Data publikacji:

Niemowlę wystawia język – czy jest się czego obawiać?

Wystawianie języka przez noworodka lub niemowlę może być naturalnym, fizjologicznym zachowaniem, które wskazuje na głód albo zwykłe eksperymentowanie ze swoim ciałem. Jednak gdy niemowlę wystawia język często, a ponadto pojawiają się u niego dodatkowe objawy, warto skontaktować się z lekarzem. Zachowanie to może bowiem być związane z niedoczynnością tarczycy, obniżonym napięciem mięśniowym oraz innymi zaburzeniami. Jakimi dokładnie i kiedy udać się z dzieckiem do lekarza?
niemowlę wystawia język

Niemowlę wystawia język – to może być zwykły odruch lub głód

To, że niemowlę wystawia język, może być związane z odczuwanym przez nie pragnieniem lub głodem – z naciskiem na to pierwsze. Kiedy więc zauważasz u swojego malca takie zachowanie, w pierwszej kolejności podaj mu butelkę z mlekiem lub nakarm je piersią. Starsze niemowlęta można najpierw napoić wodą, a potem spróbować nakarmić.
Wystawianie języczka przez niemowlę może być również związane z odruchem ssania, który zanika w okolicach 5–6 miesiąca życia.
Jedną z naturalnych przyczyn wysuwania języczka przez małe dziecko jest również ząbkowanie. Gdy 5-miesięczne niemowlę wystawia język i się ślini, warto przyjrzeć się jego dziąsłom. Rozpulchnione i zaczerwienione są znakiem, że wkrótce w jamie ustnej dziecka pojawi się pierwszy ząbek.
W okresie ząbkowania dziecko może być bardziej niespokojne i płaczliwe, ponadto może stracić apetyt. Dla złagodzenia dolegliwości i poprawy nastroju dziecka można podać mu schłodzony gryzaczek. Jeśli niemowlę dodatkowo gorączkuje, podaj mu paracetamol lub Nurofen w syropie.
Warto wiedzieć, że niemowlę może wysuwać język również w ramach poznawania swojego ciała i jego możliwości, a także w celu komunikowania się z innymi. Kilkumiesięczne dziecko jest w stanie zauważyć, że pewne jego działania budzą różnorodne reakcje opiekunów. Może zatem próbować te reakcje wywołać.

Niemowlę wystawia język – przyczyną niedoczynność tarczycy

Czasem, choć rzadko, wystawianie języka przez niemowlę świadczy o zaburzeniach zdrowotnych. Jednym z takich zaburzeń jest niedoczynność tarczycy, czyli wytwarzanie przez nią zbyt małych ilości triodotyroniny oraz tyroksyny. Przypadłość ta, gdy występuje u dzieci, może wynikać z zaburzeń rozwojowych, zaburzeń genetycznych, niedoboru jodu, niedoczynności przysadki czy choćby z chorób autoimmunologicznych.
Gdy niemowlę wystawia język i robi to często, warto zastanowić się, czy nie występują u niego również inne objawy niedoczynności tarczycy. Są to:
  • ospałość,
  • obniżone napięcie mięśniowe,
  • trudności z ssaniem,
  • częste zaparcia,
  • przesuszona skóra,
  • ochłodzenie się skóry.
Jeśli obserwujesz u swojego dziecka podobne objawy, powiedz o tym pediatrze.

Noworodek wystawia język – przyczyną zbyt krótkie wędzidełko

Kolejną nieprawidłowością rozwojową, przez którą niemowlę czy noworodek wystawia język, jest zbyt krótkie wędzidełko języka. Szacuje się, że problem ten dotyczy 3% niemowląt.
Pozostałymi objawami zbyt krótkiego wędzidełka są:
  • trudności z przyjmowaniem pokarmu, a dokładnie ze ssaniem;
  • szybkie męczenie się dziecka w czasie picia mleka;
  • niepokój podczas jedzenia;
  • wolniejsze przybieranie na wadze (które wynika z trudności z przyjmowaniem pokarmu);
  • zwiększone ślinienie się dziecka (niemające związku z ząbkowaniem).
Jako że zbyt krótkie wędzidełko może przyczynić się do powstania u dziecka problemów z mową, warto rozważyć przeprowadzenie zabiegu podcięcia wędzidełka. U noworodków i dzieci taki zabieg trwa krótko i uznawany jest za bezpieczny.

Niemowlę wystawia język – a może to przerośnięte migdałki?

Zadajesz sobie pytanie, dlaczego 9-miesięczne dziecko wystawia język? U starszych niemowląt, zwłaszcza tych, które często chorują, powodem może być przerost migdałków. Inne objawy przypadłości to chrapanie i oddychanie ustami.
Należy jednak zauważyć, że przerost migdałków u dzieci dotyczy głównie maluchów w wieku przedszkolnym, które mają za sobą wiele infekcji. 

Obniżone napięcie mięśniowe a wysuwanie języka przez niemowlę

Kolejny powód, dla którego małe dziecko może często wysuwać język, to obniżone napięcie mięśniowe w obrębie twarzy. Jeśli zatem pediatra wykluczy inne schorzenia, można rozważyć konsultację z logopedą. Specjalista oceni, czy rzeczywiście dziecko potrzebuje pomocy, a jeśli tak – zaleci odpowiednie ćwiczenia.

Noworodek wystawia język – częste zachowanie dzieci z zespołem Downa

Bardzo częste wysuwanie języka jest charakterystyczne dla dzieci z zespołem Downa. Przypadłość ta wynika z bardziej umięśnionego niż u zdrowych niemowląt języka, a także ze zbyt małej wielkości jamy ustnej.
Należy jednak pamiętać, że zespół Downa jest niemal zawsze wykrywany przez lekarzy w pierwszych dniach, a wręcz w pierwszych godzinach życia dziecka. Prawdopodobieństwo, że lekarze „przeoczyli” zespół u noworodka lub starszego niemowlęcia, jest niemal zerowe.

Niemowlę wystawia język – kiedy do lekarza?

Podsumowując – kiedy należy udać się do lekarza, jeśli dziecko wysuwa języczek?
  • Gdy występują u dziecka problemy z jedzeniem – jeżeli dziecko ma trudności z piciem mleka (od zawsze lub od niedawna), męczy się podczas picia, ma trudności z oddychaniem przez nosem w czasie jedzenia.
  • Gdy dziecko chrapie.
  • Gdy zauważasz u dziecka przesuszenie skóry.
  • Jeśli u dziecka pojawiają się jakiekolwiek inne objawy lub zachowania, które wzbudzają twój niepokój.
Jeśli natomiast niemowlę wysuwa język, ale jest pogodne, radosne i prawidłowo się rozwija – zapewne zachowanie to wynika po prostu z poznawania własnego ciała oraz prób komunikowania się z opiekunami.
Zdjęcie: Envato elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.