Warto przeczytać

Dlaczego warto kupić otulacz dla niemowlaka?

Uwaga nadchodzi kolka

Odruchy u noworodka

Zapalenie jamy ustnej - co do ręki to do buzi

Ciekawe świata maluchy mają tendencję do chwytania wszystkiego, co znajduje się na ich drodze i wzbudza wielkie zainteresowanie. Biorą do rąk nie tylko zabawki, ale też inne przedmioty znajdujące się przypadkowo w ich zasięgu. Następnie większość z tych rzeczy wędruje wprost do buzi szkraba, szczególnie jeśli właśnie ząbkuje. Niestety często kończy się to czymś więcej niż tylko zaspokojeniem ciekawości.

Odruchy u noworodka

Każdy noworodek przychodzi na świad wyposarzony w tzw. odruchy. Są to automatyczne reakcje organizmu na określone bodźce z otoczenia. Jakie to odruchy i kiedy zanikają?

Szczotki do włosów dla niemowląt

Zazwyczaj maluchy do 2. roku życia nie posiadają zbyt obfitego owłosienia na głowie. Oczywiście, zdarzają się wyjątki ale do nich stosuje się te same zasady pielęgnacji, co do dzieci o mniejszym owłosieniu. Jak zatem dbać o czuprynę?

Uderzanie głową

Czy i Ciebie niepokoi fakt, że Twoje dziecko uderza głową w podłogę, ścianę lub szczebelki łóżeczka? Bez obaw. Takie ‘dziwne’ zachowanie dotyczy aż 20% dzieci (głównie chłopców) i zazwyczaj ustępuje samoistnie przed ukończeniem trzeciego roku życia.

Ubranka dla niemowlaka

Obecnie przemysł odzieżowy oferuje ubranka dziecięce w szerokiej gamie kolorystycznej, wybór jest ogromny. Mimo to wiele matek nadal przestrzega starej, odwiecznej zasady: dla chłopców niebieskie, dla dziewczynek różowe.

Poparzenia

Oparzenie to uszkodzenie skóry (a często także leżących pod nią tkanek) wskutek działania wysokiej temperatury, ale też substancji żrących, prądu czy promieni słonecznych. Dzieci często ulegają oparzeniom. Dzieje się tak dlatego, że nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa i nie umieją przewidzieć konsekwencji. Jak zapobiegać temu i jak udzielić dziecku pierwszej pomocy?

Skarb w rękach, czyli kruchy maluszek

W pierwszych godzinach po porodzie żona była unieruchomiona na łóżku szpitalnym, ja obok sparaliżowany zarazem szczęściem, jak i strachem, a w wózku szpitalnym płaczący synek.

Zmiany skórne u noworodków

Skóra niemowlaka jest przysłowiowo gładka i miękka. Niestety nie zawsze. Zdarza się, że pojawiają się na niej zmiany skórne: grudki, krostki i plamki. Mimo że większość jest niegroźna i nie wymaga leczenia, i tak wszystkie budzą niepokój rodziców.

Zaparcia u dzieci

Zaparcia zdarzają się nawet najmniejszym dzieciom. Mogą mieć bardzo różne przyczyny. Jak pomóc swojemu maluszkowi, jeśli przydarzą mu się problemy związane z robieniem kupki?

Znaczenie dotyku matki w prawidłowym rozwoju dziecka

Dotyk jest jedynym zmysłem uniwersalnym, który rozwija się w łonie matki od 7. tygodnia ciąży jako pierwszy i jest powiązany z innymi zmysłami, m.in. bólu, ruchu, czucia nacisku. Dotyk wpływa na całokształt prawidłowego rozwoju maluszka i umiejętność poznawania świata.