Co można kupić używane, a co lepiej mieć nowe dla dziecka?

Data:

Przy kompletowaniu wyprawki dla noworodka rodzice z reguły wolą kupić więcej, aby niczego nie zabrakło. Zwykle też decydują się na zupełnie nowe rzeczy. Tymczasem wybór używanych może być o wiele bardziej ekonomiczny i ekologiczny.

co można kupić używane dla dziecka

 

Co można kupić używane dla dziecka

 

  • Wózek

To najdroższa pozycja na liście wyprawkowej. Zwykle też rodzice spędzają najwięcej czasu nad wyborem wózka dla dziecka. Jaki wybrać – najpierw gondolę, potem spacerówkę, a może wózek typu dwa w jednym? Wybierając typ wózka warto wziąć pod uwagę codzienne życie – po jakim terenie będziemy jeździć, kto i jak często będzie się z wózkiem przemieszczał? Czy będzie trzeba go wnosić po schodach? Najbardziej uniwersalnym wózkiem jest spacerówka rozkładana na płasko. Jakikolwiek typ wybierzemy, czy będziemy kupować jeden wózek, czy planujemy zmieniać go częściej, warto pamiętać, że z wózkiem jest trochę jak z samochodem. Najwięcej na wartości traci wyjeżdżając ze sklepu. Używany wózek z „niewielkim przebiegiem” można kupić nawet za 1/3 ceny. Taki wózek można poddać profesjonalnemu czyszczeniu, a nawet ozonowaniu, które zabija większość bakterii.

 

  • Łóżeczko

Stelaż łóżeczka może być używany, tylko materac powinien być nowy. Choć niewielu rodziców się przyznaje, wiele łóżeczek stoi w domu praktycznie nieużywanych, bo dzieci śpią z rodzicami. Dobrej jakości mebel nie zużywa się szybko, a jeśli jest wykonany z drewna, można go wyszlifować i pomalować na dowolny kolor i nadać mu nowe życie.

 

  • Ubranka

Używane ubranka to wybór ekologiczny i duża oszczędność. Ubranka z drugiej ręki są o wiele bardziej miękkie niż nowe, pozbyły się w kolejnych praniach chemikaliów z produkcji i transportu. Nie od dziś wiadomo, że przemysł odzieżowy jest jednym z tych, które mają fatalny wpływ na środowisko. Dlatego zmniejszenie popytu na nowe ubrania jest bardzo ważne. Wpływa to na producentów, którzy zmniejszają produkcję i tym samym zmniejszają swój wpływ na środowisko.

 

Więcej na temat używanych ubranek przeczytasz tutaj

 

  • Kocyki

Wszelkie tekstylia, które wykonane są z bawełny można wybrać w wysokiej temperaturze (60 stopni zabija większość patogenów.) Wełna sama w sobie ma właściwości antybakteryjne i jest bardzo higieniczna. Dlatego wystarczy upranie jej w 30 stopniach, w płynie do wełny i suszenie na powietrzu.

 

  • Przewijak

Przewijak zwykle pokryty jest ceratką lub innym śliskim pokryciem, które można spryskać płynem do dezynfekcji i dać mu drugie życie. Ale uwaga: nie wolno używać takiego płynu bezpośrednio przed rozpoczęciem używania przez dziecko. Należy to zrobić wcześniej (minimum kilka dni) i pozwolić płynowi wywietrzeć z powierzchni. Jego zapach powinien być niewyczuwalny na powierzchni. Przed użyciem przez dziecko na przewijak najlepiej położyć wygotowaną i wyprasowaną pieluszkę tetrową.

 

  • Wanienka

Plastikowa wanienka rozkłada się wieku. Dlatego używana to świetny pomysł można ją wymyć i wyparzyć i z pewnością będzie z powodzeniem służyć kolejnym dzieciom. Podobnie z wiaderkami do kąpieli.

