Data publikacji:

Niemowlę dużo śpi – czy jest się czego obawiać?

Rodzice małych dzieci najczęściej skarżą się na niewyspanie. Zdarza się jednak i tak, że niemowlę nie tylko „pozwala” rodzicom przespać całą noc, ale również wykonać wiele domowych obowiązków. Choć taka sytuacja może niepokoić, na szczęście zazwyczaj nie jest związana z żadnymi nieprawidłowościami czy chorobami. Sprawdź, ile właściwie powinno spać małe dziecko i co robić, gdy niemowlę dużo śpi.
niemowlę dużo śpi

Noworodek dużo śpi – czy to powód do zmartwienia?

Jeśli jesteś świeżo upieczonym rodzicem i martwi cię, że twój noworodek dużo śpi, to możesz odetchnąć z ulgą – dzieci w tym wieku mają ogromne zapotrzebowanie na sen. Przeciętny noworodek przesypia od 17 do 20 godzin na dobę – są jednak i takie dzieci, które przesypiają aż 22 z 24 godzin doby.
Szczególnie dużo czasu na sen przeznaczają dzieci w pierwszych dobach po przyjściu na świat. Taki młody noworodek dużo śpi, ponieważ:
  • Organizm regeneruje się po porodzie
Niezależnie od tego, czy dziecko przyszło na świat naturalnie, czy poprzez cesarskie cięcie, poród był dla jego organizmu ogromnym obciążeniem. Naturalne jest zatem, że maluch długo śpi – zwłaszcza że jego żołądek wypełniony jest wodami płodowymi, więc dziecko nie odczuwa głodu. Warto również wiedzieć, że na dłuższy sen dzieci urodzonych poprzez cesarskie cięcie mogą wpływać leki podane mamie w czasie operacji.
  • U dziecka stwierdza się zwiększony poziom bilirubiny
Podwyższony poziom bilirubiny (fizjologiczna żółtaczka) również może skutkować tym, że noworodek dużo śpi. W takim przypadku szczególnie ważne jest, aby regularnie (co 3 godziny) budzić dziecko na karmienie. Im więcej maluch pije, tym sprawniej jego organizm wydala bilirubinę.
  • Sen w tym okresie życia warunkuje zdrowy rozwój
Jeśli twój noworodek dużo śpi, ciesz się, zamiast się martwić. Sen pozwala dziecku wypocząć, zregenerować siły i umożliwia tworzenie się nowych połączeń w mózgu. Innymi słowy – sen noworodka jest pożądany i niezwykle cenny dla jego zdrowego rozwoju.

Noworodek dużo śpi – czy budzić go na karmienie?

Jak już wiesz, sen małego dziecka jest wskazany i ważny. Czy wobec tego, gdy noworodek dużo śpi, należy go budzić na karmienie?
Zgodnie z aktualnymi zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrii – tak. Przez pierwsze dwa tygodnie życia dziecka należy budzić je na karmienie co 3–4 godziny (może być to też karmienie „na śpiocha”, przez sen). To konieczne, ponieważ potrzeba snu może być w tym wieku silniejsza niż potrzeba jedzenia, co oznacza, że dziecko może stracić na wadze.
Uwaga! Gdy miesięczne bądź 2-miesięczne niemowlę dużo śpi, nie trzeba już go budzić na karmienie. Dziecko w tym wieku jest już bardziej rozwinięte niż noworodek i z pewnością obudzi się na karmienie, gdy tylko głód zacznie mu doskwierać.

2-miesięczne niemowlę dużo śpi

Dwumiesięczne dziecko zazwyczaj śpi od 15 do 17 godzin na dobę – podobnie jak niemowlę trzymiesięczne. Co robić, gdy malec śpi dłużej?
Gdy 2-miesięczne niemowlę dużo śpi w ciągu dnia, może to wynikać między innymi z przebodźcowania. Wiele atrakcji, uwaga innych ludzi czy zmiana rytmu dnia to dla małego dziecka silne bodźce, które mogą generować duże zmęczenie i zwiększać potrzebę snu.
Niemowlę może spać dużo również z powodu naturalnych predyspozycji. Dzieci różnią się pod wieloma względami, w tym również zapotrzebowaniem na sen. Jeśli od początku maluch spał dużo, z pewnością nie masz się czym martwić. 

6-miesięczne dziecko dużo śpi

Gdy 6-miesięczne dziecko dużo śpi, przyczyną może być opisane wyżej przebodźcowanie, jak i np. zmęczenie wynikające z upału. Zapewnienie dziecku komfortowych warunków (optymalna temperatura w sypialni, wygodne ubranko, obfity posiłek) sprzyjają długiej i mocnej drzemce.
Podsumowując – jeśli niemowlę dużo śpi, ale nic nie wskazuje na to, aby było chore, nie ma powodów do zmartwień. Każdemu, w tym również niemowlakowi, może przydarzyć się dzień, w którym po prostu dobrze się drzemie.

Niemowlę dużo śpi – kiedy do lekarza?

Gdy niemowlę dużo śpi, zazwyczaj nie jest to powód do niepokoju. Może się jednak zdarzyć, że będzie to sygnał świadczący o nieprawidłowościach, czyli o:
  • Rozpoczynającej się infekcji
Nadmierna senność dziecka może być związana z rozwijającą się infekcją – np. anginą, zapaleniem gardła czy przeziębieniem. W takich przypadkach zazwyczaj występują też objawy dodatkowe, takie jak kaszel, katar, gorączka czy osłabienie apetytu. Jeśli zatem niemowlę mało je i dużo śpi, zmierz mu temperaturę albo od razu udaj się do pediatry.
  • Obniżonym napięciu mięśniowym
Zwiększone zapotrzebowanie na sen może mieć związek z obniżonym napięciem mięśniowym u dziecka. Przypadłość ta objawia się również zmniejszoną ruchliwością dziecka oraz nietypową, bo wyprostowaną, pozycją przyjmowaną w czasie snu.
  • Cukrzycy
Gdy niemowlę dużo śpi i wydaje się to nietypowe, warto udać się do pediatry i poprosić o skierowanie na badania poziomu cukru w organizmie. Zdarza się bowiem (na szczęście rzadko), że objaw ten ma związek z rozwijającą się cukrzycą. Do lekarza należy udać się zwłaszcza, gdy dziecko bardzo dużo pije i siusia (konieczne jest zmienianie mu pieluszki co godzinę).
  • Zaburzeniach pracy tarczycy
Niemowlęta, podobnie jak i dorośli, mogą cierpieć na zaburzenia pracy tarczycy. Ryzyko takich nieprawidłowości jest większe, jeśli rodzic lub rodzice również cierpią na choroby tarczycy. Dodatkowe objawy, które można zauważyć u dziecka, to zaparcia i przesuszenie skóry. Nie należy jednak popadać w panikę, ponieważ zarówno sucha skóra, jak i zaparcia występują również u zdrowych niemowląt.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.