Data modyfikacji:

Co zrobić, gdy niemowlę ciągle się drapie po głowie?

Gdy niemowlę drapie się po głowie – nierzadko do krwi, najczęściej wynika to z faktu, że swędzi albo piecze je skóra głowy. Swędzenie może pojawiać się w przebiegu atopowego zapalenia skóry – częstej niemowlęcej choroby, albo np. na skutek narastania ciemieniuchy. Inne przyczyny takiego zachowania dziecka to przepocenie się jego główki albo podrażnienie skóry głowy, np. podczas zabawy w piaskownicy. Sprawdź, kiedy warto udać się z tym problemem do lekarza i co robić, gdy niemowlę drapie się po głowie.
niemowlę drapie się po głowie

Dlaczego niemowlę drapie się po głowie?

Kiedy niemowlę drapie się po głowie, wzbudza to niepokój rodziców. Najczęściej jednak przyczyny tej przypadłości nie są szczególnie groźne. Mogą to być:
  • Alergie na stosowane kosmetyki oraz detergenty
  • Drapanie się malca może wynikać z alergii kontaktowej. Choć obecnie produkowane kosmetyki dla dzieci i detergenty do prania dziecięcych ubranek zwykle mają dobry skład, nie można wykluczyć, że uczulą niemowlę.
  • Ciemieniucha
  • Swędzenie skóry głowy może mieć również związek z ciemieniuchą, czyli rodzajem łagodnego, łojotokowego zapalenia skóry. Żółtawe łuski, które pojawiają się w przebiegu przypadłości, zazwyczaj nie powodują występowania żadnych dolegliwości. Niemniej niektórzy rodzice zauważają, że zmniejszenie się nasilenia ciemieniuchy skutkuje tym, że niemowlę rzadziej drapie się po główce.
  • Zapocona główka
  • Gdy niemowlę drapie się po głowie przez sen, może to wynikać z przepocenia się główki, czego efektem jest świąd. Niestety bardzo często zdarza się, że młodzi rodzice przegrzewają swoje dzieci, nie stosując się do wytycznych określających optymalną temperaturę w sypialni i ubierając niemowlęta zbyt grubo.
  • Podrażnienie i przesuszenie skóry głowy
  • Drapanie główki przez niemowlę może mieć również związek z podrażnieniem i przesuszeniem się skóry. Do takich zmian może dojść na przykład po zabawie dziecka w piaskownicy i dostaniu się piasku we włosy.

    Niemowlę drapie się po głowie – przyczyną atopowe zapalenie skóry

    Poważniejszą przyczyną tego, że niemowlę drapie się po głowie – przez sen czy w czasie aktywności, jest atopowe zapalenie skóry. To schorzenie skóry o przewlekłym i nawrotowym charakterze, objawiające się występowaniem swędzących, czerwonym plam.
    Atopowe zapalenie skóry często rozpoczyna się już w okresie dzieciństwa, przy czym u co drugiego dziecka – w pierwszym półroczu życia. Zmiany chorobowe, czyli zaczerwienione plamy, grudki i pęcherzyki, najczęściej występują na policzkach, czole, a także w zgięciach stawowych oraz na tułowiu. U części dzieci może dochodzić do pękania skóry w dolnej części płatków uszu.

    Niemowlę drapie się po głowie przy zasypianiu – dlaczego?

    Jeśli twoje niemowlę drapie się po głowie przy zasypianiu, jego zachowanie może mieć charakter samouspokajający. Technik samouspokajania, które pozwalają dziecku odciąć się od nadmiaru bodźców, jest wiele. Niektóre maluszki bujają się, inne uderzają główką w barierki łóżka, jeszcze inne ciągną się za włosy albo właśnie drapią się po głowie. Oczywiście stwierdzenie, że chodzi o samouspokajanie się, powinno nastąpić dopiero po wykluczeniu innych przyczyn drapania się dziecka.

    Niemowlę drapie się po głowie – co robić?

    Wiesz już, dlaczego niemowlę drapie się po głowie. Pytanie – co można w takiej sytuacji zrobić? Oto garść podpowiedzi.
  • Oceń dziecko pod kątem alergii
  • Zastanów się, czy twoje niemowlę może cierpieć na alergię. Jeśli jest niespokojne podczas jedzenia, ma na ciele czerwone plamy, jego skóra jest szorstka i sucha – odwiedź pediatrę i porozmawiaj z nim o swoich spostrzeżeniach. Być może dziecko będzie potrzebowało zmiany diety, szczególnej pielęgnacji albo podania specjalistycznych leków.
  • Zmień kosmetyki i/lub detergenty
  • Rozważ zmianę kosmetyków stosowanych do pielęgnacji malca oraz detergentów używanych do prania jego ubranek. Stosuj specjalistyczne, hipoalergiczne produkty do prania ubrań niemowlęcia, a kosmetyki z drogerii zastąp emolientami. Pamiętaj, że w sprzedaży są również szampony z emolientami, które skutecznie natłuszczają skórę głowy i zmniejszają podrażnienia.
  • Pozbądź się ciemieniuchy
  • Jeśli niemowlę drapie się po głowie, należy przyjrzeć się skórze głowy w poszukiwaniu ciemieniuchy. Jeśli okaże się, że maluch cierpi na tę przypadłość, trzeba się jej pozbyć. Zwalczanie ciemieniuchy polega na jej natłuszczaniu (np. oliwką), a następnie – po około 20 minutach od nałożenia preparatu – delikatnym wyczesywaniu łusek przy pomocy miękkiej szczotki. Pod żadnym pozorem nie wolno zdrapywać zmian – może to doprowadzić do poważnych uszkodzeń skóry, a nawet do nadkażenia bakteryjnego.
    Uwaga! Do zwalczania ciemieniuchy możesz użyć również specjalistycznych środków, takich jak Emolium Żel na ciemieniuchę, NaturalMe Olejuszka na ciemieniuchę albo Midederm Baby Olejek na ciemieniuchę. To produkty zawierające bezpieczne, naturalne składniki.
  • Dbaj o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza w sypialni dziecka
  • Pamiętaj, że w pokoju, w którym śpi dziecko, temperatura powietrza powinna wynosić od 18 do 19 stopni Celsjusza. Dbaj również o odpowiednią wilgotność – aby maluchowi łatwo się oddychało i aby jego skóra i śluzówki nie były przesuszone, włączaj nawilżacz powietrza albo kładź na kaloryferach zwilżone ręczniki.

    Niemowlę drapie się po głowie – kiedy do lekarza?

    Jeśli domowe, wyżej opisane sposoby nie pomagają i twoje dziecko wciąż drapie się po główce albo jeżeli podejrzewasz, że maluch cierpi na atopowe zapalenie skóry, nie czekaj i skonsultuj się z pediatrą. Specjalista oceni ogólny rozwój dziecka, przyjrzy się skórze jego głowy i prawdopodobnie zleci kilka badań.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.