Data modyfikacji:

Niemowlę uderza nogami o podłogę – co to znaczy?

Uderzenie nogami o podłogę należy do jednych z wielu zachowań niemowlaków, które niepokoją rodziców. W takim przypadku najważniejsza jest obserwacja i rozeznanie co do częstotliwości i okoliczności pojawiania się zachowania. W ten sposób można rozpoznać przyczynę, a jeśli nie będzie to możliwe i potrzebna będzie konsultacja specjalistyczna, zebrane informacje pomogą w szukaniu powodów zachowania. Warto wiedzieć, na czym polega uderzanie stopami o podłogę, na co zwrócić uwagę i w jaki sposób można sobie z tym poradzić.
niemowlę uderza nogami o podłogę

Uderzanie stopami o podłogę – co to znaczy?

Stopy każdego z nas są bardzo silnie unerwione. Dotyczy to nie tylko czucia powierzchniowego, ale również głębokiego. Tym samym mają dużą wrażliwość na bodźce pochodzące z otoczenia. Będąc dorosłymi, nie zastanawiamy się nad działaniem stóp – mają służyć do chodzenia i tyle. W przypadku maluchów zainteresowanie stópkami pojawia się znacznie szybciej niż w momencie nauki wstawania i chodzenia, bo już w trzecim, czwartym miesiącu życia. Stopy stają się wtedy ważnym narzędziem w poznawaniu świata. Jest to czas, gdy stopy dziecka intensywnie kontaktują się z podłożem. U malucha możemy wtedy zauważyć pocieranie o podłogę czy wykonywanie ruchów o charakterze posuwistym. Od około piątego miesiąca życia dochodzi odpychanie się pupą w górę podczas leżenia na plechach czy odpychanie się od opiekunów. Ruchy te nie mają jeszcze służyć przemieszczaniu się, a bardziej zintensyfikowaniu kontaktów stóp z podłożem. W ten sposób możliwe jest stopniowe przygotowywanie do nauki wstawania, bardziej stabilnego stania, aż w końcu chodzenia. Poza tym, jest to świetny trening mięśni grzbietu, a nade wszystko brzucha. Jeśli w międzyczasie pojawi się stukanie niemowlaka stopami o podłoże, nie trzeba panikować. Można nawet powiedzieć, że mamy do czynienia z zachowaniem fizjologicznym, a tym samym naturalnym. Poprzez uderzanie nóg o podłogę dziecko przyzwyczaja stopy do odbierania bodźców, obniżając jej wrażliwość dotykową i sensoryczną. Bardzo ważne jest przy tym obserwowanie malucha, czy podczas uderzania nogami o podłogę pręży je, a dziecko czy się nie usztywnia.
Zauważając problem stukania nóg o podłogę, na początek należy więc wziąć pod uwagę, czy niemowlę, które uderza nogami o podłogę, potrafi już siadać, pełzać, raczkować, czy jeszcze nie. W przypadku maluszka jeszcze nie potrafiącego, uderzanie stópkami może bowiem sugerować próby zaspokajania potrzeby ruchu, która jeszcze nie może zostać zrealizowana. Dziecko odczuwa nadmiar energii, nie potrafiąc jej rozładować, a stukanie zwykle ustępuje wraz z poszerzaniem zdolności motorycznych, zwłaszcza chodzenia czy biegania. Bardzo ważna jest przy tym obserwacja, czy uderzanie powoduje u dziecka ból i wywołuje płacz.

Niemowlę uderza nogami o podłogę – co robić?

Podobnie jak inne niemowlęce zachowania, które niepokoją, tak uderzanie nogami o podłogę warto skonsultować ze specjalistą. Na początku najlepiej udać się do pediatry, który zasugeruje dalsze konsultacje. Takie zachowanie może wymagać wizyty szczególnie u neurologa, ale też rehabilitanta. Ten drugi sprawdzi przede wszystkim, czy uderzanie nogami o podłogę nie jest spowodowane problemami mięśniowymi lub innymi.
To, co zawsze możemy robić już od pierwszych tygodni życia, to stymulowanie dotykowe maleńkich nóżek i stóp. Stopy maluszka delikatnie ściskamy, pocieramy jedną o drugą, a nawet klaskamy o siebie nawzajem. Ciekawym doznaniem jest również pocieranie stópek o nasze policzki.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Chmielewska