Data publikacji:

Czopki glicerynowe dla niemowląt: działanie

Czopki glicerynowe dla niemowląt stosuje się przede wszystkim w sytuacjach, gdy malec cierpi na zatwardzenie. Są skuteczne i bezpieczne, a ich aplikacja nie stwarza rodzicom większego problemu. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste ich stosowanie nie jest zalecane, ponieważ może podrażniać błonę śluzową i zmieniać naturalny rytm wypróżnień.
Czopki glicerynowe dla niemowląt

Czopki glicerynowe dla niemowląt – czym są i jak działają?

Czym są czopki glicerynowe dla niemowląt? Otóż jest to lek stosowany doodbytniczo, który dość szybko – w ciągu kilku minut, rozpuszcza się w ciele. Czopki glicerynowe, w przeciwieństwie do np. czopków przeciwbólowych, nie zawierają substancji czynnej. Składają się z gliceryny uformowanej w charakterystyczny stożek.
Czopki glicerynowe dla niemowląt najczęściej stosuje się w celu wywołania wypróżnienia, gdy dziecko cierpi na zaparcia. Pod wpływem ciepła gliceryna rozpuszcza się, pobudzając jelita do pracy i ułatwiając prześlizgiwanie się masy kałowej. U niektórych dzieci już samo podrażnienie odbytu i wsunięcie czopka powoduje wystąpienie potrzeby wypróżnienia.
Czopki glicerynowe działają dość szybko – zazwyczaj dziecko wypróżnia się w godzinę lub dwie po aplikacji. Może się jednak zdarzyć, że niemowlę zrobi kupkę nieco później albo że czopek w ogóle nie zadziała.

Czopki glicerynowe dla niemowląt – kiedy stosować?

Zastanawiasz się, kiedy stosuje się czopki glicerynowe dla niemowląt? Otóż zasadniczo dziecko powinno wypróżniać się minimum raz dziennie aż do ukończenia 18. miesiąca życia. Nie oznacza to jednak, że jeśli malec nie zrobił jednego dnia kupki, konieczne jest natychmiastowe podanie mu czopka. Robi się to dopiero, gdy dziecko odczuwa dyskomfort – płacze i napina się, a jego brzuszek jest wzdęty.

Od kiedy czopki glicerynowe dla niemowląt?

Na ulotkach czopków glicerynowych znajdują się zalecane dawki dla dzieci od 1. roku życia. Czy oznacza to, że młodszym maluchom nie można ich aplikować? Nie do końca – nawet czteromiesięcznemu dziecku można w ten sposób pomóc, ale jedynie pod warunkiem, że podanie czopka zostanie skonsultowane z lekarzem pediatrą.

Jakie czopki glicerynowe dla niemowląt?

Nie ma większego znaczenia, jakie czopki glicerynowe dla niemowląt wybierzesz. Wszystkie tego typu produkty mają ten sam skład i kształt. Różnią się jedynie wielkością (i oczywiście wagą).

Czopki glicerynowe dla niemowląt – jaka dawka?

Jak duże powinny być czopki glicerynowe dla niemowląt? Ile gramów wybrać? Otóż w przypadku dzieci do trzeciego roku życia zaleca się podawanie połowy czopka 1 g. Należy pamiętać, że czopek zawsze należy kroić wzdłuż, a nie wszerz. Dzieciom starszym można podać cały czopek 1 g.

Czopki glicerynowe dla niemowląt – jak stosować?

Aplikacja czopka glicerynowego nie jest trudna, choć znacznie wygodniej jest, gdy zadania podejmują się dwie osoby – jedna zabawia dziecko i odwraca jego uwagę, druga aplikuje czopek. Jeśli chodzi o samą aplikację, powinna ona odbyć się w następujący sposób:
 • Wyjmij czopek z opakowania.
 • Rozgrzej czopek w dłoniach do momentu, w którym stanie się śliski.
 • Jedną ręką delikatnie rozchyl odbyt dziecka, drugą delikatnie wsuń czopek. Rób to powoli.
 • Zaciśnij na chwilkę pośladki dziecka, aby czopek się nie wysunął.
 • Czopki glicerynowe dla niemowląt – jak często?

  Czopki glicerynowe dla niemowląt same w sobie nie są szkodliwe, mimo to nie należy stosować ich zbyt często. Może to bowiem prowadzić nie tylko do podrażnienia błony śluzowej odbytu, ale również do zmiany naturalnego rytmu wypróżnień. Jeśli twoje dziecko często cierpi na zaparcia, skonsultuj się z pediatrą w celu zdiagnozowania przyczyny problemu.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Robert Wojtaś
  Robert Wojtaś

  Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.