Data publikacji:

Nieodkładalny niemowlak – jak sobie poradzić z nieodkładalnym niemowlakiem?

Wydawałoby się, że nakarmione, przewinięte i zmęczone dziecko powinno łatwo zasnąć. Niestety, często tak się nie dzieje i już sama próba odłożenia malca do łóżeczka skutkuje jego głośnym płaczem. Taki nieodkładalny niemowlak może być źródłem dużej frustracji rodziców, którzy marzą o tym, aby w końcu zająć się domowymi obowiązkami albo choćby wziąć prysznic. Jaka może być przyczyna takiego zachowania dziecka i co można w takiej sytuacji zrobić?
nieodkładanly niemowlak

Nieodkładalny niemowlak – czyli jaki?

Nieodkładalny niemowlak to dziecko, którego naprawdę nie można odłożyć do snu. Wielu osobom wydaje się, że niemożliwe jest, aby maluch reagował płaczem na każdą próbę odłożenia go do łóżeczka (albo łóżka/fotelika/wózka), a jednak dokładnie tak jest. Niemowlak, którego nie można odłożyć, jest niezwykle czujny. Nawet gdy rodzicom wydaje się, że już mocno zasnął w ich ramionach i że można odłożyć go na chwilkę w inne miejsce, malec budzi się po krótkiej chwili (lub już w momencie odkładania go) i podnosi głośny alarm.
Choć termin „nieodkładalny niemowlak” może wydawać się zabawny, w istocie tak zachowujące się dziecko jest ogromnym wyzwaniem dla rodziców. Noszenie niemowlęcia przez wiele godzin bardzo wyczerpuje, a niemożność swobodnego zajęcia się obowiązkami domowymi jest źródłem dużej frustracji. 

Niemowlak, którego nie można odłożyć – przyczyny zachowania dziecka

Niemowlak, którego nie można odłożyć, to często nikt inny, jak „hajnid”. To urocze spolszczenie terminu „high need baby”, oznaczające bardzo wrażliwe, a przy tym niezwykle wymagające dziecko.
High need baby – poza „nieodkładalnością”, często cechuje się:
  • Wysoką wrażliwością
  • High need baby nie toleruje nawet najmniejszej niewygody lub braku komfortu. Może przeszkadzać mu nawet to, że rodzic trzyma je w lewej, a nie w prawej ręce.
  • Gwałtownym wyrażaniem emocji
  • Wysoko wrażliwe niemowlęta często i nagle wpadają w bardzo głośny płacz. Nie ma u nich fazy „ostrzegania” – np. pogorszenia nastroju, marudzenia. High need baby jest bardzo niecierpliwe i natychmiast okazuje swoje zdenerwowanie.
  • Niestabilnością
  • Niemowlak, którego nie można odłożyć i który do tego jest wysoko wrażliwy, stanowi wyzwanie, ponieważ dość trudno go uspokoić. Co gorsza, to, co działa na niego jednego dnia, drugiego może okazać się zupełnie nieskuteczne.
  • Dużą potrzebą bliskości
  • Rodzice „hajnidów” często mówią, że ich dzieciom jest „wiecznie mało”. To dzieci, które mogą niemal przez cały czas domagać się piersi i noszenia. Nie lubią być w łóżeczku, nie tolerują bycia w oddali od rodziców – muszą czuć ich bliskość i dopiero wtedy stają się spokojne.
  • Brakiem elastyczności
  • Rodzice high need baby wiedzą doskonale, że jeśli zostawią malca pod opieką osoby trzeciej na np. dwie godziny, to z dużym prawdopodobieństwem dziecko te dwie godziny przepłacze. „Nieodkładalny” niemowlak o wysokiej wrażliwości nie akceptuje innych opiekunów niż mama i tata (a często „toleruje” tylko jedno z nich).
    Niestety przyczyny wysokiej wrażliwości u dziecka nie zostały jeszcze poznane. Z badań wynika natomiast, że takie „trudne” niemowlęta często wyrastają na ciepłych, pewnych siebie ludzi, z którymi naprawdę miło jest spędzać czas.

    Nieodkładalny niemowlak – jak sobie z nim poradzić?

    Niemowlak, którego nie można odłożyć, jest źródłem frustracji i bezradności rodziców. Często są oni skrajnie zmęczeni i zestresowani, mają też poczucie braku kompetencji rodzicielskich. Pocieszające jest, że z czasem to mija – już z rocznym wysoko wrażliwym dzieckiem jest naprawdę o wiele lżej. Pytanie jednak – jak poradzić sobie do czasu, aż maluch zacznie być „łatwiejszy w obsłudze”? Oto kilka cennych wskazówek.
  • Śpij razem z dzieckiem
  • Jeśli w twoim domu zamieszkał nieodkładalny niemowlak, to zignoruj zalecenia dotyczące oddzielnego spania. Twoje dziecko ponad wszystko pragnie bliskości i będzie spokojniejsze, jeśli będzie przy tobie – a ty się lepiej wyśpisz. Jeżeli obawiasz się wspólnego spania z malutkim dzieckiem, rozważ zakup dostawianego łóżeczka. Nie będziesz się obawiać, że zrobisz krzywdę niemowlęciu, a ono będzie spokojne.
  • Spróbuj otulać niemowlę
  • Niemowlak, którego nie można odłożyć, zazwyczaj nie toleruje ściskania czy utulania – krępowanie ruchów jest dla niego nie do zniesienia. Zdarzają się jednak wyjątki od tej reguły. Być może okaże się, że otulenie dziecka, a zatem ograniczenie jego nieskoordynowanych ruchów poskutkuje jego uspokojeniem się. Warto spróbować.
  • Kup chustę
  • Nieodkładalny niemowlak uspokaja się tylko i wyłącznie w ramionach swojego rodzica. Zamiast z tym walczyć, zaakceptuj to i kup sobie specjalną chustę. Jak najszybciej nauczy się ją wiązać, dzięki czemu „odzyskasz” ręce i odciążysz kręgosłup. A twoja pociecha będzie zachwycona i spokojna.
  • Pomyśl o bujanym fotelu
  • Wysoko wrażliwe dzieci bardzo lubią tulenie, bujanie i kołysanie. Pomyśl zatem o dobrym, bujanym fotelu, który będzie źródłem relaksu zarówno dla niemowlęcia, jak i dla ciebie.
  • Pamiętaj o „białym szumie”
  • Wysoko wrażliwe dziecko bardzo źle reaguje na nadmiar bodźców. Warto zatem kupić mu zabawkę, która będzie emitowała tzw. biały szum – jednostajny dźwięk, który wycisza i uspokaja. Bardzo polecaną zabawką tego typu jest miś szumiś.
  • Miej dystans do „złotych rad”
  • Jeśli urodził ci się nieodkładalny niemowlak, być może odczuwasz irytację, gdy inni podsuwają ci nieskuteczne rady. Miej do tego dystans. Ty najlepiej znasz swoje dziecko i wiesz, co robić. Ufaj swojej intuicji, a przede wszystkim – staraj się wsłuchać w potrzeby swojego niemowlęcia.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.