Data publikacji:

Prawidłowa pielęgnacja noworodka – dziewczynka

Od prawidłowej pielęgnacji noworodka zależy nie tylko jego dobre samopoczucie, ale również stan zdrowia – warto zatem przeznaczyć chwilę na poznanie najważniejszych jej zasad. Wyjaśniamy, jak pielęgnować noworodka dziewczynkę, na co zwrócić uwagę podczas przewijania dziecka, jak dbać o jego pupę i kikut pępowiny.
pielęgnacja noworodka dziewczynka

Pielęgnacja dziewczynki

Rodzice, którzy wpisują w wyszukiwarkę frazę „pielęgnacja noworodka dziewczynka”, najczęściej poszukują informacji o właściwej higienie okolic intymnych córeczki. Rzeczywiście, dziewczynki myje się w nieco inny sposób niż chłopców, a brak wiedzy na ten temat może skutkować nawet rozwinięciem się u dziecka groźnej infekcji.
Najważniejsza zasada oczyszczania okolic intymnych maluszka dotyczy kierunku mycia. Mianowicie zawsze powinien być to ruch wykonywany od strony pochwy w kierunku odbytu – nigdy odwrotnie. Przemywanie okolic intymnych dziecka w odwrotnym kierunku grozi przeniesieniem groźnych bakterii kałowych do pochwy, co może skutkować infekcją intymną.
Prawidłowa pielęgnacja dziewczynki noworodka polega także na oczyszczaniu z umiarem. Dla przykładu nie usuwa się białej, dość gęstej wydzieliny, ponieważ stanowi ona ważną ochronę narządów płciowych.
Uwaga! Warto wiedzieć, że u tak malutkich dziewczynek można zauważyć zaczerwienienie i obrzęk warg sromowych. To efekt działania hormonów matki, na które dziecko było wystawione w okresie życia płodowego. Po jakimś czasie efekt ten ustąpi samoistnie.

Higiena pupy dziewczynki noworodka

Jak pielęgnować noworodka – dziewczynkę, żeby nie walczyć z ciągle nawracającymi podrażnieniami i odparzeniami? Oto kilka bardzo ważnych wskazówek.

Codzienna higiena

Bardzo ważne jest, aby codziennie dokładnie myć pupę małego dziecka. Same nawilżane chusteczki – choć praktyczne, nie oczyszczają skóry tak dokładnie jak woda. Ponadto należy pamiętać, że w trakcie „porządnej” kąpieli zmywane są ze skóry resztki kosmetyków, w tym również resztki substancji stosowanych w chusteczkach nawilżanych.
Uwaga! Do przemywania pupy dziecka wybieraj chusteczki, które nawilżone są głównie wodą. Unikaj produktów zawierających sztuczne barwniki i substancje zapachowe.

Dokładne osuszanie

Kompleksowa pielęgnacja dziewczynki noworodka obejmuje również dokładne osuszanie skóry. Możesz to robić zwykłym, czystym ręcznikiem albo ręcznikiem papierowym. Ważne jest, żeby usunąć wilgoć z wszelkich fałdek i dokładnie osuszyć pupę – w przeciwnym razie na skórze szybko mogą pojawić się odparzenia.

Zabezpieczanie skóry przy pomocy kremów

Sama pieluszka, nawet najwyższej jakości, to za mało, aby uchronić skórę przed odparzeniami. Na co dzień stosuj krem pielęgnujący, który delikatnie zabezpieczy naskórek, tworząc barierę ochronną. Pamiętaj jednak, aby nie nakładać go zbyt dużo. Zostanie on wówczas wchłonięty przez pieluszkę, przez co straci ona swoje absorpcyjne właściwości.

Smarowanie zmian odpowiednimi preparatami

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak pielęgnować noworodka – dziewczynkę lub chłopca, aby zabezpieczyć malca przed bolesnymi odparzeniami. Niestety nie zawsze jest to możliwe – wystarczy, że maluch spędzi choć kilka minut w brudnej pieluszce (np. na spacerze), by na jego skórze pojawiły się charakterystyczne zaczerwieniania. Wówczas bardzo istotne jest, aby szybko rozpocząć kurację, smarując zmiany specjalnym kremem na odparzenia. I w tym przypadku należy pamiętać o umiarze.
Uwaga! Przewijając dziecko, należy pamiętać, aby nie unosić jego bioder poprzez ciągnięcie za stopy. Prawidłowy ruch to wsunięcie dłoni pod biodra dziecka, a następnie chwycenie jego uda.

Noworodek – dziewczynka. Pielęgnacja kikuta pępowinowego

Pod hasłem „pielęgnacja noworodka – dziewczynka” kryje się również dbanie o kikut pępowiny. Jak to robić, by oczom rodzica szybko ukazał się piękny, zdrowy pępek?
Obecnie zaleca się, aby kikut pępowiny przemyć ciepłą wodą i sterylnym gazikiem. Ciasne zakamarki możesz przemywać patyczkiem do uszu nasączonym antybakteryjnym Octeniseptem. Nie bój się wykonywać stanowczych ruchów, głęboko czyszcząc wszystkie zakamarki – jeśli z kikutem nie dzieje się nic złego, dziecko nie odczuwa bólu.
Pielęgnacja kikuta pępowinowego opiera się również na odpowiednim chronieniu go. Dopóki nie odpadnie, zaleca się używanie specjalnych pieluszek z wycięciem albo podwijanie zwykłej pieluszki – tak by jej materiał nie drażnił kikuta.
Jeśli zauważasz, że mimo twoich wysiłków w obrębie kikuta pojawia się zaczerwienienie, skóra jest obrzęknięta albo pojawia się jakaś wydzielina, skontaktuj się z lekarzem pediatrą – być może doszło do nadkażenia i niezbędne jest włączenie specjalistycznego leczenia.

Pielęgnacja dziewczynki – noworodka. Jak często myć dziecko?

A może pytając, jak pielęgnować noworodka – dziewczynkę, masz na myśli częstotliwość kąpieli? I tutaj trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi.
Zdaniem wielu rodziców nie ma potrzeby codziennego kąpania noworodka – wystarczy kąpiel raz na 2–3 dni i częste przemywanie pupy przy pomocy chusteczek nawilżających. Nie brakuje jednak i rodziców, którzy uważają zgoła inaczej. Dla nich codzienna kąpiel to nie tylko gwarancja czystości, ale również ważny rytuał wieczornego usypiania.
Rzeczywiście, wieczorna kąpiel to pewna informacja dla dziecka, że zbliża się pora snu. Jest to czynność wyciszająca, uspokajająca i ułatwiająca zasypianie. Zastosowanie rytuałów ułatwia też dziecku oddzielenie pór dnia, dzięki czemu szybciej zaczyna ono przesypiać całą noc. Niemniej ostateczna decyzja należy do samych rodziców
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.