Data publikacji:

Czy warto kupić skoczek dla niemowlaka? Czy jest bezpieczny?

Skoczek dla niemowlaka to popularna zabawka, która zapewnia dziecku mnóstwo frajdy i pozwala rodzicom złapać trochę oddechu. Należy jednak pamiętać, by nie kupować go zbyt szybko – najlepiej zrobić to dopiero po pierwszym roku życia malca, gdy jego układ kostno-stawowy jest już bardziej rozwinięty. Warto też zwrócić uwagę na jakość wykonania sprzętu oraz atesty, które zostały przyznane danemu produktowi – od tego zależy bowiem bezpieczeństwo dziecka.
skoczek dla niemowlaka

Skoczek dla niemowlaka – jak działa? Rodzaje skoczków

Terminem „skoczek dla niemowlaka” można określić dwa rodzaje produktów – każdy z nich wygląda i działa inaczej.
  • Huśtawka skoczek dla niemowlaka
  • Pierwszy typ skoczka przypomina huśtawkę – jednak włożone do siedziska albo w uprząż dziecko nie huśta się, lecz odbija od podłogi. Można tu wymienić modele wolnostojące, składające się z siedziska oraz stelaża, a także huśtawki montowane we framudze drzwi.
  • Piłka skoczek dla niemowlaka
  • Drugi rodzaj skoczka to gumowa zabawka, zazwyczaj w kształcie piłki albo zwierzątka. Można kupić taki produkt niemowlęciu, jednak jedynie z myślą o zabawie w przyszłości albo takiej z rodzicem. Niemowlę nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie na tego typu zabawce. 

    Skoczek dla niemowlaka – od kiedy?

    Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, od kiedy skoczek dla niemowlaka staje się dobrym pomysłem. Na pudełkach tego typu zabawek znajdują się oznaczenia, które informują, w jakim wieku musi być dziecko, aby zabawka była dla niego bezpieczna. Zazwyczaj jest to „6 m+” albo „9 m+”. Ważnym wyznacznikiem gotowości dziecka do włożenia go do skoczka–huśtawki jest też umiejętność sztywnego otrzymywania główki.
    Kupując skoczek dla niemowlaka, warto też mieć na uwadze opinie rehabilitantów oraz pediatrów. Spora część z nich podkreśla, że skoczek to zabawka przeznaczona dla dzieci powyżej 1. roku życia – wcześniej nie zaleca się go z uwagi na bardzo niedojrzały układ kostno-stawowy. Niektórzy specjaliści odradzają używanie skoczków w ogóle.

    Huśtawka skoczek dla niemowlaka – zalety

    Huśtawka skoczek dla niemowlaka ma kilka ważnych zalet. Oto, co najbardziej przekonuje do niej kupujących:
  • Fantastyczna zabawa
  • Lekkie odbijanie się od podłogi to dla dziecka niesamowita frajda. Niektóre maluchy potrafią bawić się tak nawet 30 minut, w ogóle się przy tym nie nudząc!
  • Niewielkie rozmiary
  • Skoczek huśtawka dla niemowlaka, zwłaszcza w wersji montowanej w futrynie, jest niewielkich rozmiarów – dlatego świetnie sprawdzi się nawet w małych mieszkaniach. Produkty z siedziskami z tkaniny można zwinąć, dzięki czemu nie zajmują w szafie dużo miejsca.
  • Długi czas użytkowania
  • Maksymalne obciążenie skoczków to zazwyczaj około 12 kilogramów – oznacza to, że malec może bawić się nawet do ukończenia osiemnastego miesiąca życia.
  • Odciążenie dla rodziców
  • Gdy dziecko bawi się w skoczku, rodzic może posprzątać albo po prostu napić się kawy i chwilę odpocząć. To ważne zwłaszcza w czasie, gdy malec ciągle domaga się noszenia albo gdy z uwagi na raczkowanie nie można go nawet na chwilę spuścić z oka.
  • Niska cena
  • Nowe skoczki montowane we framugach można kupić już nawet za 100 zł – nie jest to zatem ogromny wydatek.

    Skoczek huśtawka dla niemowlaka – wady

    Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak bezpieczny dla kości, stawów i mięśni jest skoczek dla niemowlaka. Fizjoterapia mówi niestety takim zabawkom stanowcze „nie”. Spora część specjalistów działających w tej branży podkreśla, że:
  • w czasie zabawy dochodzi do nadmiernego przeciążenia układu kostno-stawowego; należy zauważyć, że dziecko uczy się skakać samodzielnie dopiero po drugim roku życia – gdy wszelakie mechanizmy amortyzujące są już dobrze wykształcone,
  • skoczek dla niemowlaka może prowadzić do skrzywienia kręgosłupa,
  • skoczek nie jest dobry dla rozwijających się mięśni niemowlęcia,
  • skoczek prowadzi do niewłaściwego ułożenia stóp,
  • podskakiwanie w skoczku to obciążenie dla stawów biodrowych,
  • skoczek jest niebezpieczny, ponieważ prowadzi do wykształcenia się u dziecka zaburzonego obrazu rzeczywistości – oznacza to, że malec nie uczy się, które zachowania są dla niego groźne.
  • Czy skoczek jest bezpieczny dla niemowlaka?

    Niektórzy rodzice uważają, że skoczek dla niemowlaka to fantastyczna zabawka, którą każdy malec powinien mieć. Inni zastrzegają, że skoczek jest bezpieczny – pod warunkiem, że nie wkłada się do niego dziecka zbyt często i na długo. Fizjoterapeuci natomiast odradzają skoczki, przedstawiając wiele ich wad. Ostateczna decyzja należy oczywiście do rodziców.

    Jaki skoczek dla niemowlaka? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

    Jeśli zdecydujesz się kupić skoczek dla niemowlaka, to pamiętaj, że powinien być to produkt bezpieczny. Upewnij się, że ma on odpowiednie przeznaczenie wiekowe oraz że jest on odznaczony atestami. Każdy tego typu produkt powinien mieć zabezpieczenia chroniące malca przed wypadnięciem, a jeżeli jest to huśtawka do zawieszenia w futrynie – musi mieć solidne elementy mocujące. Zwróć uwagę na wszystkie te aspekty.

    Skoczek dla niemowlaka – montaż

    Złożenie skoczka montowanego na stelażu nie jest specjalnie trudne – wystarczy jedynie stosować się do załączonej instrukcji.
    Jeśli chodzi o huśtawki montowane w futrynie, to najlepiej jest wybrać ten z zaciskiem sprężynowym, który nie pozostawia po sobie żadnych śladów. Taki produkt również należy montować zgodnie z instrukcją. Jeśli nie czujesz się pewnie w tego typu pracach, poproś o ich wykonanie specjalistę – od tego zależy bezpieczeństwo twojego dziecka.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.