Termometry dla dzieci

Data:

Po wycofaniu ze sprzedaży tradycyjnych termometrów rtęciowych, rynek farmaceutyczny zasypały termometry elektroniczne, douszne, paskowe, bezdotykowe, smoczkowe… W takim gąszczu oferowanego sprzętu trudno zdecydować, który będzie najlepszy dla maleńkiego noworodka.

 

wyprawka dla dziecka - termometr elektroniczny

 

Termometr rtęciowy

Obecnie wycofane z użytku, ale najdokładniejszy ze wszystkich proponowanych. Jest trwały, nie psuje się, nie fałszuje wyników i jest bardzo dokładny. Gdy dopada choroba, bez obaw mogą go używać dorośli i starsze dzieci, ale jest on niewskazany dla maluchów, ze względu na długi czas mierzenia temperatury. Należy uważać, by go nie zbić, bo spowoduje to wylanie toksycznej rtęci. Najlepiej używać go jako termometru "awaryjnego".

 

Termometry elektroniczny

  • Paskowy na czoło - mierzy temperaturę poprzez przyłożenie specjalnego paska do czoła. Jest bardzo prosty w obsłudze, ale pozwala poznać jedynie zewnętrzną temperaturę ciała. Jeśli zmierzymy temperaturę w ustach, pod pachą lub w uchu wynik będzie wyższy.
  • Termometr douszny - mierzy temperaturę wewnątrz ciała, przez co pomiar jest dokładny, ale łatwo o pomyłkę. Ucho trzeba pociągnąć do przodu, żeby wyprostować przewód uszny i umieścić w nim końcówkę termometru. Najlepiej przed przystąpieniem do pomiaru szczegółowo zapoznać się z instrukcją obsługi. Pamiętajmy też, że podczas mierzenia temperatury termometrem dousznym istnieje możliwość podrażnienia ucha.
  • Elektroniczny tradycyjny - pomiar pod pachą jest szybki i rzetelny. Należy pamiętać o wymianie baterii lub ładowaniu. Dodatkową wadą jest to, że termometry te mogą ulegać rozkalibrowaniu (wówczas wyniki będą zafałszowane) i powinny być testowane przynajmniej raz w roku.
  • Doodbytniczy - zalecany dla dzieci od pierwszych dni życia ze względu na dokładny odczyt temperatury. Nie są one polecane dzieciom starszym ze względu na niski komfort pomiaru.
  • Bezdotykowy - mierzy temperaturę z odległości kilku centymetrów od ciała dziecka. Wyposażone jest w kierunkowe czujniki podczerwieni, które odczytują temperaturę na podstawie ilości promieniowania podczerwonego docierającego do sensora.
  • Termometr – smoczki - przeznaczony od trzeciego miesiąca życia, gdy wśród niemowlaków może wystąpić tzw. trzydniówka. Niestety ten typ urządzenia jest mało praktyczny z powodu wypluwania przez malucha smoczka, nim dojdzie do uzyskania pomiaru.

 

Autor: Zofia Ślepowrońska

 

Zdjęcie: Fotolia by © ia_64


Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.