Data publikacji:

Jak wyciszyć dziecko przed snem?

Kiedy małe dziecko jest podekscytowane, rozbawione albo zdenerwowane, bardzo trudno jest mu zasnąć – zatem najpierw trzeba je uspokoić. Przeczytaj, jak wyciszyć dziecko przed snem – oto sposoby zalecane zarówno przez doświadczone mamy, jak i przez specjalistów.

Polecamy: Sen niemowlaka
jak wyciszyć dziecko przed snem

Jak wyciszyć niemowlę przed snem? Rola rytuałów

Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w życiu dziecka odgrywają rytuały, czyli wydarzenia odbywające się w dobrze znanej dziecku kolejności, łatwe do przewidzenia. To właśnie dzięki rytuałom dziecko jest spokojne, czuje się bezpieczne, a także o określonych godzinach robi się głodne czy senne. Jeśli bardzo często zadajesz sobie pytanie, jak wyciszyć dziecko przed snem, to prawdopodobnie twoje dziecko nie funkcjonuje według ustalonego planu dnia – co utrudnia mu zaśnięcie.

Od tej pory postaraj się ustalić konkretne pory drzemek niemowlęcia, a także jego aktywności oraz jedzenia. Oczywiście nie muszą być bardzo ścisłe godziny – nic się nie stanie, jeśli położysz maluszka nie o 12.30, a o 12.45. Postaraj się jednak, żeby już nie była to godzina 13.15.

Dzięki rytuałom szybko przestaniesz zadawać sobie pytanie, jak wyciszyć niemowlę przed snem. Okaże się, że przyzwyczajone do „swoich” pór dziecko bardzo szybko uśnie – wystarczy, że kilkakrotnie pogłaszczesz je po główce.

Jak wyciszyć dziecko przed snem? Ogranicz liczbę bodźców

Niektórzy rodzice wychodzą z założenia, że małe dziecko powinno nauczyć się zasypiać w hałasie. To błąd – skoro sami nie przepadamy za zasypianiem pośród krzyków i w ostrym świetle, to jak można oczekiwać tego od dziecka?

Jeśli nie wiesz, jak wyciszyć dziecko przed snem, to zadaj sobie pytanie, czy robisz wszystko, aby zlikwidować nadmiar bodźców. Następnym razem odłóż swój telefon, wyłącz telewizor i radio, zasłoń okna. Zadbaj o to, aby w pomieszczeniu zapadła cisza i aby światło stało się przytulnie przytłumione. W takich warunkach twoja pociecha zaśnie o wiele, wiele szybciej.

Biały szum, czyli jak wyciszyć noworodka?

Oczywiście pytanie „za milion punktów” to to, jak wyciszyć noworodka – dziecko, u którego nie wykształcił się jeszcze nawet rytm dobowy.

Odpowiedź brzmi: zastosuj tzw. biały szum. Biały szum to jednostajny, monotonny hałas – buczenie, mruczenie czy właśnie szum. Dźwięk ten skutecznie separuje dziecko od innych bodźców, pozwala mu się wyciszyć, uspokoić. Niektórzy specjaliści podejrzewają, że biały szum przypomina niemowlęciu okres życia płodowego i dlatego ma takie właśnie działanie.

Za „biały szum” może posłużyć dźwięk wentylatora, suszarki do włosów (trzymanej daleko od malca, z zachowaniem zasad ostrożności) czy hałas, jaki wytwarza nawilżacz powietrza. Możesz też pójść na „łatwiznę” i włączyć telefoniczną aplikację z białym szumem – to sprytne, bezpieczne i skuteczne rozwiązanie.

Jak wyciszyć dziecko przed snem, będąc obok niego? O kojącej mocy rodzicielskiego dotyku

Nic nie pomaga i wciąż zadajesz sobie pytanie, jak wyciszyć dziecko przed snem? Zdaje się, że nie masz wyjścia – pozostaje ci ukoić je swoją bliskością. Weź malca do swojego łóżka albo usiądź obok jego łóżeczka. Zacznij je głaskać po główce i twarzy, delikatnie popukiwać po pleckach, możesz też zaśpiewać kołysankę. Wiele dzieci zasypia bardzo szybko, gdy rodzic trzyma swoją twarz bardzo blisko ich twarzy – to bardzo uspokajające i relaksujące. Ciekawym sposobem na uspokojenie i wyciszenie malca jest również delikatne przesuwanie po jego twarzy chusteczki higienicznej – z góry do dołu. W takich okolicznościach maluszek automatycznie przymyka oczka, co w końcu doprowadza do wpadnięcia w sen.
Autor: Robert Wojtaś