Data modyfikacji:

Niemowlę pręży się i stęka – co to znaczy?

Gdy niemowlę pręży się i stęka, rodzice odczuwają zwykle duży niepokój. Takie objawy najczęściej nie świadczą o żadnych poważnych chorobach i dotyczą wielu dzieci. Po zgłoszeniu się do pediatry opiekunowie słyszą, by obserwować, w jakich okolicznościach pojawiają się dolegliwości, żeby łatwiej było ocenić ich przyczynę. W większości przypadków za niepokój malucha odpowiadają problemy trawienne charakterystyczne dla tego wieku, czasami jednak powody są inne. Jak pomóc prężącemu się niemowlakowi?
niemowlę pręży się i stęka

Niemowlę pręży się i stęka – jak to się objawia?

Gdy niemowlę pręży się i stęka po jedzeniu lub przez sen, rodzice martwią się, czy nic mu nie dolega. Jeśli sytuacja się powtarza, zgłaszają się do lekarza, który uspokaja ich, ale zaleca wnikliwą obserwację okoliczności, w jakich pojawiają się te objawy.
Niepokój dziecka widoczny jest gołym okiem – jego ciało wygina się w różnych kierunkach i jest bardzo napięte, a jednocześnie niemowlę rozprostowuje nóżki. Towarzyszy temu stękanie, które daje rodzicowi jasny sygnał, że coś jest nie w porządku. Czasami dziecko zaczyna też rozpaczliwie płakać i trudno je uspokoić, stosując działające dotychczas metody.

Niemowlę pręży się i stęka – możliwe powody

Gdy noworodek pręży się i stęka podczas snu lub po jedzeniu, próbujemy szybko znaleźć przyczynę takich dolegliwości. Co może być ich źródłem?

Problemy z układem trawiennym

Najczęstszym powodem prężenia i stękania niemowlaka są problemy trawienne, czyli tak zwana kolka jelitowa, wynikająca z różnych przyczyn. Chociaż pierwszy pokarm niemowlaka jest wyjątkowo lekkostrawny, organizm dziecka dopiero uczy się wszystkich swoich funkcji, a poszczególne układy dojrzewają bardzo powoli. Czasami powodem kolki jest fakt, że podczas pobierania pokarmu dziecko połyka zbyt dużo powietrza, na przykład w wyniku złej pozycji karmienia lub stresującego otoczenia. Rzadziej kolka wynika z alergii pokarmowej.

Wzmożone napięcie mięśniowe

Wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe to problem, na który powinni być wyczuleni wszyscy rodzice, ponieważ wpływa na całe życie dziecka. Jednym z objawów wzmożonego napięcia jest właśnie prężenie i stękanie niemowlaka, a także wyginanie ciała w łuk. Dodatkowe objawy to zaciskanie pięści, mocne odchylanie główki, prostowanie nóg, problemy ze snem i ogólna płaczliwość.

Przebodźcowanie

Niemowlęta potrzebują do rozwoju różnego typu stymulacji, ale jeśli dostają jej nadmiar, reagują bardzo nerwowo. Ilość bodźców, jaką jest w stanie przyjąć dziecko w ciągu dnia, zależy od jego indywidualnej wrażliwości. Jeśli jest zbyt duża, maluch staje się rozdrażniony i ma problem z zaśnięciem, nawet gdy jest bardzo zmęczony. Przebodźcowany noworodek lub starsze niemowlę pręży się i stęka przez sen i w czasie czuwania.

Noworodek się pręży i stęka z powodu bólu brzucha – jak mu pomóc?

Co robić, gdy niemowlak pręży się i stęka po jedzeniu? Jeśli pediatra dojdzie do wniosku, że przyczyną jest niedojrzałość układu trawiennego, największą rolę gra wówczas czas. Maluch po prostu musi z tego wyrosnąć, zazwyczaj dzieje się to po ukończeniu 3. miesiąca życia. Winę za ból brzucha może też ponosić duża ilość połkniętego wraz z pokarmem powietrza. Bez względu na powód nieprzyjemnych objawów, możesz pomagać doraźnie niemowlęciu, łagodząc ból brzuszka.
  • Kładź na nim ciepły, ale nie gorący termofor. Uważaj, by był on bardzo lekki, ponieważ ciało niemowlaka jest bardzo delikatne. Najlepiej sprawdzają się specjalne naturalne termofory dla niemowląt, które wypełnione są pestkami wiśni. Możesz je podgrzać w mikrofalówce lub piekarniku, dzięki czemu przez pewien czas będą oddawać przyjemne ciepło, a ty będziesz mieć pewność, że skóra dziecka się nie poparzy.
  • Odkładaj niemowlę na brzuszek, który w takiej pozycji jest naturalnie masowany. Ucisk pomaga pozbyć się z niego nadmiaru połkniętego powietrza. Przy okazji będzie to dobre ćwiczenie dla dziecka.
  • Jeśli karmisz piersią, zweryfikuj technikę przystawiania do piersi, najlepiej z doradczynią laktacyjną. Z kolei niemowlęciu karmionemu butelką można spróbować podawać mleko przez smoczek antykolkowy.
  • Wykąp dziecko w ciepłej wodzie. Wielu rodziców poleca kąpiel w pozycji pionowej w specjalnym wiaderku dla niemowląt.
  • Masuj brzuch przy pomocy olejku.
  • Jeśli niemowlę często stęka i pręży się przez sen lub w czasie czuwania, możesz pomyśleć o zakupie chusty i spróbować noszenia w niej.
  • W przypadku gdy objawy nie ustępują po pierwszych miesiącach życia, można szukać przyczyny w alergii.

Co robić, gdy niemowlę pręży się i stęka z powodu nadmiernego napięcia mięśniowego?

Jeśli zaniepokoi cię, że niemowlę pręży się i stęka podczas snu i innych czynności, jak najszybciej zgłoś się do fizjoterapeuty, który fachowym okiem oceni napięcie mięśniowe. Najlepiej, by kontrolę u specjalisty przeszły wszystkie niemowlęta, dzięki czemu rodzice będą mieli szansę dowiedzieć się o różnego typu problemach, których sami by nie zauważyli. Szybko wdrożona terapia, najlepiej już w pierwszym półroczu życia, jest bardzo skuteczna.
Jak pomóc niemowlęciu, gdy pręży się i stęka z powodu wzmożonego napięcia mięśniowego? Jak najszybciej wprowadzić zaleconą przez fizjoterapeutę terapię metodą Vojty lub Bobath, obie znane z wysokiej skuteczności.

Przebodźcowanie – jak mu zaradzić?

Najbardziej błahy powód niepokoju niemowlaka, chociaż czasami trudny do rozpoznania przez rodziców, to przebodźcowanie. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak nadmiar obrazów, kolorów, dźwięków i doznań oddziałuje na dziecko, które niedawno przyszło na świat. Jego mózg nie jest w stanie ich przetworzyć. Rozwiązanie jest proste – musisz obserwować swojego niemowlaka i reagować na pierwsze sygnały zmęczenia, zapewniając mu spokój i wypoczynek.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym