Data modyfikacji:

Czemu niemowlę podnosi pupę, leżąc na plecach?

Podnoszenie pupy przez niemowlaka może być zarówno oznaką prawidłowego rozwoju, jak i pewnych zaburzeń. Wszystko zależy od tego, w jakiej pozycji znajduje się maluch, który wykonuje tego typu ruch. Unoszenie pupy w czasie leżenia na brzuchu najprawdopodobniej świadczy o przygotowywaniu się dziecka do raczkowania. Jeśli niemowlę podnosi pupę, leżąc na plecach, może to już być oznaka wzmożonego napięcia mięśniowego. Sprawdź, kiedy warto skonsultować takie zachowanie z lekarzem lub fizjoterapeutą dziecięcym.
niemowlę podnosi pupę leżąc na plecach

Podnoszenie pupy na brzuchu przez niemowlaka – o czym może świadczyć?

Podnoszenie pupy przez niemowlaka, do którego dochodzi, gdy maluch leży na brzuchu, najprawdopodobniej świadczy o przygotowywaniu się dziecka do raczkowania. Wbrew pozorom nie jest tak, że niemowlę pewnego dnia po prostu zaczyna raczkować. Jest to dość skomplikowane działanie, które wymaga odpowiedniej synchronizacji ruchów, właściwej postawy ciała oraz pewnej siły mięśni. Podnoszenie pupy na brzuchu przez niemowlaka jest zatem jednym z elementów przygotowujących do raczkowania – dziecko zaczyna przyjmować odpowiednią do tej czynności pozycję.
Takie unoszenie pupy i podciąganie nóg zazwyczaj pojawia się mniej więcej w 5. miesiącu życia dziecka. Powinno być ono poprzedzone etapem prawidłowego pełzania. Za prawidłowe pełzanie uznaje się to dynamiczne, naprzemienne, przy pokonywaniu przynajmniej 50 metrów dziennie.
Jeśli obserwujesz podnoszenie pupy na brzuchu przez niemowlaka, ale masz wrażenie, że dziecko nie pełza jeszcze w prawidłowy sposób, koniecznie skonsultuj się z fizjoterapeutą dziecięcym. Specjalista oceni, czy rozwój fizyczny dziecka jest prawidłowy i czy taki „wstęp” do raczkowania nie następuje zbyt szybko.

Dlaczego niemowlę podnosi pupę, leżąc na plecach?

Zastanawiasz się, dlaczego niemowlę podnosi pupę, leżąc na plecach? W tym przypadku sprawa jest nieco bardziej „skomplikowana”. Takie zachowanie może bowiem wynikać zarówno z prawidłowego rozwoju, jak i ze wzmożonego napięcia mięśniowego.
Obserwując maluszka, zwróć uwagę na to, w jaki sposób podnosi on pupę. Jeśli robi mostek, opierając się na nogach i głowie, to prawdopodobnie jest to jeden z elementów zdrowego rozwoju – podobnie jak przewracanie się na boki. Jeśli jednak dziecko opiera się bardziej na barkach albo robi mostek niesymetrycznie (bądź płacze w czasie jego wykonywania), może to już świadczyć o nadmiernym napięciu mięśniowym. W takiej sytuacji szczególnie wskazana jest konsultacja z pediatrą, neurologiem albo fizjoterapeutą dziecięcym.

Podnoszenie pupy na plecach przez niemowlaka – niejedyny objaw wzmożonego napięcia mięśniowego

Podnoszenie pupy na plecach przez niemowlaka zazwyczaj nie jest jedynym objawem wzmożonego napięcia mięśniowego. Inne symptomy tego zaburzenia to:
  • Nieprawidłowe układanie ciała
  • Dzieci cierpiące na nadmierne napięcie mięśniowe często układają ciało w kształt litery „C” – odchylają głowę i wyginają się w łuk. Wielu rodziców obserwuje również u niemowlęcia napinanie oraz unoszenie barków.
  • Zaciskanie dłoni
  • Niemowlę cierpiące na nadmierne napięcie mięśniowe często mocno zaciska dłonie i ma trudności z ich otwarciem. Łatwo można to zauważyć, kiedy maluszek bawi się grzechotką – najczęściej zaciska na niej dłoń bardzo mocno i wydaje się niezdolny do przełożenia jej do drugiej rączki.
  • Zbyt szybka pionizacja ciała
  • Rodzice zazwyczaj są dumni z tego, że ich pociecha szybko zaczyna się pionizować, tj. wstawać i utrzymywać się na nóżkach. Tymczasem może być to objaw nadmiernego napięcia mięśni. Niepokojące jest zwłaszcza, gdy niemowlę omija raczkowanie i bardzo „rwie się” do stania i chodzenia.
  • Występowanie kłopotów z symetrią
  • U dzieci cierpiących na omawiane zaburzenia często obserwuje się niesymetryczność ruchów oraz brak symetrii w postawie. Malec może mieć kłopot z uniesieniem obu nóżek, może też układać ciało w sposób, który uwidacznia preferowanie jednej ze stron ciała.
  • Naprężanie nóg
  • Nadmierne napięcie mięśni często uwidacznia się w pracy nóg. Niemowlę, u którego rozwój jest zaburzony, będzie mocno prężyło i prostowało nóżki. Łatwo zobaczyć to w trakcie pełzania – nadmierne napięcie mięśni sprawia, że maluch ciągnie nogi za sobą, zamiast przy ich pomocy ułatwiać sobie przemieszczanie się.
    Jeśli zauważasz, że twoje niemowlę podnosi pupę, leżąc na plecach, a dodatkowo występują u niego wyżej wymienione nieprawidłowości, koniecznie skontaktuj się z lekarzem i powiedz mu o swoich obserwacjach.

    Jak wspierać prawidłowy rozwój fizyczny niemowlęcia?

    Choć nie jesteś w stanie uchronić dziecka przed wszystkimi zaburzeniami rozwojowymi, możesz zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Oto, co warto w tym celu robić:
  • Kołysz dziecko
  • Kołysanie dziecka pozytywnie wpływa między innymi na rozwój móżdżku, dzięki czemu poprawia się koncentracja ruchowa oraz polepsza równowaga.
  • Zachęcaj maluszka do ruchu
  • Jak najczęściej zachęcaj dziecko do ruchu. Często kładź je brzuszku – ta pozycja pozytywnie wpływa na siłę mięśni szyi. Kup niemowlęciu atrakcyjną matę edukacyjną i zachęcaj je do pełzania poprzez stawianie przed nim ciekawych zabawek. Z czasem, gdy dziecko podrośnie, zachęcaj je do raczkowania. W tym celu świetnie sprawdzają się wszelkie „uciekające” zabawki.
    Uwaga! Pamiętaj, żeby nie używać chodzików. Tego typu gadżety fatalnie wpływają na rozwój fizyczny dziecka i jego postawę oraz uczą złych nawyków ruchowych.
  • Stymuluj zmysł wzroku
  • Już od pierwszych dni życia niemowlęcia możesz stymulować jego wzrok, pokazując mu obrazki kontrastowe. Jest to jednocześnie sposób na nawiązywanie więzi z dzieckiem.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.