Data modyfikacji:

Czemu noworodek chrapie?

Chrapiący niemowlak lub noworodek zawsze niepokoi rodziców. Na szczęście w większości przypadków przyczyną jest niedrożny nosek (tzw. sapka) albo fizjologiczna wiotkość krtani. Jedynie w nielicznych przypadkach za dziwne chrapanie u noworodka lub niemowlęcia odpowiada poważniejszy problem – taki jak alergia albo refluks żołądkowo-przełykowy. Sprawdź, co robić, gdy dziecko wydaje z siebie takie niepokojące dźwięki i kiedy udać się do lekarza.
czemu noworodek chrapie

Noworodek chrapie – niegroźne przyczyny

„Dziwne” chrapanie u noworodka, które tak niepokoi wielu rodziców, rzadko wynika z poważnych problemów zdrowotnych. W większości przypadków przyczyną nietypowych dźwięków jest któraś z poniższych, niegroźnych przypadłości:
  • Sapka
  • Sapka to stan niedrożności przewodów nosowych. Przewody nosowe u malutkich dzieci są bardzo wąskie, dlatego wystarczy, że pojawi się w nich resztka mleka bądź odrobina innej wydzieliny, by maluch zaczął charczeć podczas oddychania. Sapka, a zatem i charczenie u noworodka, może mieć związek również z podrażnieniem delikatnej błony śluzowej, która wyściela przewody nosowe. Do podrażnienia może dojść np. na skutek oddychania zbyt suchym powietrzem, czyli przede wszystkim w sezonie grzewczym.
  • Katar
  • Chrapanie czy charczenie u małego dziecka często wynika również z zatkania się przewodów nosowych katarem. Zdarza się, że jest to pierwszy objaw zbliżającej się infekcji. Typowe jest również chrapanie u dziecka po katarze, które wynika z podrażnienia śluzówki noska.
  • Wiotkość
  • Kolejna niegroźna przyczyna chrapania u małych dzieci to fizjologiczna wiotkość krtani. Z czasem, gdy maluch podrośnie, krtań stanie się bardziej sprężysta, a chrapanie odejdzie w niepamięć.
  • Ząbkowanie
  • Niektóre mamy zauważają, że ich niemowlę chrapie, kiedy ząbkuje i intensywnie się ślini. Jeśli poza chrapaniem u malca występuje też podwyższenie temperatury ciała i ogólne pogorszenie samopoczucia, warto podać mu lek przeciwbólowy.

    Chrapiący niemowlak – co robić?

    Jeśli twoje niemowlę lub noworodek chrapie, spróbuj pokonać tę przypadłość domowymi sposobami. Przede wszystkim sprawdzi się regularne oczyszczanie i nawilżanie noska. Każdego dnia aplikuj do noska dziecka sól fizjologiczną albo wodę morską, a następnie oczyszczaj go przy pomocy aspiratora. Dobrze byłoby również – zwłaszcza w sezonie grzewczym – umieścić w pokoju niemowlęcia nawilżacz powietrza. Skutecznie zapobiega on przesuszeniu się śluzówki i jej podrażnieniom.

    Niemowlę chrapie – inne powody przypadłości

    Jak wiesz, zazwyczaj chrapanie u 3-miesięcznego dziecka, noworodka czy starszego niemowlęcia nie wynika z poważnych schorzeń. Jeśli jednak problem nie ustępuje mimo stosowania się do ogólnych zaleceń dotyczących pielęgnacji, warto już odwiedzić laryngologa dziecięcego. Długotrwałe chrapanie może bowiem wynikać z przerostu migdałków albo krzywej przegrody noska.
    Diagnostyka przyczyn chrapania u niemowlęcia powinna też obejmować badania pod kątem alergii oraz refluksu żołądkowo-przełykowego. Jeśli niemowlę chrapie przy karmieniu albo po nim, a dodatkowo często ulewa spore ilości pokarmu, ostatnie z wymienionych jest bardzo prawdopodobne. W przypadku zdiagnozowania refluksu lekarz może zalecić zagęszczanie pokarmu albo podawanie dziecku leków.

    Chrapanie u niemowlaka – nie lekceważ problemu

    Jeśli twoje niemowlę chrapie, a regularne oczyszczanie i nawilżanie noska niewiele pomaga, nie lekceważ tej przypadłości. Chrapaniu mogą towarzyszyć bowiem groźne bezdechy senne, które uniemożliwiają pełną regenerację organizmu, a nawet prowadzą do krótkich epizodów niedotlenienia mózgu.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.