 

  • Zabawki

Dobrej jakości zabawki powinny być łatwe w czyszczeniu i takie warto kupować z drugiej ręki. Dwa nowe gryzaczki dla niemowlaka wystarczą, innego typu zabawki mogą być używane. Czyszczenie płynem do dezynfekcji, pranie czy stosowanie pary wodnej to dobre i skuteczne metody czyszczenia używanych zabawek.

 

 

Tego nie kupuj używanego dla dziecka

 

  • Fotelik samochodowy               

Fotelik samochodowy ma za zadanie chronić życie i zdrowie dziecka. Dlatego powinien być możliwie najwyższej jakości. Dopasowany do samochodu, wieku dziecka i najlepiej nowy. Dlaczego? Materiały, z których są wykonane foteliki mają właściwości energochłonne i z czasem mogą je tracić. Każdy fotelik ma określony termin przydatności do bezpiecznego używania (jest z reguły kilka lat). Rok produkcji fotelika można odczytać z naklejki pod siedziskiem. Termin przydatności podany jest w instrukcji. Jednak nawet jeśli kupimy fotelik, który nie jest przeterminowany nie mamy pewności czy nie uczestniczył w wypadku, kolizji i czy nie posiada groźnych mikrouszkodzeń, niewidocznych pęknięć. Jeśli decydujemy się na zakup używanego fotelika to najlepiej od znajomych, wiedząc, że na pewno nie brał udziału w żadnym zdarzeniu drogowym.

 

  • Materac do łóżeczka

Ze względu na higienę i częste „wpadki” niemowląt związane z ulewaniem czy przepełnioną pieluchą, nie zalecamy kupowania używanych materacyków dla dzieci. Lepiej kupić tańszy model, ale nowy i czysty. Nigdy nie mamy pewności, jak materac był przechowywany, czy nie zawilgotniał i czy gdzieś w komórce nie miał kontaktu z pasożytami.

 

  • Buty

Mała stopa potrzebuje ruchu i przestrzeni do prawidłowego rozwoju. Używane buty mają odgniecenia, załamania i odkształcenia, które powstały przy noszeniu przez dziecko. Lepiej nie zakładać małych dzieciom używanych butów. Szczególnie skórzanych. Wyjątkiem są kalosze, klapki i sandały z pianki EVA, która praktycznie si nie odkształca, w szczególności w przypadku tak lekkich użytkowników, jak dzieci.

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
4-9-2020
Ocena:
Dostałam wózek i trochę używanych ubranek od siostry, resztę rzeczy kupiłam nowe z sensillo. Wybór tych wszystkich przedmiotów dla maluszka był ogromny. :) Ciężko było się zdecydować.
3-9-2020
Ocena:
ja używany wózek e type kupiłam, to z anexa. lekki i stabilny i wcale nie był zniszczony
9-6-2020
Ocena:
Dużo rzeczy kupiłam używane, łóżeczko, ubranka :) Ale na nowe, oprócz rzeczy z artykułu dorzuciłam aspirator do noska haxe. Nie żałuję żadnej złotówki na niego wydanej, cichy, super sprzęt, który pomaga nam przy każdym katarku.
26-5-2020
Ocena:
bezpłatne konsultacje z psychologiem dziecięcym dalej aktualne:) piotrjanoszka.pl/
23-5-2020
Ocena:
Nam też trafiło się mieć wszystko nowe. Wózek w sumie zamierzałam kupić używany, ale dziadkowie się zobowiązali i kupili dokladnie taki o jakim marzyłam. Silver cross surf chodził mi w myslach od poczatku ciązy. Słuzy teraz małej, a za 7 miesiecy będzie dla synka :)
4-5-2020
Ocena:
ja miałam wszystko nowe, wózek kupiłam z anex - m type, a do tego kosz do domu i przewijak
12-3-2020
Ocena:
Praktycznie całą wyprawkę zamówiłam z sensillo, wszytko nowe kupiłam, oprócz wózka, który dostałam od mojej siostry.