Data publikacji:

Jakie są niepokojące objawy w trzecim trymestrze ciąży?

W trzecim, ostatnim trymestrze ciąży płód jest już na tyle rozwinięty, że jego szanse na przeżycie poza łonem matki znacząco zwiększają się z tygodnia na tydzień. Nie oznacza to oczywiście, że ciężarna zupełnie przestaje się martwić o dobrostan malca i przebieg ciąży – wciąż pozostaje wyczulona na oznaki ewentualnych nieprawidłowości. Sprawdź, które niepokojące objawy w trzecim trymestrze ciąży powinny skłonić cię do wizyty u lekarza, a które tak naprawdę są zupełnie naturalne.
niepokojące objawy w 3. trymestrze

Niepokojące objawy w trzecim trymestrze ciąży – kiedy udać się do lekarza?

Niestety nawet w końcówce ciąży mogą wystąpić pewne nieprawidłowości, które są zagrożeniem dla zdrowia dziecka lub/i ciężarnej. Jeśli zauważysz u siebie poniższe, niepokojące objawy w trzecim trymestrze ciąży, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
  • Krwawienie/plamienie
  • Plamienia lub krwawienia występujące w ostatnim trymestrze ciąży zawsze są niepokojące. W najgorszym razie mogą one oznaczać, że łożysko zaczyna odklejać się od ściany macicy albo że doszło już do jego oderwania – wówczas krwawienie jest już bardzo silne.
    Delikatne plamienia lub krwawienia mogą być następstwem podrażnienia szyjki macicy w czasie współżycia albo badania lekarskiego, niemniej przyszła mama i tak powinna zostać zbadana przez lekarza.
  • Nietypowe ruchy dziecka albo ich brak
  • Niepokojące objawy w ciąży to również wyraźne zmiany aktywności dziecka. Jeśli maluch nagle zaczął być bardzo energiczny albo wręcz przeciwnie – wydaje się niemal wcale nie poruszać, to koniecznie udaj się do lekarza. Wskazane jest przeprowadzenie KTG (badanie tętna płodu) oraz USG.
  • Wysokie ciśnienie krwi oraz inne objawy stanu przedrzucawkowego
  • Stan przedrzucawkowy (tzw. „zatrucie ciążowe”) to stan wynikający z niewłaściwej implantacji naczyń krwionośnych podczas tworzenia się łożyska – czyli na początku ciąży. W efekcie w trzecim trymestrze dochodzi do niewłaściwych przepływów łożyskowych i nagłego wzrostu ciśnienia u przyszłej matki.  
    Niepokojące objawy w trzecim trymestrze ciąży, które mogłyby wskazywać na stan przedrzucawkowy, to wzrost ciśnienia tętniczego (staje się wyższe niż 140/90 mmHg), białkomocz, bóle głowy i nadbrzusza, nudności i zaburzenia widzenia. W przypadku wystąpienia takich symptomów należy udać się na szpitalny oddział ratunkowy.
  • Intensywne swędzenie skóry
  • Intensywne swędzenie skóry, a także pojawiające się w późniejszym czasie zażółcenie oczu to niepokojące objawy w ciąży, które mogą świadczyć o cholestazie ciążowej. Jest to komplikacja w przebiegu ciąży, której istotą jest zastój żółci. Cholestaza zagraża zdrowiu płodu, dlatego ciężarna, która cierpi na taką przypadłość, powinna znajdować się pod kontrolą lekarzy.
    Swędzenie w cholestazie ciążowej najczęściej obejmuje najpierw dłonie i stopy, a potem resztę ciała. Nie pojawia się wysypka.
  • Silne bóle brzucha
  • Silne bóle brzucha, zarówno te o charakterze skurczowym (napływające falami), jak i o stałym, powinny skłonić przyszłą mamę do udania się lekarza. Mogą oznaczać, że zbliża się poród, ale też świadczyć o chorobach niezwiązanych z ciążą, a stanowiących zagrożenie dla zdrowia matki lub/i dziecka. Wymienić można tu choćby ostre zapalenie wyrostka robaczkowego.

    Niepokojące objawy w trzecim trymestrze ciąży, które są zupełnie naturalne

    Dość często zdarza się, że niepokojące objawy w ciąży, które spędzają przyszłej mamie sen z powiek, w rzeczywistości są zupełnie naturalne w danym trymestrze. Oto lista przypadłości, które z dużym prawdopodobieństwem nie świadczą o żadnych komplikacjach:
  • Zgaga
  • Wiele kobiet będących w trzecim trymestrze ciąży cierpi na zgagę. Przypadłość ta wynika ze wzrostu poziomu progesteronu i estrogenu, który przekłada się na osłabienie mięśni przewodu pokarmowego i przedostawanie się kwasu żołądkowego do przełyku. Należy również wspomnieć, że w ostatnim trymestrze ciąży dziecko jest już na tyle duże, że uciska żołądek – co także zwiększa nasilenie zgagi.
    Na zgagę w ciąży świetnie sprawdzi się picie jogurtów oraz kefirów, a także picie siemienia lnianego oraz jedzenie migdałów. Należy też unikać objadania się.
  • Skurcze łydek
  • Według niektórych mam niepokojące objawy w ciąży to również bolesne skurcze i twardnienia łydek. Na szczęście i w tym przypadku nie ma się czym martwić. Skurcze są wynikiem ucisku na nerwy oraz utrudnionego przepływu krwi, a także niedoboru magnezu. Pij dużo wody, zdrowo jedz, prowadź oszczędzający tryb życia i stosuj ciepłe okłady na łydki.
  • Ból kręgosłupa
  • Ból kręgosłupa, o ile nie jest współwystępuje z bólami brzucha, jest naturalną przypadłością występującą w końcówce ciąży. Ból najczęściej nasila się wieczorami oraz po wysiłku. Aby go zmniejszyć, unikaj wielogodzinnego stania lub siedzenia, nie dźwigaj i uczęszczaj na basen.
  • Obrzęki nóg
  • Obrzęki nóg, choć mogą wydawać się niepokojące, najczęściej nie oznaczają niczego złego – świadczą jedynie o naturalnym zatrzymywaniu się wody w organizmie. Aby zredukować nasilenie tej przypadłości, odpoczywaj z nogami w górze, wieczorami mocz stopy w zimnej wodzie i pamiętaj, aby być aktywna na co dzień.
  • Zmniejszenie aktywności dziecka
  • W ostatnich tygodniach ciąży dziecko jest już sporych rozmiarów, więc coraz trudniej mu poruszać się w ciasnym łonie matki. Naturalne jest zatem zmniejszenie się liczby oraz nasilenia ruchów malca. Oczywiście jeśli zmiana aktywności dziecka z jakiegoś powodu bardzo cię niepokoi, udaj się do lekarza celem zbadania jego dobrostanu. Skonsultuj się z lekarzem również w przypadku, gdy od kilku godzin w ogóle nie wyczuwasz ruchów płodu. 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.