Jak wyciszyć dziecko przed snem? Ogranicz liczbę bodźców
Niektórzy rodzice wychodzą z założenia, że małe dziecko powinno nauczyć się zasypiać w hałasie. To błąd – skoro sami nie przepadamy za zasypianiem pośród krzyków i w ostrym świetle, to jak można oczekiwać tego od dziecka?
Jeśli nie wiesz, jak wyciszyć dziecko przed snem, to zadaj sobie pytanie, czy robisz wszystko, aby zlikwidować nadmiar bodźców. Następnym razem odłóż swój telefon, wyłącz telewizor i radio, zasłoń okna. Zadbaj o to, aby w pomieszczeniu zapadła cisza i aby światło stało się przytulnie przytłumione. W takich warunkach twoja pociecha zaśnie o wiele, wiele szybciej.
Biały szum, czyli jak wyciszyć noworodka?
Oczywiście pytanie „za milion punktów” to to, jak wyciszyć noworodka – dziecko, u którego nie wykształcił się jeszcze nawet rytm dobowy.
Odpowiedź brzmi: zastosuj tzw. biały szum. Biały szum to jednostajny, monotonny hałas – buczenie, mruczenie czy właśnie szum. Dźwięk ten skutecznie separuje dziecko od innych bodźców, pozwala mu się wyciszyć, uspokoić. Niektórzy specjaliści podejrzewają, że biały szum przypomina niemowlęciu okres życia płodowego i dlatego ma takie właśnie działanie.
Za „biały szum” może posłużyć dźwięk wentylatora, suszarki do włosów (trzymanej daleko od malca, z zachowaniem zasad ostrożności) czy hałas, jaki wytwarza nawilżacz powietrza. Możesz też pójść na „łatwiznę” i włączyć telefoniczną aplikację z białym szumem – to sprytne, bezpieczne i skuteczne rozwiązanie.