Data publikacji:

Czemu noworodek nie odbija?

Gdy noworodek nie odbija albo nie robi tego po każdym karmieniu, łatwo o frustrację – wiadomo bowiem, że jest to czynność zmniejszająca nasilenie ulewania i pozytywnie wpływająca na samopoczucie dziecka. Na szczęście są sposoby, by zwiększyć szanse na odbicie. Warto też pamiętać, że nie zawsze maluch musi wydać z siebie charakterystyczny dźwięk.
czemu noworodek nie odbija

Co, jeśli noworodkowi nie odbije się po jedzeniu?

W czasie ssania butelki albo piersi dziecko połyka większe lub mniejsze ilości powietrza. Jeśli rodzic nie zadba, aby tego powietrza się pozbyć w jak najkrótszym czasie (czyli aby dziecku się odbiło), zostanie usunięte ono chwilę później – wraz z częścią mleka. Innymi słowy, dziecko będzie więcej i intensywniej ulewać.
Należy też pamiętać, że jeśli noworodek nie odbija, zwiększa się ryzyko wystąpienia u niego dolegliwości ze strony układu pokarmowego – czyli wzdęć i bólów brzucha. Niektórzy rodzice twierdzą, że niedostateczne odbijanie zwiększa też nasilenie kolek, aczkolwiek warto wiedzieć, że badania naukowe tego nie potwierdzają.

Noworodek nie odbija – dlaczego?

Wiesz już, jak ważne jest to, by powietrze wydostało się z brzuszka dziecka po jedzeniu. Pozostaje pytanie – co, jeśli noworodek nie odbija? Zdarza się, że rodzic „dwoi się i troi” i cierpliwie czeka, a jednak charakterystyczny dźwięk się nie pojawia. Może dziać się tak z dwóch powodów.
Po pierwsze, możliwe jest, że dziecko nie połknęło dużych ilości powietrza i po prostu potrzeba odbijania nie pojawia się. Częściej jest tak u dzieci karmionych piersią, które przystawiane są w prawidłowy sposób. Wówczas brodawka ściśle wypełnia usta malca, więc powietrze nie ma jak się tam dostać. U dzieci karmionym mlekiem modyfikowanym potrzeba odbijania pojawia się częściej – mleko płynie samoistnie i dość szybko, więc prawdopodobieństwo połknięcia powietrza zwiększa się.
Drugi powód tego, że noworodkowi się nie odbija po jedzeniu, to niewłaściwa pozycja. Najczęściej maluchy odbijają w klasycznej pozycji, czyli gdy są trzymane pionowo, przy barku rodzica. Może się jednak zdarzyć, że twój malec będzie preferował inną pozycję – np. półleżącą, na twoich kolanach.

Dziecko zasypia i nie odbija

Bardzo często zdarza się, że dziecko zasypia i nie odbija. Taka sytuacja rodzi dylemat – z jednej strony nie chce się budzić śpiącego malca, z drugiej pojawia się obawa, że brak odbicia poskutkuje groźnym ulewaniem przez sen.
Zdania co do tego, czy odbijać śpiące dziecko, są podzielone. Część specjalistów twierdzi, że nie trzeba tego robić np. w nocy, gdy rozespane dziecko je spokojnie i nie połyka zbyt dużych ilości powietrza. Inni uważają, że z uwagi na ryzyko ulania pokarmu zawsze należy odbić malca po jedzeniu.
Jeśli zdecydujesz się położyć dziecko spać bez odbicia, to pamiętaj, żeby ułożyć je na boczku, a nie na plecach. W zmniejszeniu ryzyka zakrztuszenia ulaną treścią pokarmową pomaga również specjalna poduszka klin.

Co robić, gdy noworodkowi się nie odbija po jedzeniu?

Co zrobić, gdy dziecku się nie odbija? W takiej sytuacji możesz wypróbować najlepsze sposoby:
  • Zmień pozycję
  • Zamiast trzymać dziecko na ramieniu, zmień jego pozycję. Ułóż je na swoich udach w pozycji półleżącej albo w swoich ramionach w pozycji leżącej, z główką lekko uniesioną.
  • Spaceruj
  • Spacerowanie powoduje lekkie drgania, które pomagają dziecku w odbiciu połkniętego powietrza. Często wystarczy kilka kroków, aby usłyszeć charakterystyczny dźwięk.
  • Podkurcz nóżki dziecka
  • Nosząc malca, lekko podkurcz jego nóżki. W ten sposób dojdzie do delikatnego ucisku na brzuszek, co znacznie ułatwi odbicie.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.