Data publikacji:

Mruczenie noworodka po porodzie – co oznacza?

Noworodek potrafi zaskoczyć rodziców wieloma rzeczami: swoją wielkością, czupryną, a także odgłosami, które wydaje. Takie malutkie dziecko może sapać, mlaskać, pomrukiwać, a także… mruczeć. Sprawdź, skąd bierze się mruczenie noworodka po porodzie oraz inne dźwięki, i kiedy należy porozmawiać o nich z pediatrą.
mruczenie noworodka po porodzie

Co oznacza dźwięk mruczenia noworodka po porodzie?

Dla młodych, niedoświadczonych rodziców dźwięki wydawane przez malutkie dziecko mogą być niezwykle tajemnicze, a nawet niepokojące. Czy jednak rzeczywiście jest się czym martwić? Niekoniecznie.
Tak zwane „mruczenie noworodka po porodzie” zazwyczaj nie jest związane z żadną patologią. Odgłos ten, przypominający trochę chrapanie, a trochę prychanie, jest wynikiem specyficznej budowy struktur nosowych: niskiego położenia mostka nosowego oraz wąskich przewodów nosowych. Należy też pamiętać, że noworodek przeszedł ciężką drogę, więc w jego drogach oddechowych mogą znajdować się śladowe ilości różnych wydzielin.
Jeśli słyszysz mruczenie noworodka podczas snu jeszcze na oddziale noworodkowym, najlepsze, co możesz zrobić, to zapytać o tę sprawę lekarza (podczas obchodu) albo położnej. Prawdopodobnie usłyszysz, że jest to niegroźny, typowy dźwięk, który wydają tak maleńkie dzieci.

Nie tylko mruczenie noworodka. Jakie inne dźwięki może wydawać małe dziecko?

Czy mruczenie noworodka jest jedynym dźwiękiem, który niepokoi świeżo upieczonych rodziców? Oczywiście nie. Spójrzmy, jakie jeszcze zupełnie niegroźne odgłosy prezentuje światu taki maleńki człowiek.

Mlaskanie i cmokanie

Mlaskanie i cmokanie to odgłosy, które niemal każde dziecko wydaje w czasie posiłków. Może się zdarzyć także podczas snu – zazwyczaj jest tak, kiedy maluchowi śni się pora posiłku.
Jeśli dziecko bardzo mocno mlaszcze podczas jedzenia, a karmione jest piersią, należy zwrócić uwagę na to, czy jest dobrze dostawione do piersi. Dla przypomnienia: niemowlę powinno mieć w ustach niemal całą brodawkę, a noskiem i bródką musi dotykać piersi. W czasie picia mama powinno słyszeć przede wszystkim rytmiczne przełykanie, a nie odgłosy mlaskania.

Sapanie

Równie mocno, jak mruczenie noworodka po porodzie, rodziców może martwić sapanie. Ten odgłos to tzw. „sapka” niemowlęca, która jest wynikiem zapchanego noska.
Pamiętaj, że o zapchany nosek u noworodka czy niemowlęcia jest bardzo łatwo, dlatego niezmiernie ważne jest, aby codziennie nawilżać go wodą morską albo solą fizjologiczną, a następnie oczyszczać przy pomocy aspiratora. Ten prosty zabieg sprawi, że dziecko będzie spokojniejsze i lepiej prześpi noc.

Chrypka

Kolejny niepokojący odgłos u niemowlaka to chrypka. Najczęściej jest chwilowa i nie ma związku z infekcją. Zdarza się jednak, że to początek zapalenia oskrzeli czy gardła – dlatego jeśli pojawiają się dodatkowe objawy albo chrypka się nasila, udaj się z dzieckiem do lekarza.

Stękanie

Kiedy noworodek stęka? Oczywiście wtedy, kiedy się wypróżnia. Jako że odgłos ten współwystępuje z napinaniem całego ciała i czerwieniem się twarzy dziecka, rodzice często sądzą, że maluch cierpi na zatwardzenie. Najczęściej jest to błędny wniosek. Każde tak malutkie dziecko musi włożyć pewien wysiłek w wypróżnienie się, co wcale nie oznacza, że coś jest nie tak. O zatwardzeniu świadczy przede wszystkim konsystencja stolca dziecka. Jeśli przypomina on budyń albo jajecznicę i ma żółciutki kolor – nie martw się, wszystko jest w porządku.

Piszczenie

Piszczenie nie martwi rodziców tak jak mruczenie noworodka, niemniej warto wymienić je w tym zestawieniu. Za każdym razem, kiedy maluszek piszczy – co może zdarzyć się również przez sen – po prostu trenuje swój własny głos. To zapowiedź głużenia, a następnie gaworzenia.

Mruczenie noworodka i inne niepokojące dźwięki. Kiedy do lekarza?

Niestety czasami odgłosy wydawane przez noworodka czy niemowlę świadczą o nieprawidłowościach. Co dokładnie powinno skierować nasze kroki do lekarza?

Chrapliwy oddech

Jeśli mówiąc „mruczenie noworodka”, masz na myśli bardziej chrapanie, to skonsultuj ten objaw z lekarzem pediatrą – chrapanie może być bowiem objawem wiotkości krtani czy przerostu migdałków. Jednocześnie możesz też postarać się bardziej nawilżyć sypialnię malca. Suche powietrze także bywa przyczyną chrapania.

Przyspieszony oddech

Ogólnie rzecz biorąc, noworodki oddychają szybciej niż starsze dzieci albo osoby dorosłe, więc nie ma się czym martwić. Jeśli jednak po zmierzeniu liczby oddechów okazuje się, że jest ich więcej niż 50–60 na minutę, skonsultuj się już z lekarzem.

Szczekający kaszel

Kaszel, który przypomina szczekanie psa, jest bardzo niepokojący i prawie zawsze świadczy o zapaleniu krtani. Należy pamiętać, że zapalenie krtani jest niezwykle niebezpieczne dla małych dzieci – wskutek narastającego obrzęku krtani maluch może się po prostu udusić. Jeśli więc twój noworodek lub niemowlę zaczyna tak kasłać, jak najszybciej udaj się do lekarza.

Przedłużenie się oddechu lub wdechu

Oddech dziecka powinien być wyrównany. Jeśli któraś z faz – wdech lub wydech – jest wyraźnie dłuższa od drugiej, noworodek powinien zostać zbadany przez lekarza.

Dziwne gaworzenie

Gaworzenie, czyli powtarzanie sylab typu „ma-ma-ma”, „da-da-da” itp., powinno być melodyjne i dźwięczne. Niektórzy rodzice zauważają, że u ich dziecka jest nieco inaczej – odgłos ten jest bardziej pusty, monotonny. W takim przypadku warto udać się do lekarza, ponieważ „dziwne” głużenie albo gaworzenie mogą świadczyć o częściowym niedosłuchu. W takich przypadkach maluszek powinien jak najszybciej znaleźć się pod opieką laryngologa.
Zdjęcie: Rawpixel/Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.