Data publikacji:

Szumy dla niemowlaka. Twoje narzędzie do udanego snu i uspokojenia

Biały szum to jednostajne, miarowe dźwięki o różnych częstotliwościach. Nie od dziś wiadomo, że są one bardzo przydatne w uspokajaniu i usypianiu niemowlęcia – pozwalają dziecku odciąć się od nadmiaru bodźców i odprężyć. Takie szumy dla niemowlaka można pozyskać tradycyjnie – np. włączając suszarkę, jak i bardziej nowocześnie, czyli dzięki specjalnej aplikacji albo szumiącej maskotce.
beautiful sleeping baby with monkey toy

Szumy dla niemowlaka – czym są?

Szumy dla niemowlaka to wszelkie monotonne, miarowe dźwięki, które są przyjemne dla ucha i mają działanie relaksujące. Najbardziej znany jest biały szum dla dzieci – przypomina on ciągle rozbrzmiewającą głoskę „sz”. Warto jednak wiedzieć, że specjaliści wyróżniają również inne szumy. Istnieje na przykład szum różowy, który przypomina głoskę „f”. On również ma działanie relaksujące i często bywa wykorzystywany w usypianiu małych dzieci.

Biały szum dla dzieci – co go wytwarza?

Co może wytwarzać najbardziej popularny, czyli biały szum? Oto kilka podpowiedzi:
 • Suszarka do włosów
 • Najbardziej znanym białym szumem jest szum suszarki. Dla dzieci jest to dźwięk, który pozwala się odciąć od innych bodźców i szybko zrelaksować. Badania naukowe wskazują, że szum suszarki pozytywnie wpływa na samopoczucie i sen większości noworodków i młodych niemowląt.
 • Odkurzacz
 • Szum odkurzacza, oczywiście ustawionego na minimum mocy, również może ułatwić dziecku zasypianie. Nie brakuje rodziców, którzy włączają odkurzacz podczas usypiania niemowlęcia i po prostu ustawiają go w pobliżu łóżeczka.
 • Klimatyzator i inne
 • Klimatyzator, wentylator, okap kuchenny – wszystkie one wytwarzają podobne dźwięki, przypominające wspomnianą już głoskę „sz”.

  Szum dla dzieci do spania – od matki natury

  Czy wiesz, że naturalne szumy dla niemowlaka również świetnie zdają egzamin? Wymienić można tutaj pluskanie wody, szum rzeki albo morza, dźwięki wydawane przez wiatr, a także wszystko to, co słyszymy w czasie dużej ulewy.
  Polecamy również: Jak wyciszyć dziecko przed snem?

  Szum suszarki dla dzieci – prosto z aplikacji!

  Szum odkurzacza dla dzieci wcale nie musi pochodzić z odkurzacza. W internecie bez trudu znajdziesz przeróżne aplikacje, które odtwarzają szumy: dźwięk pracującej suszarki, odkurzacza czy odgłosy natury – do wyboru, do koloru.

  Szumy dla niemowlaka – o czym trzeba pamiętać?

  Włączając szumy dla niemowlaka, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Oto one:
 • Nie za blisko dziecka
 • Czy wiesz, że szumy dla niemowlaka mogą mu zagrażać? Chodzi przede wszystkim o szum suszarki, a dokładnie – o ciepło wytwarzane przez urządzenie. Nigdy nie stawiaj żadnego urządzenia takiego jak suszarka czy klimatyzator bardzo blisko łóżeczka albo leżaczka, w którym znajduje się dziecko.
 • Nie za głośno
 • Noworodki i niemowlęta mają bardzo czuły słuch, którego nie wolno nadwyrężać. Bezpieczna granica głośności dźwięku dla tak małego dziecka to około 50 dB.
 • Nie za często
 • Aby szumy dla niemowlaka działały, powinny być włączane w określonym czasie, czyli np. jedynie podczas zasypiania. Wówczas staną się częścią wieczornego rytuału, na który składają się kąpiel, jedzenie, przyjemny półmrok, cisza i szum.

  Szum dla dzieci do spania – sięgnij po nowoczesne zabawki

  Współczesne akcesoria bardzo pomagają rodzicom w opiece nad dzieckiem. W sklepach, zwłaszcza internetowych, bez problemu znajdziesz zabawki, lampki i inne produkty, który odtwarzają biały szum. Oto kilka tych najbardziej polecanych:

  Innovagoods Pluszowy jeżyk z białym szumem i projektorem gwiazd

  Przyjemny w dotyku jeżyk, który nie tylko odtwarza szumy dla niemowlaka, ale dodatkowo ma funkcję projektora. Do wyboru masz aż trzy rodzaje białego szumu oraz piętnaście melodyjek – wszystkie te dźwięki można ustawić na jednym z pięciu poziomów głośności. Polecany dla niemowląt, jak i dla starszych dzieci.

  Whisbear Szumiący miś Króliś szumiący z funkcją cry sensor biały

  Ten śliczny, pluszowy króliczek odtwarza różowe szumy dla niemowlaka, przez co maluch szybko wpada w objęcia Morfeusza. Należy wspomnieć, że zabawka ma funkcję cry sensor, czyli czujnik płaczu. Kiedy tylko niemowlę budzi się z płaczem albo zaczyna gaworzyć, króliczek natychmiast się uaktywnia i na dwadzieścia minut włącza się szum. Oczywiście głośność dźwięków można z łatwością regulować.

  Lampka nocna LED Vava Biały szum akumulator 150H

  Nie tylko zabawki odtwarzają szum dla dzieci. Jeśli nie interesują cię pluszaki, możesz sięgnąć po lampkę nocną marki Vava. W urządzenie wgrane jest aż osiem różnych rodzajów szumu – z pewnością znajdziesz wśród nich taki, który będzie uspokajał twoją pociechę. Lampka przydaje się w nocy, podczas karmienia albo przewijania. Emituje bardzo delikatne światło, które nie rozbudza maluszka, ale ułatwia czynności pielęgnacyjne. Po pełnym naładowaniu akumulatora lampka może jednocześnie grać i odtwarzać melodie aż przez dwadzieścia godzin.

  Hama Szumiś Antoś z czujnikiem snu

  Miły, bardzo mięciutki miś, który z pewnością zostanie przyjacielem dziecka na długie lata. W mechanizm zabawki wgrane są różne rodzaje szumu, które szybko uspokajają malca i pozwalają mu zapaść w błogi sen. Zabawka ma czujnik snu – szum włącza się, kiedy niemowlę zaczyna płakać. Po wyjęciu mechanizmu szumiącego maskotkę można bez obaw prać w pralce.

  Whisbear Szumiący Króliś Friends Biały (WHISB100)

  Niewielka zabawka, która z pewnością zdobędzie serca twojego maluszka. Ma regulację głośności, funkcjonalny klips oraz funkcję soft start/soft stop – szum stopniowo włącza się i wyłącza. Do działania zabawki niezbędne są trzy baterie AAA.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Robert Wojtaś
  Robert Wojtaś

  Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.