Wanienki

Data:

 Kupując rzeczy dla maluszka, wanienka jest na liście niezbędnych produktów. Ich wybór w sklepach jest ogromny, z resztą jak i innych produktów dla niemowląt. Na co zwrócić uwagę w sklepie?

 

Wyprawka dla dziecka -wanienka

 

Wanienka jest jednym z ważniejszych elementów wyprawki dla niemowlaka. Wanienki różnią się wszystkim: od kształtu, poprzez cenę, aż po kolor. Dobra sprawi, że kąpiel będzie atrakcyjna dla dziecka i wygodna dla rodzica. Ale czym one się różnią między sobą i jak wybrać, tą odpowiednią?

 

Zacznijmy od sprawdzenia parametrów

Po pierwsze, ważny będzie rodzaj oraz rozmiar. Zazwyczaj kąpiel noworodkakojarzy się z higieną. Jednak należy wspomnieć, że podobnie jak dorosły, niemowlak w jej trakcie relaksuje się i przygotowuje do snu. Wanienka musi zatem być wygodna. Zrobienie malcowi kojącej kąpieli przed snem to świetny pomysł. Pozwala odreagować przeżycia minionego dnia, pobawić się w wodzie, a przede wszystkim jest elementem rytuału i ułatwia zasypianie.

 

Mała wanienka

Typowa mała wanienka to taka o wymiarach 80x54x24 cm. Sprawdza się ona co najwyżej do 6. miesiąca życia. Stabilne utrzymanie chwiejnej główki noworodka, przy równoczesnym dbaniu o niezamoczenie gojącego się pępka, może stanowić nie lada wyzwanie dla świeżo upieczonych rodziców. Pomocne rozwiązanie to hamak (leżak) zakładany na wanienkę lub specjalna wkładka, którą umieszcza się we wnętrzu wanienki. Leżaki mają na celu podtrzymanie główki i ciała szkraba, dzięki czemu rodzic ma wolne ręce i może wykorzystać je do czynności pielęgnacyjnych. Warto wybrać te plastikowe gdyż łatwo je utrzymać w czystości. Niektóre wanienki mają wbudowaną na stałe wkładkę podtrzymującą noworodka. Jest to wygodne rozwiązanie ale starczy na krótko. Z reguły wanienki te są mniejsze. Maluch szybko rośnie, zaczyna siadać, wtedy wkładka nie jest mu już potrzebna.

 

Duża wanienka

Większe wanienki są wygodniejsze i obszerniejsze. Mają zazwyczaj ok. 100 cm długości. Przeznaczone są dla dzieci od urodzenia, do ponad 12 miesięcy.  W wielu z nich znajduje się korek, zamykany na kluczyk, ułatwiający odprowadzanie wody i utrzymanie czystości. Starcza na znacznie dłużej niż jej mniejsza wersja, ale z drugiej strony, roczne dziecko można już bez problemu kąpać w dorosłej wannie.

 

Komoda kąpielowa

Komody kąpielowe to specjalne stelaże z wanną, dodatkowo wyposażone w półki i miejsca na akcesoria kąpielowe. Zazwyczaj zalicza się je do mebli. Dzięki swojej konstrukcji oszczędzają miejsce i organizują przestrzeń, sprawiając, że wszystkie akcesoria mamy pod ręką. Do komody dołączona jest wyprofilowana wanienka o pojemności od 17. do 25. litrów, wyposażona we własny odpływ. Często dodatkowym elementem jest przewijak, który zastępuję wanienkę gdy nie jest ona w użyciu. Aby całą konstrukcję szybko i bezpiecznie przesuwać, komody mają kółka obrotowe. Wykorzystane materiały do ich produkcji powinny być lekkie, a zarazem stabilne. Jeśli komoda nie będzie stała w łazience, dobierzcie jej kolor do wystroju dziecięcego pokoju.

 

Wiaderko kąpielowe

Noworodkom i wcześniakom zaleca się kąpiel w specjalnych wiaderkach kąpielowych. W wiaderku dziecko siedzi całkowicie, poza głową, zanurzone w ciepłej wodzie, co ogranicza wychładzanie ciała i poczucie dyskomfortu. Jego plecki i nóżki zaparte są stabilnie o ścianki wiaderka, a dziecko przyjmuje pozycję embrionalna. Taka pozycja, przypomnienie okresu płodowego, ciepła woda i optymalne ograniczenie przestrzeni, zapewniają poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Wiaderko może być świetnym rozwiązaniem w małych mieszkaniach gdzie nie ma miejsca na standardową wanienkę lub też w przypadku maluszków nie lubiących wieczornego mycia w standardowej wanience. 


Teraz pozostaje tylko zdecydować się, na najlepszą Waszym zdaniem, opcję. Życzymy trafnych i udanych zakupów :)

 

Autor: Agnieszka Godlewska

 

Zdjęcie: Fotolia by © ohnisko

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
30-4-2018
Ocena:
My kupiliśmy super składaną wanienkę. Przede wszystkim na oszczędność miejsca, ale sprawdza się super. Nic nie przecieka.