt duże ilości kremu zostają wchłonięte przez pieluszkę, przez co traci ona swoje właściwości absorpcyjne – w efekcie skóra jest bardziej narażona na odparzenia),
  • przewijając dziewczynkę, należy pamiętać, aby wykonywać ruch od przodu do tyłu – by nie przenieść bakterii kałowych do pochwy dziecka; pielęgnacja chłopca niemowlaka jest pod tym względem znacznie prostsza, ale i tak należy zachować pewną ostrożność – bakterie nie powinny dostać się do cewki moczowej brzdąca,
  • nigdy nie ciągnij dziecka za nogi i nie unoś jego pupy, trzymając jedynie stopy – to niebezpieczne; aby prawidłowo przewinąć maluszka, włóż swoją dłoń pod jego pośladki i dopiero wtedy chwyć jego udo.
Uwaga! Może się zdarzyć, że dziecko odda mocz w czasie, gdy rodzic je przewija. Aby zabezpieczyć się przed strumieniem moczu, warto już zawczasu skierować siusiaka w dół – oczywiście tylko na tyle, na ile jest to możliwe.

Pielęgnacja niemowlaka chłopca – jak dbać o czystość kikuta pępowinowego?

A może zastanawiasz się, jak powinna wyglądać pielęgnacja noworodka – chłopca lub dziewczynki – w zakresie dbania o kikut pępowiny?
Standardy w zakresie dbania o pępek i zapobiegania infekcjom w czasie gojenia się kikuta pępowiny zmieniają się co kilka lat. Obecnie uważa się, że pielęgnacja powinna opierać się jedynie na codziennym przemywaniu kikuta gazikiem nasączonym ciepłą wodą. Używaj gazika w zdecydowany sposób, nie bojąc się wniknąć w nim w różne zakamarki – to właśnie tam zbiera się najwięcej treści, które sprzyjają infekcji.
Twoja położna lub lekarz mogą zalecić, aby zamiast wody używać Octeniseptu – to druga, bardzo polecana metoda czyszczenia kikuta pępowinowego.
Bardzo istotne jest, aby nie dopuszczać do długotrwałego moczenia kikuta pępowinowego i aby nie podrażniać go pieluszką lub ubrankiem. Dopóki kikut nie odpadnie, kupuj pieluszki ze specjalnym wycięciem albo po prostu zawijaj pieluszkę pod pępkiem. Pamiętaj też, by nie zakładać maluszkowi spodenek ściskających omawiane okolice.
Jeśli mimo twoich starań w okolicach kikuta pojawią się niepokojące zmiany (zaczerwienienie, obrzęk, ropna wydzielina), skonsultuj się z lekarzem pediatrą.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.